"Hayalet Sevgilim" - İrem Yağcı Aydın Hikayesi

“Abla o kadar ünlü olup bu kadar ünsüz olmayı nasıl başardın?” yazmış biri bana, aşırı haklı bir soru, cevabını anlatayım da dinleyin :)

Bursa’da Anadolu Lisesinden Koç Hukuk’u %50 burslu kazanmışım, ailem “gerekirse arabayı satarız” demiş göndermiş İstanbul’a. Yurt bursum yok (o da okula ödediğimizin yarısı kadar) harçlığım da 500TL. Babam demiş ki “50 liran kalınca haber ver para göndereyim, parasız kalma aman”

Poğaça 2 lira, 3 öğün okulda yiyorum, okul Sarıyer tepelerinde, şimdiki ulaşım imkanı yok. Taksim’e ayda 2 kere gitsek 15. günde cepler boş. Babamı aramaya utanıyorum tabi. Gloria Jeans var kahve 7 lira demişim anneme, “çay iç yavrum” demiş :innocent:Kitap bursum var ama çok havalıyım.

Neyse Toefl sınavıyla ilk dönem sonunda hazırlığı geçtim. Kampüsteki kütüphanede çalışmaya başladım, saati o zaman 10 dolar, misssss. Ama belli bi limiti var “ben bugün derse girmeyeyim 8 saat çalışayım” yok, zaten derse devam ayrı, katılım ayrı puan, yoksa geçmek hayal.

İlk sene (2004) yeşil clio’muzu satıp okula parasını okula ödediğimizin rüyasını çok görmüşümdür :) 2005 yazında şarkının yayılmasıyla albüm teklifleri almaya başladım. Ailem “önce okulun” dedi ve ekledi “ne yaparsan yanındayız ama okulunu sakın ihmal etme bozuşuruz”

Önce neredeyse tüm büyük yapım şirketleri ile görüştüm. Şahin Özer (o zamanların meşhur yapımcısı) “Martta 150bin, Eylül’de 150bin cebinde” demiş mesela. Ooffff. Ama hakkıyla çalışırsam okula devam etmem mümkün değil belli, tabi babamın lafı çınlıyor kulaklarda;

“Yavrum, güzel kızım, ben seni para kazanmak için milletin içkisine meze olmak zorunda kal diye göndermedim İstanbul’a. Seçimini ona göre yap” Türkan Şoray Kanunları’mı kabul eden bir yapım şirketi ile çıkmışım yola (2006), sözleşmeme göre zaten para kazanmam mümkün değil :sweat_smile:

Konser verdikçe 3-5 para kazanıyorum atıyorum kenara, hedefim diğer senenin okul ve yurt parasını ödemek. Tabii ki hemen Anayasa ve Medeni Hukuk’tan kaldım. HAKİM OLMAYI HAYAL EDERKEN ANAYASADAN KALMAK? Ortalamam 1.31. Annemin kalbine inecek diye söylememişim.

Zaten okuldakilerin yarısından fazlası inanmıyor o İrem’in ben olduğuma. TV, radyo 7/24 Hayalet Sevgilim çalıyor şarkıyı bilmeyene “yuuuoook artık” diyolar ama ne altımda araba var ne kolumda Chanel, durakta otobüs bekliyorum. “Söyle madem” diyolar söylüyorum da inanıyorlar :joy:

Neyse ikinci senede Anayasa ile Medeni Hukuk’u vermişim bu sefer de Medeni Usul’den kalmışım. Hocamız rahmetli Yavuz Alangoya. O zamanlar Koç Holding’in Baş Hukuk Müşaviri. Ortalamam boyum kadar uzamış çok şükür (1.60) ve hiç bu kadar başarısız olmamışım eğitim hayatımda.

2007’de verdiğim halk ve stad konserlerinden okulu, yurdu ödedim, araba hayal oldu,başlarım dedim şarkıcılığına :smirk: Diğer sene “Dean’s Honor Roll” listesine girmişim, en kötü dersim B+, bana kaç para verseler o haberi aldığımdaki mutluluğumu sağlamaları mümkün değil.

Sonra dedim ki “İrem sen bu hırsla belki iyi bir avukat olursun da iyi bir müzisyen olmak için okulu unutman lazım.” Koç Holding’de staja yapmışım o referans ile mezun olmadan İstanbul’un en iyi hukuk bürosundan kabul almışım. Patron demiş ki seninle ilgili 2 endişem var;

1-ofiste atar gider yapıp milletin huzuru bozabilirsin
2-“ben şarkıcı oluyorum hadi eyv” diye çekip gidebilirsin.
Dedim 1.si için söz vermiyorum ama ikincisini yapıp sizi yarı yolda bırakmam.
Dördüncü sene sonunda doğum sebebiyle ayrılırken topluca ağlamıştık.

Sonra annelik, evlilik, ev hayatı, sonra bir 4 sene de SOCAR Turkiye Hukuk müşavirliği, ardından DRdunyasi Baş Hukuk Müşavirliği derken yıllar geçti.

Şimdi baştan sona bi okudum. Bence “ünlü olamamakta” çok başarılıymışım, ama Hakim de olamadım :)
Buraya kadar okuyana da ayrıca helal olsun. Öperim hepinizi :pray:t3:

Kaynaklar

Kaynak : https://twitter.com/iremyagciaydin/status/1269348811811491844
Kaynak Kolay Okunur : Thread by @iremyagciaydin: “Abla o kadar ünlü olup bu kadar ünsüz olmayı nasıl başardın?” yazmış biri bana, aşırı haklı bir soru, cevabını anlatayım da dinleyin :) Bur…

2 Beğeni