Bilim Bölümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popüler bilim konularından ileri düzey bilimsel tartışmalara kadar bilimle ilgili her şey.

Genel site kurallarına (Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Sözleşmesi) ek olarak Bilim bölümünde aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir:

• Konu açılırken Etiketler sayfasındaki Bilim etiketleri uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

• Konu içeriğindeki bilimsel iddialar kaynaksız bırakılamaz. Bu kaynaklar ancak hakemli dergiler (peer-reviewed) veya hakemli dergileri kaynak gösteren haber siteleri olabilir.

• Paylaşılan araştırmaların tarihi mümkün olduğu kadar yakın tarihli olmalıdır.

• Kişisel bloglar ya da ‘şüpheci’ kişisel siteler kaynak olarak verilemez. Açıkça dayanaksız olan iddia/iddialar içeren yorumlar kaldırılacaktır.

• Herhangi bir üyeye tıbbi tavsiye vermek ya da bir üyeden tıbbı tavsiye istemek kesinlikle yasaktır. Yalnızca birinci maddede bahsedilen türde kaynaklara atıf yapılarak bir tedavinin, beslenme diyetinin ya da takviye gıdaların sonuçları hakkında tartışma yapılabilir.

• Konu dışı muhabbet açılamaz. Yanıtlar konu dahilinde olmalıdır.

• Şaka, mizah içerikli yanıtlar paylaşılamaz. Yanıtlar konuya katkı sağlama veya daha çok öğrenme üzerine olmalıdır.

• Anekdota dayalı yorumlar yapılamaz. (Örnek: X’i kullandım/yaptım ama bana bir şey olmadı.).

• Bilim bölümüne giren tüm kullanıcılar bu kuralları okumuş sayılır. Site yönetimi, kural ihlali halinde uyarmaksızın yaptırım uygulayabilir.