DİKKAT! Sahte Wraith Prism Soğutucu Üretilmiş

AMD kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini, Wraith Prism soğutucunun 4 bakır ısı borulu(solda) olduğunu, AMD ile hiçbir ilgisi bulunmayan 6 bakır ısı borulu(sağda) sahte bir kopyanın Wraith Prism adıyla piyasada dolaştığını söylemiş.

İki soğutucunun ısı borusu sayısı dışında görünümleri neredeyse birebir aynı ve birbirinden ayırmak oldukça zor.

Tech Report Haberi : https://techreport.com/news/3468234/amd-warns-counterfeit-wraith-prism-coolers/

2 Beğeni

@toreador bir amd cahili olarak bu soğutucunun özelliği ne? Standart pasif soğutucu gibi duruyor. Sahtesinin nasıl bir etkisi olacak ki?

Ryzen işlemcilerle birlikte sunulan AMD soğutucuları standart hava soğutmanın ötesinde performans sunuyorlar. Bu sahte olanın performansı konusunda net bir bilgi yokmuş. İyi ya da kötü dememişler. İnceliyormuş AMD hâlâ. O yüzden “Bunları gerçek soğutucu sanıp, güvenip sisteminizde kullanmayın.” diyorlar.

Aslında test etmek lazım :grin:

6 ısı borusuyla daha iyi bir soğutma sunabilir belki :smiley:

2 Beğeni

Ben de öyle düşünüyorum ama elimde AMD işlemci yok. :grin:

Hangisi tercih et deseler “sahtesini” seçerdim.

Yazıyı üstünkörü okuyunca resimdeki 6 borulu olanı orijinal sanıyordum. Sadece şekline bakarsak insanın ona kanası geliyor :slightly_smiling_face:

iki ürünü görmüş olsam kesin 6 borulu olanı seçerdim :slight_smile:

bence sahte olması dışında bir sorun olacağını zannetmem ,neticede işlemcinin üstünde soğutma yapan bir şey ,soğutma problemi görülürse iade edilir biter

sıvı soğutma olsa o zaman önemli olurdu

Bence o kadar basit değildir. O soğutmayı en iyi şekilde gerçekleştirmesi için temel bilimler ve mühendislik bilgisi gerektiren ince işler vardır. Çakma fan ile Noctua fanın sonuçları aynı çıkmaz :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

çin de artık her türlü yan ürün var ,kaliteli fan alıp takarlar olur biter

bende bir tane kule tipi soğutucu vardı ,acaba daha fazla hız aşırtma yapabilir miyim diye çok övdükleri bir başka soğutucu aldım ,hiç fark olmadı :slight_smile:
termal macun deseniz gerçekten çok fark ediyor ,gerçi oğlumun dizüstü bilgisayarda kullandım süper fark oldu ama benim masaüstünde hiç fark etmedi

bu işte ince mühendislik şahsen ben pek görmedim ,hepsi birbirinin benzeri
sadece tabanlarının bakır veya alüminyum gibi olması önem arz ediyor ,ayrıca işlemciye iyi basması da önemli

benim şahsi görüşüm bu ,farklı düşünenler olacaktır tabi :)

Öyleyse çeşitli modeller arasındaki farkların sebebini nasıl açıklayacağız? Mesela birisi yük altında 80 dereceyi gösterirken bir başkası 60’ı geçmemesini sağlıyor.

1 Beğeni

söylediğim gibi kiminde bakır kullanılıyor ,kiminde alüminyum ,kiminde daha büyük blok ,kiminde küçük ,kiminde fan küçük yada devir sayısı düşük ,kiminde tersi ,kiminde işlemciye temas daha iyi ,kiminde daha kötü

yani bir sürü faktör var

hatta hatalı montaj yada kalitesiz macun bile verimi etkiliyor
tabi kasa dahi önem arz ediyor ,küçük kasalarda soğutma daha verimsiz oluyor

Bu videoda orijinal Wraith soğutucu ile bir Noctua modeli karşılaştırılmış. AMD’nin orijinal fanına bile ses, ısı ve throttling konusunda muazzam bir fark atıyor. Çin malı yan sanayi ürünlerin bunun karşısında şansı yok. Mühendislik derken böyle ürünleri kastediyorum.

1 Beğeni

kalite farkı her zaman fark atar buna kimse itiraz edemez ,biz hiç bilmediğimiz sahte bir üründen bahsettik :slight_smile:

iki üründe elimizde olup test etmiş olsak o zaman kesin bir şeyler söylerdik

ama sahte derken de çok kolay fark edilebilecek 4 bakır boru yerine 6 bakır boru kullanılmış
ses konusuna bir şey diyemem ama belki 6 ısı borulu olan daha performanslıdır ,bunu denemeden nasıl bilelim :slight_smile:

adamlar belki aradaki farkı bu şekilde kapatmaya çalışmıştır