Koronavirüs Salgını COVID-19 (SARS-CoV-2)

Gelişmeler

12 Şubat - Dünya Sağlık Örgütü yeni isimlendirme yaparak koronavirüse covid-19 demiş.

24 Şubat - Çin aşı çalışmalarında ilerledi.

9 Mart - İtalya’da 16 milyon kişi karantinaya alındı.

10 Mart - Amerika’da önlemler alındı. Bazı etkinlikler iptal.

11 Mart - #coronavirus Türkiye’de.

11 Mart - Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 salgınını pandemi(Küresel Salgın) olarak ilan etti.

Korunma Yöntemleri ve Öneriler

Virüs ile ilgili T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastaneler listesi:

• T.C. Sağlık Bakanlığı Adana Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Bursa Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Erzurum Şehir Hastanesi)
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Eskişehir Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Isparta Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Sadece Göğüs Hastalıkları Kliniği’nde tedavi edilmesi gereken hastalar için referans hastanedir.)
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Kayseri Şehir Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  • T.C. Sağlık Bakanlığı Yozgat Şehir Hastanesi
3 Beğeni

Video Özeti

2019-nCov isminin açılımı şöyle;

• 2019 : virüsün keşfedildiği, ortaya çıktığı yıl
  • n : yeni bir tür olduğu
  • Cov : ait olduğu aile/grup, Coronaviridae

Medyada Wuhan salgını ya da Wuhan Koronavirüs olarak biliniyor. 1960’lardan beri hayvanlarda sık görülen koronavirüs ailesine ait yeni bir tür. Solunum yoluyla kolayca bulaşıyor.

Etkilenen ülke sayısı 21, yaklaşık 12.000 kişiyi hasta etti, bunlardan 259 tanesinin ölümüne sebep oldu. Çin dışında bilinen 100 hasta bulunuyor. Henüz Çin dışında ölümle sonuçlanan olmadı.

Wuhan bölgesinde çok çeşitli hayvansal gıda tüketimi bulunuyor. 585 farklı noktadan toplanan örneğin 31 tanesinde aynı virüse rastlanıyor.

Virüsün belirtileri ateş, bitkinlik, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum yetmezliği. 1 hafta içerisinde çok şiddetleniyor ve yoğun bakım gerektiriyor.

Çinden gelen kargo paket gibi şeyler için endişe etmeye gerek yok. 2019-nCov konak olmadan en fazla 6 saat yaşayabiliyor. Paket Çin’den size ulaşana kadar virüs muhtemelen ölmüştür. Ancak yine de paketle temastan önce ve sonra dezenfektan kullanmakta fayda var.

Videodan Notlar

Dr. Oytun Erbaş’ın dediğine göre;

• Yarasadan ve yılandan geçen bazı virüsler mutasyon geçirdiler.
  • Bir virüsün mutasyon geçirme oranı 1/10.000. Yani 10.000 defa mutasyon geçirir sadece bir tanesi başarılı olur. Bu şekilde insana geçer. Normalde hayvandan insana virüs geçmez ama mutasyon ile insana bulaşabilir hale geliyor.
  • 2019-nCov çok şiddetli bir zatürreye sebep oluyor. ALDS yani akciğer yetmezliğine neden oluyor ve öldürüyor. Öldürme ihtimali %3.
  • Daha önceki koronavirüsler;
    • SARS(Şiddetli Akut Solunum Yolu Hastalığı) öldürme oranı %15-20
    • MERS öldürme oranı %20-25
  • Bu koronavirüsün Influenza virüsü gibi çok sayıda ölüme neden olması mümkün değil. Influenza insandan insana bulaşırken bile mutasnyona uğruyor. Influenza RNA ya da DNA’sını kopyalarken 1 baz kaydırarak okuyor, yani mutasyona uğrarken çerçeve atlaması(frame shifting) yapıyor. Bu nedenle çok çabuk yayılabiliyor. Hatta virüs bulaşıp tedavi olan kişilere tekrar bulaşıp tekrar hasta edebiliyor. Influenza çok tehlikelidir. Koronavirüste böyle bir şey yok. SARS hiç mutasyon geçirmedi. 10 sene önceki SARS hala aynı SARS.
  • Panik yapmaya gerek yok. Önemli olan korunmak.
  • Korunmak için elleri dirseklere kadar 2 defa sabunlayıp, en az 30 saniye ovarak günde 3-4 defa yıkamak gerekiyor.
  • Yarım litre suya 5 çay kaşığı tuz koyup burun ve ağzı günde yapabildiğimiz kadar çalkalayıp tükürüyoruz.
  • Virüs vücudunuza bulaştığında içeri girmesi 4-5 saat sürebiliyor. Bir hücrenin içine girene kadar yıkayıp dışarı atabilmeniz ve kurtulmanız mümkün.
  • Maskeye gerek yok, maske korumaz. Çünkü yanlardan hava alıyor. N95 türü maske işe yarar çünkü o yanlardan hava sızdırmaz. Maskeler sadece virüs bulaşmış kişilerde diğer insanları enfekte etmemesi açısından ve virüsü yaymaması için işe yarar.
  • Herkese bulaşmıyor. Bazı insanların yapısı değişiktir. Ebola bulaşmayan insanlar vardı mesela. Dolayısıyla 2019-nCov bazı insanları enfekte edemeyebilir.
  • Olayın antibiyotik ve ilaç kullanımıyla ilgisi yok. Antibiyotikler virüslerle ilgili değil, sadece bakterilere etki ediyor. İlaç kullanımı ve hijyen ise şu anda insanlarn kolera veba gibi hastalıklara yakalanmamasının sebebi. Son 50 yıldaki insan ölümlerinin azalmasının tek sebebi hijyen.
  • Yere düşen bir şeyi rahatlıkla alıp yiyebilirsiniz. Yerdeki bakteri miktarı ile elinizde bakteri miktarı neredeyse aynı. Elinizle dokunduğunuz şeyi yere düştü diye yememezlik yapmayan.
  • Koronavirüsü zarflı virüstür. Dış ortamda en fazla 3-6 saat yaşar. Kuru ortamda yaşamaz. Nemli ortamda yaşayabilir.
2 Beğeni

bu olayın arkasında sanki başka bir şeyler var gibi geliyor ama bakalım neler olacak ?
işin kötüsü bütün gripler birbirine benziyor ,basit bir girip mi yoksa diğerleri mi ,normal vatandaş nasıl anlayacak ?

her girip olan hastaneye mi gidecek ?

bunun griple bir ilgisi yok :smiley: Influenza olanlar grip

bu koronavirüs nezle belirtileri gösterip daha sonra ciddi bir zatürreye çeviriyor

belirtilerin çoğu bile benzer ,işte biz daha nezle ve grip hangisini olduğumuz dahi bilmezken ne yapacağız :slight_smile:

[Grip] ise daha ağır şikayet ve bulgularla seyreden bir enfeksiyondur. Hastalarda ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetler vardır. Yine grip infeksiyonunda boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı veya tıkanıklığı gibi bulgular da görülebilir. Gribal enfeksiyonlarda korkulan tablo hastalarda sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi komplikasyonların ortaya çıkmasıdır.

Dünya Sağlık Örgütü yeni isimlendirme yaparak koronavirüse covid-19 demiş.

https://twitter.com/isil_arican/status/1231844585975894016?s=19

Virüs için hazırlanan Wikipedia sayfası

Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, Moskova’da Rus basınına yaptığı açıklamada, “Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor.” dedi.

Çin’deki tüm şehirler Şubat sonu normale dönecek

Hanhui, "İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Etrafımız sarılı olmasına rağmen hâlâ bize bulaşmadı. Böyle giderse kazasız atlatıyoruz.

bir önceki haberde şubat sonunda normale döneceği bildirilmiş ?

bu olayın arkasında sanki bir şeyler var gibi demiştim ve gün geçtikçe başkaları tarafından da dillendirilmeye başlandı

özellikle çin ve iran da çok fazla görülmesi sizce tesadüf mü ,yoksa bilmediğimiz başka etkenler mi var ?

Türbe yalayanları gördükten sonra İran’da hızla yayılmasına şahsen şaşırmıyorum :slightly_smiling_face: O komplo teorisini sağlam temellere oturtmak için İtalya’nın durumuna da bir izah getirilmesi gerekir.

1 Beğeni

şu sıralar umre den gelenler oldu ,biliyorsunuz umre arabistan da binlerce kişinin bir araya geldiği ,bir çok ülke insanının orada dip dibe günlerce yaşadığı bir yer (iranlılarda orada oluyor yani)

bu durumda bizde hiç rastlanmaması ilginç değil mi ?

diğer konu ise bu virüs çıkar çıkmaz mı tespit edildi ,yoksa çok sayıda kişide görüldükten sonra mı anlaşıldı ?

Bizde rastlanmamasının sebebi ne olabilir? Sorularınızın arkasındaki düşünceyi merak ettim.

neden diye ben sorduğuma göre :slight_smile:
bilsem zaten sormazdım değil mi ?

Türkiye’de görülmemesi hakkında çeşitli söylentiler var. O yüzden benzer bir düşünceniz olabilir gibi geldi. Şu görüntüye anlam veremeyen çok kişi var :slightly_smiling_face:

işin gerçeği bu kadar olduğunu bilmiyordum :slight_smile:

haritada libya da aynı şekilde hiç virüs görülmemiş galiba ,doğru mu görüyorum ?

Evet, orada da yokmuş :slightly_smiling_face: