Deep Web ve Dark Web Arasındaki Fark

Bu kavramların etrafa saçıldığını duymuş olabilirsiniz, ancak kulağa uğursuz gelmeleri dışında ne olduklarını gerçekten bilmiyorsunuz. Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının dolaştığı bir yer (veya yerler) olduğundan şüphelenebilirsiniz. Sözde 'entelektüel Dark web’i de duymuş olabilirsiniz, ancak bu meseleleri daha da kafa karıştırıcı hale getiriyor.

Peki, bu Dark web ve Deep web kavramlarının ne alakası var?

Onlara ne yapabilirsin?

Bunlara nasıl erişilebilir?

Bu tehlikeli mi?

Kısa girişle havayı temizlememe izin verin. Bu kılavuzda, ana kavramlar konusunda size yol göstereceğim.

Deep Web Nedir?

Her şeyden önce, derin ağ ve karanlık ağ, önemli ölçüde örtüşmelerine rağmen aynı şey değildir.

Derin web, dizine eklenmemiş tüm sayfaları ifade eder; bu, çoğu arama motorunun bir aramadan sonra bunları size geri döndürmeyeceği anlamına gelir. Tarayıcıları bu sayfaları ‘görmez’, bu da onları bu arama motorları için fiilen görünmez hale getirir.

Bu, bu sayfalardan birine erişmek için tam adresini (bağlantısını) bilmeniz veya web’in derinliklerine girdikten sonra başka bir bağlantıya tıklamanız gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca, derin web meşru, ana akım web’in (Netflix veya Amazon sayfaları gibi) önemli kısımlarını içerebilir, çünkü bunlar kullanıcılar için kişiselleştirilmiştir ve tüm URL’lerin dizine eklenmesi amaçlanmamıştır.

Dark Web Nedir?

Dark web daha da derin bir katmandır: teknik olarak derin ağın da bir parçasıdır (tam olarak nereye gideceğinizi bilmiyorsanız onu erişilemez kılar), ancak yasa dışı faaliyetlere ve hizmetlere odaklanır. Oldukça ürkütücü olabilir. Bazı insanlar buna insanlığın en karanlık yüzünün ortaya çıktığı yer diyor.

Peki Dark Web Tarafında Tam Olarak Ne Var?

Dark web’de aşağıdakilerden herhangi birini veya tümünü bulmayı bekleyebilirsiniz (hassasiyet tetikleyicisi, dehşete düşmek istemiyorsanız aşağı kaydırmanız daha iyi olur):

 • Hafif eğlence amaçlı ve yasal olmayanlardan zor maddelere kadar çeşitli uyuşturucular için pazar yeri;
 • Çeşitli ateşli silahlar ve mühimmat için pazar yeri, açıkça kayıt dışı;
 • Daha derin tarama (Onion Browser gibi) ve liste dizinleri (diğer derin web / karanlık web web sitelerinin listeleri ve bunlara erişebilmeniz için bağlantıları) için gerekli yazılım;
 • Taranan birkaç nadir kitap (her yerdeki akademisyenler için uygun, değil mi?);
 • Yasal şeylerden yasa dışı şeylere kadar 3D baskı malzemeleri için çok sayıda plan;
 • Önemli binalara fark edilmeden erişim (gizli tüneller yoluyla) sağlamakla övünen bazı bina planları;
 • Wikileaks belgeleri;
 • ‘Orijinal Wikipedia’ ve aynaları olduğunu iddia eden Gizli wiki portalı;
 • Çeşitli ünlülerin Kötü fotoğraflarını içerdiğini iddia eden dosyalar (hepsi bir Bitcoin duvarının arkasında ve elbette muhtemelen sahte);
 • Çocuklara, hayvanlara, savaş esirlerine vb. yönelik istismarı gösteren videoların bulunduğu web siteleri.
 • Çeşitli azınlıklara karşı şiddeti teşvik eden ırkçı içerik ve içerik (Ku Klux Klan propagandası veya işlenen gerçek nefret suçunun videoları gibi);

Listeyi okursanız fark edebileceğiniz gibi, dark web’de satılan birçok şey, sözünüzü tutmadan bitcoinlerinizi almak için tasarlanmış sahte ürünlerdir. Tabii ki, birisi gerçekten bu tür şeylere erişim satın almak istiyorsa, dolandırıcılığın kurbanları olarak pek fazla sempati kazanmazlar. Ancak, çoğu durumda reklamı yapılan hizmetlerin yalnızca dolandırıcılık olması, dark web’i daha az tehlikeli veya iğrenç yapmaz.

Deep Web ve Dark Web arasındaki fark nedir?

Çoğu zaman iki terim, aşağı yukarı aynı şeymiş gibi birbirinin yerine kullanılır. Deep web sadece dizine eklenmemiş sayfalara atıfta bulunurken, karanlık web hem dizine eklenmemiş hem de yasadışı nişlere dahil olan sayfalara atıfta bulunduğundan bu çok yanlıştır.

Sonuç olarak şudur : Deep web, yalnızca arama motorlarının göremediği veya dizine eklenecek kadar alakalı görülmediği için dizine eklenmemiş sayfalardan oluşabilir. Buna karşılık, Dark web, kasıtlı olarak karanlık işler için bir merkez olduğu için gizlenmek istiyor.

Deep web etik olarak tarafsızdır, iyi ya da kötü için kullanılabilir.

Deep Web’e veya Dark Web’e Erişmek Yasadışı mı?

Kısacası hayır, dizine eklenmemiş bir sayfada gezinmek yasa dışı değildir .

Aslında, Deep web’in bir kısmı, çok eski ve içerikten yoksun olduğu için arama motorlarının dizine ekleyemediği 10 yıl önceki eski blogunuzu içerebilir. Oldukça zararsız görünüyor, değil mi?

Yasadışı olan, yalnızca Deep web veya Dark web olarak adlandırılan yer paylaşımlı ağlara erişmek ve bu ağlarda gezinmek değil, bu ağlarda satılan yasa dışı hizmetleri araştırmaktır. Ya da izinsiz olarak bir şeyleri hacklemeye çalışmak. Sadece göz atmak değil, birinin başını belaya sokan şey budur.

Yine de, Dark web’te çok sayıda siber güvenlik önlemi olmadan erişmenin sıradan biri için tehlikeli olabileceğini unutmamalısınız.

Karanlık Web’den Nasıl Güvende Kalınır?

Her şeyden önce, oraya gitmeyin.

İkincisi, verilerinizi iyi koruyun. Hangi veri izinlerini verdiğinize dikkat edin (bir web sitesine ulaşmak için her açılır pencerede boş yere 'evet’i tıklamayın). Kırılması kolay komik şifreler kullanmayın .

Er ya da geç, verilerinizin bir kısmı karanlık ağda satışa sunulan koleksiyonlara yayılacak. Kendinizi korumak için yapabileceğiniz şey, verilerin artık doğru olmadığından, zarar verecek kadar ayrıntılı olmadığından ve kullanabileceğiniz her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirildiğinden emin olmaktır. Güvenilir kötü amaçlı yazılımdan korumanın etkin olması da çok önemlidir.

Kontrol etmek için gerçekten karanlık tarafa gitmeniz gerekiyorsa, önlem alın. Şifreli bir gizlilik tarayıcısı kullanın (Tor gibi), orada kendinizle ilgili gerçek bilgileri paylaşmayın, hiçbir şey satın almayın ve kimseyle konuşmayın. Karşılaştığınız herhangi bir yazılımı yüklemeyin.

İnternet Güvenliğinizi Arttırmak için Güvenli İnternet’i Aktif Edebilirsiniz.

https://www.guvenlinet.org.tr/

1 Beğeni