Türkiye'deki Yangınlar 2021

Muğla’da söndürme çalışmalarına katılan bir gönüllü olan Leninzade aktarıyor

Muğla’da (Marmaris-Hisarönü-Kızkumu-Delikyol) güzergahındaki bugün gerçekleşen olayları ve işin arka planını anlatıyorum.

 1. Beş dakika önce önünden geçtiğiniz yol bir anda cehenneme dönüyor.

 2. Yangın dağların üst kısımlarından başladığı ve hava müdahalesi olmadığı için, rüzgarla birlikte çok hızlı yayılıyor.

 3. Üst kısımlara yaya olarak ya da araçlarla çıkılamadığı için mecburen yangının aşağıya kadar inmesini beklemek zorunda kalıyoruz, çaresizce.
  Bugün Delikyol tarafındaki bir müdahale noktamızı yangının ortasında kalacağımız için boşaltmak zorunda kaldık.

 4. Buranın yerlisi olmayan arkadaşlar, toplanma alanlarında şuursuzca davranıyorlar. Halktan kopuk, üstten bir tavırla yaklaşıyorlar ve bu durum önümüzdeki günlerde ciddi problemlere yol açacak.

 5. Ormanlık alanlarda ‘‘bskın burada patlayıcılar var’’ diye bulup, sosyal medyada yaydıkları şey; domuzların sürek avında kullanılan, köylüler tarafından yerleştirilen, patlayınca ses çıkartıp, domuzları ürküten materyaller.

 6. ‘‘Molotof atılıyor, gördünüz mü?!?!’’ videosunda görülen o alev topları; kozalaklar.

 7. Toplanma alanlarında birden hiç alakasız bir bilgi sesli bir şekilde söyleniyor ve insanlar provoke ediliyor. Bilinçli yapıldığını düşünüyorum.

 8. Gönderilen maskeler, botlar vs vs muhakkak işimize yarıyor ancak yangın alanlarında çalışan kişilerin ihtiyaçları farklı. Ayakkabılar Çelik uçlu inşaat ayakkabısı, söndürme çalışmalarında olsak bile çelik ısınıyor ve ayaklarımız yanıyor.

 9. Ciddi bir koordinasyon eksiği var. Kim nerde, ne yapıyor belli değil. Herkes duman gördüğü yere koşuyor. Sosyal medyada ‘ben buradayım’ paylaşımı yapmak için gelecekseniz gelmeyin. Orası sizin duyar kasacağınız bir yer değil.

 10. Eğer yanmaz tulum, ayakkabı, baret, gözlük ve maskeniz yoksa sadece toplanma alanlarındaki dayanışma ağına destek olun. Fazla kişi varsa başka alana kayın.

 11. Bazı arkadaşlar sadece yemek yemeye geliyorlar. Toplanma alanlarında piknik yapıyorlar. Yine yapın arkadaşlar benim için problem değil ama en azından çöplerinizi toplayın ki bizim iş gücümüz azalsın.

 12. Başka illerden yardım gönderecekseniz lütfen güvenilir kişiler ve kurumlar üzerinden gönderin. Bazı yardımların nasıl baaazııı arkadaşlarca yok edildiğini gördük.

 13. Teyitsiz bilgi paylaşmayın, lütfen. Konum yollayıp yangın çıktı bilgisi geliyor, koştur koştur gidiyoruz ve ortada hiç bir şey yok.

Kaynak: https://twitter.com/leninzade/status/1422629192542347270
Kaynak Kolay Okunur: Thread by @leninzade on Thread Reader App – Thread Reader App

Ne yazık ki Seydikemer’de yeniden yangın çıktığı bildiriliyor.

Yerel basından bir haber:

Seydikemer Belediyesinin aktardığına göre İzettin ve Karaköy mahallelerindeki yangınlar kontrol alıntına alınmış:

AA, bölgede çıkan yangının kontrol altına alındığını bildirmiş ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor:

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/seydikemerde-cikan-orman-yangini-kontrol-altina-alindi/2329781

Aslında yangın ilk günden itibaren kontrol altına alındı(!) Bunları paylaştığınız için Fetöcü olmazsınız inşallah.