Telefon Dolandırıcılığı

Siber Güvenlik bölümüne taşınacak

Çalınan kimlik ve adres bilgilerimiz ile sosyal medyadaki stalking bir araya gelince ortaya çıkan bir dolandırıcılık hikayesini görüyoruz. Olayı yaşayan kişiye ülkemiz vatandaşlarının bilgilerinin internette dolaştığını bilmediğinden garip gelmiş.

Dün dedem (86) ve babaannemin (80) yaşadığı TELEFON DOLANDIRICILIĞI olayını paylaşmak istiyorum, ki başınıza gelirse sizi neyin beklediğini bilin, eşi dostu uyandırın. Başına gelmeyenin inanmakta güçlük çekeceği korkunç detaylar var. İnsanların hala böyle dolandırılması normalmiş

Dedem sabah 10 gibi tanımadığı bir numaradan aranmaya başlıyor ve klasik “emniyet müdürlüğünden arıyorum, hesabınızda fetö bağlantısı, telefonu kapatmayın” rutini başlıyor. Dedem telefonu kapattıkça tekrar arıyor, hatta aramalar cep telefonlarına sıçrıyor.

Bu sırada ikisinin de tc kimlik numarasını ve nüfus bilgilerini okumaya başlıyor. Derken bizimkilerin yaş grubunda olan, dost olabilecekleri KOMŞULARIN kimlik bilgilerini, nüfus kayıtlarını sıralıyor. Yetmiyor, üstüne bi de hangi BANKADA KİMİN KAÇ PARASI OLDUĞUNU söylüyor.

Detaylandırma işi benim İstanbul’da yaşamamdan oturdukları apartmanın bahçesinde ŞU ANDA ne olduğuna kadar geniş bir yelpazede yapılıyor. “Gözetleniyorsunuz” ve “bu kadarını ancak polis bilir” hissini bayağı bir aşılıyorlar yani.

Bu sırada çalan telefonlarla çok kısa konuşmaları, telefonu asla meşgul etmemeleri vb. tembihleniyor tabii, klasik. Sonra bankadaki parayı çektirip elden teslim almaya ve fetö’yle mücadelede dedemi bir halk kahramanı yapmaya geliyor iş. Bankayı aratıyorlar önce.

“Hayırlı bir iş için” bütün parasını çekmeye geleceğini söylemesini söyleyip arkadan, açık tutturdukları telefondan dinliyorlar. Dedem ve babaannem bankaya birlikte gidiyor, babaannem telefonunu yine açık tutarken dedem banka müdüründen para teslim alıyor.

Parayı alıp eve dönüyorlar ve dolandırıcı kardeş teslim almaya gelince apartmanın girişinde polislerce yere yapıştırılıyor. Çünkü bizimkiler olayın farkında olup kurtulamayacaklarını anlayınca babaannem içeri odaya geçip emniyet mensubu bir ahbaplarını arıyor ve yardım istiyor.

Evde 2, aşağıda 3 tane sivil polis beklerken URFA’dan arayan dolandırıcının Ankara’daki MAŞASI kucağa geliyor. Bankadan para çekme de senaryonun bir parçası, müdür haberdar, boş kağıtlarla gönderiyor dedemi. Ama bu olayda inanılmaz olan 2 detay var…

Hadi kimlik bilgilerine ulaştı tamam… İnanılmaz ama banka bilgilerine de ulaştı, tamam.

1. Evi kapatınca babaannemi aradığı cep telefonu BABAMIN ADINA kayıtlı.
  2. Benim İstanbul’da yaşadığımı biliyor ama benim ikametgahım O EVDE! Benim yaşadığım yeri devlet bile bilmiyordur…

Şu olayın ardından çok net söyleyebilirim ki sizi arayan biri sizin hakkınızda hangi bilinmez olduğunu düşündüğünüz bilgiyi verirse versin, DOLANDIRICI OLABİLİR. Basit bir kandırmaca beklemeyin, koca profesörler boşuna yemiyormuş bu numarayı.

Şimdilik olay mutlu sonla bitiyor gibi ama bizimkiler şikayetçi oldu haliyle. Umarım bu iş “şikayetini geri çek” şantajına filan dönüşmez bir noktada. Hakkında bu kadar çok bilgi sahibi olan, yaşadığın yeri filan bilen insanlarla mücadele korkutucu.

Gerçi polisin söylediğine göre bu yaptıkları nispeten “ufak suç” sayıldığı için karşılıklı tuttuğunuz parayı bile elinizden çekmeye cesaret edemezlermiş suç gaspa evrilir diye. Yine de tedirgin değilim desem yalan olur…

Ayrıca bu kadar ÖZEL bilgilerimize sahip insanların Urfa’nın bir köyünde, bilgisayar başında oturup bu dümeni çevirdiklerine inanmak da büyük saflık. İşin içinde aslan payına ortak olduğunu düşündüğüm çok daha ta#aklı oyuncular var, eminim.

kimse kusura bakmasın ama bir yerlerden yardım almadan bu kadarını başarmaları bence imkansız

geçen senelerde beni de ziraat bankasından aradığını söyleyen ,gayet kibar bir bayan aradı
bütün bilgilerimi tek tek saydıktan sonra ,hesabınızdan yüklü miktarda yurt dışına eft havale yapılmış diye başladı

hayır yani bakın bunda şüphelenecek bir şey görebiliyor musunuz ?

ben şahsen inanıp paniklerdim ama aylar önce ziraat bankasındaki hesaplarımı kapatmamış olsaydım :slight_smile:

dedim para bulursanız bir kısmı da sizin olsun

başka bir zamanda bu defa ev telefonu çaldı ve hanım açtı (bu telefon numarasını 2-3 kişi dışında bilen yok) , karşıdaki kişi polis olduğunu ve bir trafik kazası olduğunu ,bu kaza sonrası xxx hanıma ait (güya bize ait) kimlik çıktığını vs. bir sürü masal anlatıyor

hanım bana işaret etti ,dur biraz işleteyim diyor :slight_smile:
siz xxx hanım mısınız diyor (aslında yanlış isim veriyor) ,hanım evet benim diyor
bu böyle 15 dakika kadar sürdü ve karşıdaki kişi kızma numarasına başladı ,bakın evinize ekip gönderip sizi aldırırım falan diyor

hanım dedi ,evimi biliyorsunuz gelin bekliyorum ,gelmezseniz namertsiniz :slight_smile:
siz görürsünüz biraz sonra kapınıza ekipleri görünce deyip kapattı

ya arkadaş tamam benim telefonum her yerde kayıtlı (yurt dışı dahil) ama sadece kendi aramızda kullandığımız ev telefonunu nereden öğreniyorsunuz ,hadi bu tesadüf desek ,neden hep aynı kişilere bu telefonlar geliyor ?

yurt dışı deyince şimdi aklıma geldi ,geçtiğimiz yıllarda da ebay üyeliğimi hacklemişler ,şimdi ise dhl post service diye bir yerden sürekli mail geliyor (spama düşüyor)

hayır yani adamları yakalasalar dahi büyük bir ceza verilmediği için cezayı dahi göze alıyorlar zaten ,üstelik para bir defa ellerine geçmişse asla geri alınamıyor ,çünkü nasıl bir sistem kurmuşlarsa o para anında toz oluyor

konu sahibinin akrabaları çok şanslıymış ,çünkü bu tür olaylarda polis pek uğraşmak istemiyor ,kapatın telefonu diye nasihat veriyor ,birde ekliyorlar bu olaydan bir şey çıkmaz

adamlarda yöntem bitmiyor ,birini atlatsan başka biri geliyor ve işin acı tarafı bunlar genelde resmi kuruluşları ,bankaları ve firmaları taklit ediyorlar (mh. elamanı ne sorarsa onunla başlıyorlar ve araya bazı kendi sözlerini ekliyorlar)

polis sizi cep telefonundan aramaz diyorlar ,arıyor kardeşim beni bir defa gerçek polis aradı ,yakın bir akrabamın hukuki bir durumu varmış onu haber verdi

banka mh. sizden şifre istemez diyorlar ,istemiyor ama tuşlayın diyor ve akla gelebilecek her türlü gizli bilgiyi istiyor (emniyetiniz için deyip)

bulunan şahıslarda genelde antep yada urfa gibi yerlerden çıkıyor (nedense)

pek yardım almalarına gerek yok, gerekli malzemeler internette dağıtımda zaten :) doğru verileri bir araya getirip kullanıyorlar

ama internette bulamayacağı özel bilgileri de söylüyorlar ,neredeyse boy kilo söyleyecekler :slight_smile:

beni ziraat bankasındaki hesabımı internette falan bulmaları imkansız
hadi deseler kredi kartınız kullanılmış falan ,o olabilir ama hesabımı nasıl biliyorlar ?
üstelik bu olay yeni değil ,yıllar öncesi olan bir olay ,yani son zamanlarda sızdırılan kart numaraları
ile ilgisi yok

gerçi son zamanlarda her yere sanal kart numaramı girdim ve arayan soran yok :slight_smile:

bazı kişiler antivirüs kullnamayın deyip duruyor ama ben aksine şiddetle tavsiye ediyorum
tehlikeli sitelere girişi dahi engelliyor

tabi antivirüslerde % 100 güvenlik sağlamıyor ama yine de çok faydası oluyor

antivirüs kullanmamak aşı karşıtlığı gibi bir şey :smiley: en az onun kadar saçma bir şey :smiley:

boy kiloyu da alabilirler bir yere girildiyse ve sızdıysa :smiley: zirrat bankasındaki hesabını da şöyle biliyorlardır, 2005 yılında icra takibi için avukatlara açılan aslında yasal olmayan bir sistem olduğu söyleniyordu, o zamanlar oradan veri sızıntısı olduğu söyleniyordu, bu veriler 91 öncesi doğan herkesin ad soyad adres tc kimlik gibi bilgilerini içeriyordu, yine benzer bir sistem ile güncel verilere erişim olabilir, o zamanlar avukatlar yasal olmadığını biliyormuş ama icra takibinde işlerini kolaylaştırdığı için göz yumuyorlarmış buna öyle deniyordu

operatörler taşeronlarına bilgi satıyor, telefonla pazarlama yaptırıp müşteri kazanmaya çalışıyorlar, taşeronlardan bu veriler sızabiliyor :smiley: yine ad soyad adres internet aboneliği bilgin v.s. bir şekilde sızmış oluyor

bu işe kalkışanlar bu şekilde sızmış bir sürü veritabanını birleştirerek anlamlı veriler üretip sonra tutarlı şekilde insanların üzerine gidip kandırıyorlar

https://twitter.com/Trakya_Balkan/status/1218642823769137154?s=19

benim her yerde bilgim olduğu için artık umursamıyorum :slight_smile:

işin ilginci ziraat bankasından arıyorum diyen bayanın nazikliği çok tuhaftı ,daha önce arayanlar genelde kaba saba ve geneli de doğu şiveliydi

gerçi ziraat bankasında bu kadar nazik mh. elamanı var mı acaba ,bak onu da merak ettim doğrusu :)

siz hiç mi Allah dan korkmuyorsunuz dediğimde ,bir an durakladı ,sonrasında nasıl yani ne demek istediniz beyefendi falan diyor ,yahu senin dolandırıcı olduğunu anlamadığımı mı zannediyorsun deyince ,nazikçe telefonu kapattı

dolandırıcının bile nazik olanı başka oluyor :slight_smile:

ilk başlarda operatörlerin sattığı söyleniyordu ama sonrasında her eline geçen sattı ve satmaya devam ediyor

annelerin kızlık soyadını şifre olarak kullanılması da artık komik kaçıyor ,bir dönemde tüm kimlik bilgilerimiz internete sızmıştı ,yani tüm dünya görmüştü :)

Telefonda kendisini Polis Asker Savcı olarak tanıtıp, ADINIZ FETÖ/PDY vb. TERÖR ÖRGÜTÜ SORUŞTURMASINA KARIŞTI diyerek para ve altın isteyenlere inanmayın. B001

iç işlerinden gelen mesaja kulak asmak lazım :slight_smile:

1 Beğeni