Koronavirüs Salgını COVID-19 (SARS-CoV-2)

kısa süre içinde aşı vs. bulunmazsa bu iş tam felakete dönecek gibi
üstelik virüsler çok kolay mutasyona uğraya biliyorsa çok daha büyük felaketler olabilir demektir

bu gün düşünürken aklıma çok kişiye saçma ,komik gelecek bir çözüm geldi
tüm dünya aynı anda evlere kapanacak ve 14 gün çıkmayacak ,böylece birbirinden etkilenme olasılığı olmayacaktır

dediğim gibi saçma ve hatta komik bir çözüm gibi görünüyor ama bu hızla yayılmaya devam ederse ,belki de buna benzer bir uygulama yapılırsa şaşmayalım :)

Bu muhtemelen salgını bıçak gibi keserdi ama birçok nedenden ötürü uygulanabilir değil, belki son aşamada bunun gibi bir çözüm uygulanmak zorunda kalabilir.

Güncel bilgiler:

Koronavirüs, dünya çapında 114 binin üzerinde insana bulaştı ve 4 binin üzerinde insanın ölümüne yol açtı.

İtalya’nın tüm 60 milyonluk nüfusu seyahat kontrolü, okulların tatil edilmesi ve toplu etkinliklerin yasaklanması gibi kısıtlamaların altında tutuluyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, salgının patlak vermesinin sonrası ilk defa Wuhan’ı ziyaret etti.

Çekya, üniversiteler dahil tüm okulların yarından itibaren tatil edileceğini duyurdu.

İran’daki vaka sayısı 8 binin üzerine çıktı. İran, Çin’in dışında en çok koronavirüs vakası görülen ikinci ülke konumunda. Birinci ise İtalya.

Son veriler şu şekilde:

Vaka sayısı (Ölüm sayısı)

Dünya çapında: 114,633 (4,072)

Çin: 80,754 (3,136)

İtalya: 9,172 (463)

İran: 8,042 (291)

Güney Kore: 7,513 (54)

Japonya: 1,210 (16)

2 Beğeni
2 Beğeni

Son gelişmeler:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek.”

Sağlık Bakanı Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Harvard, öğrencilerinin yurtları boşaltıp bu hafta sonu bitimine kadar evlerine dönmelerini talep etti. Üniversite, 23 Mart’tan itibaren bütün dersleri online olarak yapmayı planlıyor.

2 Beğeni

Bakan Koca şu an açıklama yapıyor. Türkiye’de 1 kişide bu virüsün tespit edildiğini söyledi. Hastayı karantina altına almışlar.

2 Beğeni

Perşembe’nin geleceği Çarşamba’dan belliymiş.

2 Beğeni

geçmiş olsun sonunda resmi olarak bizde de olduğu açıklandı (1 kişi olsa dahi)

2 Beğeni

Erken teşhis için bunlara dikkat etmemiz gerekiyor.

image

2 Beğeni

Bakan yerini söylemedi ama bu haritada yeri gösterilmiş :thinking:

Türkiyeyi temsilen bir nokta

Ankara olması gerekmez miydi? Yanlışlıkla “tam ortası” diye buraya konmuş olabilir :thinking:

O konumda olması başkalarının da dikkatini çekmiş. Teyit, coğrafi merkez işaretleniyor diye açıklamış:

Kayseri’ye dair başka görseller de dolaşıyodu Twitter’da. :thinking:

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 salgınını pandemi olarak ilan etti.

2 Beğeni

hapşırma hem var hemde yok gibi gösterilmiş ,var mı yok mu ya bunu bile anlamak zor ?
ayrıca grip ile çok benzerlik gösteriyor galiba (çizelgeye bakınca)

en büyük fark solunum zorluğu galiba

1 Beğeni

Solunum zorluğu diğerlerinden en büyük fark, evet. Bunun yanında öksürük de bir işaret olabiliyor.

1 Beğeni

Trump, Avrupa’dan neredeyse tüm seyahatlerin askıya alındığını ilan etti. Kısıtlama, cuma gününden başlayacak ve 30 gün sürecek. İngiltere kapsam dışı.

MEB, okullardaki tüm sosyal etkinlikleri iptal ettiğini duyurdu.

1 Beğeni

biraz ilmi olmayacak ama misal aralık ayında çoğu yerde ağır nezle veya grip yaşandı
acaba diyorum bizim atlattığımız durumla bunun bir ilgisi var mıdır sorusu aklıma geldi ?

hatta hanıma demiştim ben ömrümde bu kadar ağır bir grip -nezle (daha önce dediğim gibi biz daha nezle ile gribi dahi ayrıt edemediğimiz için ikisini birden söyleme gereği duyuyorum) yaşamadım

günlerce yataktan çıkamadım ,çoğu kişi hastaneye gitti ama bende hastane fobisi olduğu için ben gitmedim ,gidenlere ise bir ağrı kesici yapılmış ,birde serum bağlanıp gönderilmişti

diyeceksiniz grip ve nezlenin binbir türü var ,sadece aklıma geldiği için anlatma gereği duydum

işin komik yanı ,hani diyorlar ya kalabalıklardan uzak durun ,özellikle yaşlılar mümkün olduğunca dışarı çıkmasın ,bu gün hava çok güzeldi hanımla birlikte biraz yürüyelim dedik ,yollar genelde yaşlılarla dolu ,bir yerde beleş lokma dağıtılıyordu ,millet virüs falan unutmuş lokma alma derdindeydi

ister istemez dedim ,ya bizim millet beleş virüs bulsa onun için bile koşturacak :slight_smile:
cidden ya çok umursamaz bir milletiz ya da çok cahiliz

2 Beğeni