Kapalı Maraş Neresidir?

KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan Maraş mahallesi (diğer adıyla Varoşa), çok ama çok uzun yıllardır “Kapalı Maraş” olarak bilinen bir yer.

Bu bölge, 13 Ağustos 1974’te Kıbrıs Harekâtı devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kazanılıyor ve anlaşmazlıklar nedeniyle “Yeşil Hat” tampon bölgesinde kalarak tabiri caizse o günden beri “donup kalıyor”, bölgenin her yanı adeta bir canlı tarih kitabı gibi öylece duruyor.

Bir “hayalet şehir” hâline dönüşen bu bölge, 1974 öncesi Akdeniz’in, hatta belki de dünyanın en ünlü tatil yörelerinden birisiydi.

Buna dair izleri ve lüksün kalıntılarını bölge kapatıldıktan sonra çekilen fotoğraflarda görmek mümkün. Düşünün, 1974 ve öncesinden bahsediyoruz ve fotoğraflarda tam otomatik çamaşır makinesinden televizyona, buzdolabından spor otomobile kadar dönemin en lüks ögelerini görmek mümkün.

Ve sonunda açılıyor…

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş sahilinin bu hafta perşembe günü (8 Ekim 2020) açılacığını duyurdu.

Tatar şunları aktardı:

“Kapalı Maraş’ın yeniden açılması ile ilgili bir gelişme yaşanıyor. Maraş KKTC toprağıdır. Bu konu defalarca masaya getirildi, Rumlar nedeniyle sonuca bağlanmadı.

Biz 2019 yılında hükûmete geldiğimizde Kudret Özersay ile birlikte verdiğimiz söz Maraş’ın açılmasıydı. Çalışmalarımız bir aşamaya getirildi. Kendi toprağımız olan Kapalı Maraş’ı halkımıza sunmak için somut adım atıyoruz. Perşembe sabah halkımız Maraş sahilinden istifade edebilecek. Maraş meselesinde yeni bir sayfaya geçiliyoruz. Maraş’ta attığımız adımın Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diliyorum.”

Ben olsam Çernobil gibi bir yer yapardım. Tarihi değeri büyük bir yer. Turizm açısından büyük gelir getirebilir.