Çok Sayıda Afrika Fili Dişsiz Olarak Doğuyor

Mozambik’te bulunan Gorongosa Milli Parkı’nda doğan Afrika fillerinin bir kısmı fillerin en karakteristik özelliklerinin birinden yoksunlar: fil dişi. Araştırmacılar bunun yasa dışı avlanma yüzünden olduğu konusunda ikna olmuş durumdalar. Fillerin, yüksek orandaki yasa dışı avlanma yüzünden bu bölgede dişsiz olarak evrimleştiğini aktarıyorlar.

Gorongosa Milli Parkı’nda filler üzerine araştırmalar yürüten araştırmacı Ryan Long, fillerin dişsiz olarak evrimleşmesinin sebebinin doğal seleksiyon değil, onlarca yıldır süren yasa dışı avlanmanın yol açtığı “yapay seleksiyon” olduğunu söylüyor.

CBS News’a konuşan Ryan Long, “Fil popülasyonlarında bu tip bir şeyi ortaya çıkartacak birçok şey var, ama önde gelen hipotez, bu popülasyonların üzerinde yasa dışı avcılar tarafından yapılan çok büyük bir baskı var.” diye belirtiyor.

Idaho Üniversitesinde yaban yaşam bilimleri profesörü olan Long, “Filler için, bilhassa erkek filler için, dişleri sıklıkla bir gerekliliktir.” diyor ve devam ediyor: “Birçok şeyin yanı sıra erkekler dişlerini dövüşmek ve çiftleşme hakları için kullanırlar. Ancak yasa dışı avcıların ölümcül bir tehdit olduğu bir ortamda dişler, birden bire yük hâline geliyorlar. Yani fillere fayda sağlayan şeyler olmasının aksine, dişleri olan filler en önce hedef olanlar oluyor.”

“Dişsizlik aslında neredeyse dişilere has bir özellik.” diye belirten Long, bunun sebebini de açıklıyor: “Dişsiz erkek görmek normalde zordur, zira yasa dışı avlanmanın olmadığı bir ortamda erkek filler daha büyük dişler geliştirir, bu da onları daha çok kullandıklarından dolayıdır. Dişi filler de dişlerini kullanır fakat Mozambik’teki dişilerin buna pek ihtiyaçları yok.”

Çeviri: @kontratak

Kaynak

https://www.cbsnews.com/news/african-elephants-are-evolving-to-not-grow-tusks-because-of-poaching/

Ek bilgiler: