Rufus ile USB belleğe Windows 11 ISO dosyası nasıl yazdırılır?

Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlar için ISO dosyası yazdırma özelliği Rufus programına geldi. Buna göre Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayan ve karşılamayan bilgisayarlar için USB belleğe Windows 11 ISO dosyasını nasıl yazdırılır onu anlatacağım.

 • En az 8 GB lık boyuta sahip boş USB belleğinizi bilgisayarınıza takın. USB bellek doluysa içerisindeki bütün dosyalar silineceğinden dosyalarınızı başka bir depolama birimine alınız.

 • Microsoft’un sitesinden Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndirme kısmında gelerek istediğiniz dilde en güncel Windows 11 ISO dosyasını indiriniz ve sayfayı kapatmadan alttaki resimde 4 numara ile işaretlenmiş İndirmenizini doğrulayın kısımdan indirdiğiniz Windows ISO dosyası hangi dilde ise o dile ait SHA256 kodunu not ediniz.

 • Rufus programını çalıştırıp indirdiğiniz ISO dosyasını Önyükleme seçimi kısımdan seçin ve ISO dosyasını kontrol etmek için kırmızı işaretli kısıma tıklayınız.

Yeşil kısımdan ISO dosyası seçilir, kırmızı kısımdan kontrol edilir

 • Bir süre bekledikten sonra dosyanızın SHA256 kodu hesaplanarak ekrana gelecektir.

SHA256 Kontrol Etme

 • ISO dosyasını indirirken not aldığınız SHA256 kodu ile eşleşmesini dikkatli bir şekilde kontrol ediniz. Kodlarda tutarsızlık varsa indirdiğiniz dosya hasarlıdır. ISO dosyasını tekrar indirip buraya kadar olan adımları tekrarlayınız.

 • Rufus programındaki Aygıt kısmından kullanılacak olan USB belleği seçiniz.

 • İmaj Seçeneği kısmında yükleme yapılacak bilgisayarınızın donanımı Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılıyorsa Standart Windows 11 Installation olarak seçiniz.
  Bilgisayarınızda TPM Modülü, Secure Boot veya 8 GB RAM yoksa (gereksinimlerden herhangi biri karşılanmıyorsa) İmaj Seçeneği bölümünden Extended Windows 11 Installation olarak seçiniz.

Başlata tıklayarak ISO dosyasının USB belleğinize yazmasını bekleyin, işlem tamamlandığında Windows yüklemesini USB bellekten yapabilirsiniz.

1 Beğeni

sadece TPM yoksa ama ram ve secure boot varsa yine de noTPM seçeneğini mi seçiyoruz? :slight_smile:

to go da denemek lazım, düzgün çalışıyo mu acaba live windows

Herhangi bir koşul sağlanmadığında Extended Windows 11 Installation seçeneği seçilir. Bu seçenek Windows’un ilk yüklenme esnasında kontrol aşamasını atlamasını sağlar, eksik özellik yüklemez.

1 Beğeni

Desteklenmeyen Bilgisayarda Windows 11’e Yükseltme Nasıl Yapılır?

Windows 10 yüklü kişisel bilgisayarınız Windows 11 işlemci ve TPM gereksinimini karşılamıyor ancak veri kaybı olmadan Windows 11 e yükseltmek istiyorsanız

 • Altta verilen kodu not defterine yapıştırarak Dosya > Farklı kaydet seçeneğinden uzantısı .reg olcak şekilde istediğiniz adı vererek kaydediniz. Oluşan dosyaya çift tıklayarak kayıt defterine işlemesini sağlayınız.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup]
"AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU"=dword:00000001

image

 • İlk mesajda anlatılan Windows 11 ISO dosyasını indirme işlemini, mevcut kullandığınız Windows 10 ile aynı dilde olacak şekilde yapınız.

 • ISO dosyasına çift tıklayarak içerisindeki setup.exe ile yükseltme yapabilirsiniz.

Bazı soruların cevapları

 • TPM modülünüz yoksa Windows 11 için TPM gereksinimi isteyen oyunları kullanamazsınız. Örneğin; Valorant
 • Ayarlar menüsünde ve masaüstünde cihazınızın Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamadığına dair uyarı alırsınız.
 • Windows 11 güncellemelerinde sorun yaşamazsınız.
 • Kayıt defterinde yapılan işlem bilgisayarınıza herhangi bir zarar vermez.
1 Beğeni