Rufus ile USB belleğe Windows 11 ISO dosyası nasıl yazdırılır?

Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlar için ISO dosyası yazdırma özelliği beta olarak Rufus programına geldi. Buna göre Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayan ve karşılamayan bilgisayarlar için USB belleğe Windows 11 ISO dosyasını nasıl yazdırılır onu anlatacağım.

 • Microsoft’un sitesinden Windows 11 21H2 64 Bit ISO dosyasını indirebilirsiniz.

 • Sorunsuz kurulum için indirilen ISO dosyasında herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin. Kontrol etmek istemiyorsanız (tavsiye edilmez) bu maddeyi atlayabilirsiz.

  • Türkçe ISO dosyasının SHA256 değeri C5B71F1CA4A05C2F55A2FE4B3A8686250537567D2C9950949DB03C141C556562 dir. Windows PowerShell veya farklı programlarla kontrol edebilirsiniz.

  • Windows PowerShell açtıysanız komut penceresine indirdiğiniz ISO dosyasını sürükleyin, başına Get-FileHash ekleyerek enter tuşuna basın. Biraz bekledikten sonra SHA256 değeri indirdiğiniz dosyadan hesaplanacak ve üstte verilen SHA256 kodu ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Alttaki resimde kod ve sonuç örneğini görebilirsiniz.
   image

  • Kodlarda tutarsızlık varsa indirdiğiniz dosyada hata vardır, tekrar indirebilirsiniz.
   Farklı dillerde ISO dosyası farklı SHA256 değerine sahiptir, Microsoft’un sitesinden diğer ISO ve SHA256 değerlerini kontrol edebilirsiniz.

 • En az 8 GB lık boyuta sahip boş USB belleğinizi bilgisayarınıza takın. USB bellek doluysa içerisindeki bütün dosyalar silineceğinden dosyalarınızı başka bir yere yedekleyin.

 • Rufus programının en son sürümünü indirerek ISO dosyasını ve ISO dosyasının yazdırılacağı USB belleğinizi programdan seçin.
  Bilgisayarınızın donanımı Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılıyorsa Standart Windows 11 Installation olarak seçili olmalı.
  Bilgisayarınızda TPM Modülü, Secure Boot veya 8 GB RAM yoksa İmaj Seçeneği bölümünden Extended Windows 11 Installation’u seçin.


  Başlata basarak ISO dosyasının USB belleğinize yazmasını bekleyin, işlem tamamlandığında Windows yüklemesini USB bellekten yapabilirsiniz.

sadece TPM yoksa ama ram ve secure boot varsa yine de noTPM seçeneğini mi seçiyoruz? :slight_smile:

to go da denemek lazım, düzgün çalışıyo mu acaba live windows

Herhangi bir koşul sağlanmadığında Extended Windows 11 Installation seçeneği seçilir. Bu seçenek Windows’un ilk yüklenme esnasında kontrol aşamasını atlamasını sağlar, eksik özellik yüklemez.

1 Beğeni