SSD ile Yedekleme Yapılır mı?

samsung hepsinden üstün ama hız delisiyim demiyorsanız hepsi tatmin edici

özellikle ssd. için james donkey tam f/p ürünü
tam hatırlamıyorum ama 5-6 bilgisayarda kullandım ve hiç şikayet olmadı

maddi durumu uygun olanların yedekleme ünitelerini dahi artık ssd. olarak değiştiriyorum
ssd.lerde en büyük sıkıntı arızalandığı zaman bilgilere ulaşma imkanı olmaması ama çok önemli bilgilerim var diyenlerin ,bu bilgilerini birden çok yerde yedeklemesi lazım ,çünkü hdd. lerde her zaman ulaşım olmuyor ,geçtiğimiz aylarda 2 hdd. arızalandı ve hiçbir şekilde veri kurtaramadık

1 Beğeni

aman sakın ha :smiley: SSD ile yedekleme olmaz, söz konusu yedekleme ise mutlaka HDD olmalı

SSD ölürse veri kurtarılamayacak şekilde gider, HDD öyle değil, çoğu zaman basit şekilde yazılım ile recovery edilir, ciddi durumlarda kartı değişir, donör disk bulunur bir şekilde çözülür :slight_smile:

Sistem diskinde, hızlı çalışması istenen uygulamarda, kaybolsa üzülünmeyecek yerine konulabilecek verilerde : SSD

Arşivlemede, kalıcı depolamada, önemli verilerin saklamasında : HDD

1 Beğeni

sözde öyle denir ama özde öyle olmuyor :slight_smile:
bakın mesajımda anlattım , 2 tane hdd. komple gitti ,programla falan hiçbir şey kurtaramadık
1 tanesi daha birkaç aylıktı ,garantiye gönderdik para iadesi yapıldı

bence bu kadar çok güvenmeyin ,disk dönülmez şekilde elden çıkınca bilgi kurtaracak babayiğit daha doğmadı :)

HDD uygun kullanılırsa hiçbir şey olmaz. Durduk yere bozulan HDD çok nadir. Darbe almamalı, titreşime maruz kalmamalı. Türlü türlü haldeki disklerden veri kurtarıldığını gördüm. Evde freeware ya da crackware ile kurtarma denemelerinden bahsetmiyorum tabi :D

SSD ile veri depolanmaz kimse sorsan böyle bu :slight_smile: suya yazı yazmak gibi bir şey ssd ile veri depolamak

bu işler biraz şans işi :slight_smile:

oğlumun 9 yıl önce aldığı ssd. hala çalışıyor ,sadece performans düşüklüğü var (corsair marka)
benden habersiz aldığı için çok kızmıştım ,o zamanlar bayağı pahalıydı :slight_smile:

benim şuan kullandığım ssd. 5-6 yıllık ve aynı bilgisayarda kullandığım hdd. ise yaklaşık 10 yıllık
her ikisinde de sorun yok
gerçi ben 20 yıldır ups kullanırım ,o nedenle bunca zamanda yanan ,arızalanan bir donanım olmadı

ayrıca en az 20 bilgisayara sdd. taktım ve hiç birisinde bir sorun yaşanmadı
ya çok şanslıyım yada millet bu sdd.lerde çok şansız :slight_smile:

bakın size anlattım sıfır hdd. aldık ,üstelik daha kaliteli diye wd. seçtik ama daha ilk günlerde veri aktarırken elden çıktı

yani biz şimdi bu hdd. den veri kurtarmaya kalksak tek yapabileceğimiz iş ,aynı marka model hdd. alıp anakartını arızalı olana aktarıp veri kurtarmaya çalışırdık

peki ya arıza anakartta değilse ne olacak ,üstelik ucuz bir şeyde değil bu hdd. ,tabi işlem yaptığımız için garantiden de çıkacaktı

özetle : şu zamana kadar bir sürü arızalı hdd. gördüm ama şu zamana kadar arızalanan ssd. görmedim ,başkalarında ise tersiymiş (bu konuda sdd.lerden çok şikayet gördüm)

üstelik son zamanlarda marka dahi umursamadan ssd. alıyorum
kağnı gibi hdd. ile uğraşacağıma ,jet gibi sdd. ye dünden razıyım :slight_smile:
sizi bilmem ama benim öyle saç baş yolacağım çok önemli dosyalarım falan yok ,sadece fotoğraflar benim için önemli ama onlarda hem telefonda ve hemde flash bellek gibi yerlerde yedekli duruyor ,çok önemsesem bulut vs. ile depolarım

arızalı bir sürü hdd. söküp değişik yöntemler denedim ama disk büyük hasarlı ise maalesef bir şey kurtarılamıyor

profesyonel olarak kurtardığını söyleyen yerler var ama onlarda binlerce tl. para istiyor
bu kadar değerli dosyaları olan birisi ,bu dosyalarını birden fazla yerde yedeklemediyse ona ne diyelim ?

Arızanın ana kartta olmamasının tek nedeni o diskin fiziksel bir zarara uğraması. Eğer diski düşürür, çalışma esnasında titreşime maruz bırakırsanız veya güçlü manyetik alana maruz bırakırsanız tabiki üzerindeki veriler hasar alır ama üzerindeki verilerin nasıl zarar göreceğini bilmiyorsanız bile şimdi bu mesajı okuduğunuzda öğrenmiş oluyorsunuz. Peki SSD lerde durum nedir ? Düşürmezsek veya manyetik alana maruz bırakmazsak yada bildiğiniz koruyucu farklı bir önlemi alarak bozulmaz veya verileri bir şekilde kutarırız diyebilir miyiz? Bu yüzden eğer yedekleme ve kurtarma önemliyse asla SSD tercih edilmez. Maliyetleri düşerse 3 er tane SSD alarak güvenle yedekleme yapmaya başlayabiliriz.

2 Beğeni

Ssd ler HDD lerden daha dayanıklı ve uzun ömürlü diye piyasaya sürülmüyor mu?
Şahsen ssd yedekleyebilecek durumda olsam ki bu 1Tb ssd demek minimum, iki tane alır raid sistemi kurar yedeğimi oraya alırdım tertemiz. Bir ssd bir hdd dahi olabilir. Tabi verilerin çok önemli olması ve maddiyat açısından rahat olmak gerek.
Fotoğraf ve videoları google photos sınırsız alanda depoluyorum. Benim depo açısından kafam rahat, onlar da machine learning geliştiriyor, win-win² (tabi ki google daha çok kazanıyor :D)

düşürmeseniz dahi yüksek hızda dönen bir disk ve okuyucu kafa nedeniyle yine arıza çıkabilir

hdd.lerde arızaya neden olabilecek 2 unsur var ,bunlardan ;
1 tanesi yüksek dönü ve okuyucu kafanın bir nedenle diske hasar verme ihtimali
2 voltaj problemi nedeniyle olabilecek sorunlar

ssd.ler de ise benim bildiğim en önemli faktör voltaj hataları nedeniyle oluşan hasarlardır

hdd. lerde veri kurtarma ihtimali bazen vardır ama ssd.lerde bu imkan şimdilik yoktur (aslında neden olmuyor onu da anlamış değilim)

daha önce de anlattım şimdiye kadar elimden bir sürü hasarlı hdd. geldi geçti ,bunlardan çok az bir kısmından bir miktar veri kurtarabildik

yani hdd. olunca mutlaka veri kurtarılır diye bir durum asla mümkün değildir

bu nedenlerden dolayı ,özellikle dizüstü bilgisayarlarda hdd. yi hiç tavsiye etmiyorum ,çünkü sert şekilde bırakma ,hoyrat kullanma gibi durumlar çok olduğundan ,dizüstü bilgisayarlarda hdd. arızasına daha çok rastlıyoruz ama ups. ile kullanılan masaüstü bilgisayarlarda hdd. arızasına pek rastlanmıyor

tekrar söylüyorum ;
hiçbir depolama aygıtı % 100 güvenli değildir ,eğer çok değerli dosyalarınız (verileriniz) varsa mutlaka birden fazla yerde yedekleyin

benim çok önemli bir dosyam olmadığı için hiç umursamıyorum :slight_smile: