Windows 11 Sürücü Güncelleştirmelerini Kapatma

Özellikle dizüstü bilgisayarlar gibi özelliştirilmiş donanım barındıran cihazlarda Windows Update üzerinden gelen sürücü güncelleştirmeleri çeşitli problemlere yol açıyor. Örneğin ses kartı sürücünüzün Windows Update tarafından güncellenmesi ekolayzer gibi bazı fonksiyonların çalışmasını bozabiliyor. Bu tarz sorunlar yaşıyorsanız Windows Update’in sürücü güncellemesini kapatmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra eski sürücünüzü yükleyebilirsiniz, Windows eski sürücünüzü artık güncellemeyecektir.

Windows 11 de Windows Update Sürücü Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

  • Başlangıç (Başlat) a Grup İlkesi veya gpedit.msc yazarak Yerel Grup ilkesi Düzenleyicisi’ni açın.
  • Soldaki menüden Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update > Windows Update tarafından sunulan güncelleştirmeleri yönetin’e tıklayın.

  • Sağ tarafta çıkan menüde Windows Güncelleştirmeleri olan sürücüleri dahil etme seçeneğine çift tıklayın

  • Açılan pencerede Etkin seçeneğini seçip Tamam dediğinizde Windows Update sürücü güncellemelerini almayacaksınız. Windows Update üzerinden sürücü güncellemelerini tekrar almak isterseniz Yapılandırılmadı seçeneğini seçebiliriniz.
  • Yaptığınız işlem sonrasında kontrol etmek için Ayarlar > Windows Update > Gelişmiş seçenekler > Yapılandırılmış güncelleştirme ilkeleri seçeneğine bakabilirsiz.