PlayStation 4 Güvenli Mod Ana Konu

Bu rehber tüm PlayStation 4 modelleri için geçerlidir.

Güvenli mod nedir: PS4’ün bir sebepten dolayı başlayamaması veya yazılımdaki sorunları düzeltmek için kullanılan moddur, ayrıca harddisk değişiminde buradan sistem yazılımını tekrar yüklemek gerekir.

Güvenli moda girmek için:

 1. Ön paneldeki güç düğmesine basarak PS4 sistemini kapatın. Kapanmadan önce güç göstergesi birkaç saniye boyunca yanıp söner.
 2. PS4 sistemi kapandıktan sonra güç düğmesini tekrar basılı tutun. İkinci bip sesini duyduktan sonra düğmeyi bırakın: İlk sesi düğmeye bastığınız anda, ikincisini ise yedi saniye sonra duyarsınız.
 3. DUALSHOCK 4’ü USB kablosuyla bağlayın ve kontrol cihazındaki PS düğmesine basın.

Girdiğinizde şöyle bir ekran çıkmalı, bu ekran Türkçe’de olabilir.
ps4-guvenli-mod-1

Seçenekleri açıklayalım

 1. Restart the PS4 (PS4’ü yeniden başlat): Adı üstünde birşey yapmadan sistemi yeniden başlatır.

 2. Change Resolution(Ekran çözünürlüğünü değiştir): Diyellim ki yanlış çözünürlük seçtiniz ve bu yüzden PS4’ten görüntü alamıyorsunuz, bunu kullanarak 480P’ye dönersiniz. Sonra ayarlardan doğru çözünürlüğü kullanırsınız.

 3. Update System Software (Sistem yazılımını güncelle): Eğer PS4’ünüzü internete bağlayamıyorsanız bu seçenek sayesinde PS4’ünüzü güncelleyebilirsiniz veya güncelleme sırasında bir sorun çıktıysa bu özelliği kullanabilirsiniz. 1GB veya daha büyük alana sahip bir flash disk alın ve onu “FAT32” formatında biçimlendirin. Sonra şu linkteki dosyayı indirin: http://deu01.ps4.update.playstation.net/update/ps4/image/2018_1102/sys_9e49c8202ca0195028b09adca2757800/PS4UPDATE.PUP Bu dosyayı indirdikten sonra flash bellekte “PS4” klasörü oluşturun, onun içine “UPDATE” klasörü oluşturun. Sonra indirdiğiniz dosyayı bu klasörün içine atın. Sonra sistemi güvenli modda başlatın ve flash belleği PS4’e takarak bu seçeneği (3. Secenek) seçin.

 4. Restore default settings (Varsalıyan ayarları geri getir): Sistem ayarlarını sıfırlar, orijinal haline geri döner.

 5. Rebuild database (Veritabanını yeniden kur): Eğer sistemden yavaşlama, oyunlarda sorun varsa bu seçeneği deneyebilirsiniz. Bu işlem sistemdeki tüm dosyaları yeniden düzenler hataları düzeltir. Herhangi bir dosya silinmez

 6. Initialize PS4 (PS4’ü sıfırla): PS4’ün içindeki işletim sistemi haricinde herşeyi siler. Sadece yukarıdaki seçenekler sorununuzu düzeltemezse kullanın

 7. Inıtialize PS4 (Reinstall System Software) (PS4’ü sıfırla (Sistem yazımını yeniden kur)): Yukarıdaki seçeneğin ek olarak sistemi yeniden yükleyen versiyounu, dahili diski değiştirdiğinizde veya probleminize son çare olarak kullanın. 3. Seçenekteki işlemleri aynen yapın ama şu dosyayı kullanın: http://deu01.ps4.update.playstation.net/update/ps4/image/2018_1102/rec_ae184dc5544ecd2ec9a2a00535c41896/PS4UPDATE.PUP

 8. (Sadece PS4 Pro) Set HDCP Mode (HDCP modunu ayarla): HDCP 2.2 desteği olmayan TV’lerde 4K’da görüntü sorunu yaşasanız bunu kullanın.

Eğer 7. Seçenek bile sorunuzu çözmediyse cihazınızı garantiye yollayın.

1 Beğeni