600 Milyon Dolar Çalan Hacker Parayı İade Etti ve Firma İş Teklifinde Bulundu

Kripto para hırsızı, geçtiğimiz günlerde 600 milyon dolar (güncel kurla yaklaşık 5 milyar 118 milyon 600 bin Türk Lirası) çaldı ve sonrasında parayı iade etti. Parayı çaldığı firma ise hırsız hacker’a iş teklifinde bulundu.

hacker

Geçtiğimiz hafta, farklı blok zincirler (blockchain) arası kripto para işlemleri yapmak için kullanılan bir platform olan Poly Network’teki bir açıktan yararlanan bir hacker, firmadan 600 milyon dolar değerinde para çaldı. Bu olayı daha ilginç yapan ise, bu hacker’ın çaldığı bütün parayı iade etmesi. Tabii paranın “bayraklanması” ve bu nedenle dolara çevrilip çekilmesinin önlenmesi, bu “geri verme” eyleminin temel motivasyonu olabilir :thinking:

Ancak bu hikayeyi daha da ilginç hâle getiren esas detay: Poly Network bu hacker hırsız kişiye Medium’da yazdığı bir yazıyla açıkça iş teklif ettiğini duyurdu. Hacker’dan “Mr. White Hat” (Bay Beyaz Şapka) olarak bahseden Poly Network, onunla günlük iletişim hâlinde olduklarını aktardı ve hacker’ın “Poly Network’ün güvenliği ve genel gelişim stratejisi” hakkında kaygılarını onlarla paylaştığını belirtti.

hacker2

Poly Network, Hacker Mr. White Hat’e “Baş Güvenlik Danışmanı” (Chief Security Advisor) pozisyonunda iş teklifinde bulunduğunu ve bununla da kalmayıp ona 500 bin dolar ödül vereceğini şu tweet ile de beyan etti:

“Biz, aynı zamanda Mr. White Hat gibi daha fazla uzmana Poly Network’ün gelecekteki gelişiminde yer almaları için bel bağlıyoruz, çünkü inanıyoruz ki güvenli ve güçlü şekilde yayılmış bir sistemin inşası için aynı vizyonu paylaşıyoruz,” sözlerini aktaran firma, şunları da ifade etti: “Aynı zamanda, Mr. White Hat’in, blockchain dünyasında Poly Network ile birlikte güvenlik alanında ilerlemelere katkısının devam etmesini teşvik etmek ve ona teşekkür etmek için, samimiyetimizle onu Poly Network’ün Baş Güvenlik Uzmanı olmaya davet ediyoruz.”

Büyük bir hırsızlıkla sonuçlanan bu sistem açığını keşfettiği için Poly Network, Hırsız Hacker Mr. White Hat’e 500 bin dolar “bug bulma ödülü” (bug bounty) sözü verdi. Mr. White Hat bu parayı başta geri çevirmiş olsa da firma teklifinde ısrar etti ve 500 bin doları gönderdi. Firma, onu bu olayın yasal sorumlusu olarak görmediklerini de belirtti, “Zira Mr. White Hat’in çaldığı paraları çok geçmeden Poly Network’e iade edeceğinden emindik.” açıklamasında bulundu.

white hat man

Kaynaklar

The hacker who stole and gave back $600M has been offered a job and reward from the company he stole from | PC Gamer

netice ne olmuş? almışlar mı işe? :smiley: