Dünyanın herhangi bir yerinde rahatça yaşama şansınız olsa nereyi seçerdiniz?

Yaşadığınız yerden memnun olabilirsiniz tabii, ancak oldu ki dünya üzerindeki herhangi bir yerde rahatça yaşayabileceğiniz garanti edildi, nereyi seçerdiniz?

Dilerseniz hayalinizdeki bu yere ait fotoğraflar ve Google Haritalar konumunu da paylaşabilirsiniz.

https://www.google.com/maps

yer söylemeden sormam gerek yanımıza birini alabiliyor muyuz ?

İki durum belirleyeyim:

  • Yanına istediğin herkesi alabildiğin durum.
  • Yanına kimseyi alamadığın durum.

İki durum için de cevapları bekliyorum :slight_smile:

Muhtemelen iki durumda da Amerikayı seçerdim :slight_smile:

1 Beğeni

ülke olarak çok fark etmez ama mümkün olduğunca sakin bir yer isterim ,ben yapı olarak kalabalık ve curcunalı yerleri pek sevemiyorum

şimdi birde ek olarak özgür olsun diyeceğim ama özgürlüğün abartıldığı yerlerde de başka sorunlar çıkıyor

insanoğlu gerçekten çok garip bir yaratık :)

I’d be safe and warm, If I was in L.A. California Dreamin’

Öyle bir imkanım olsa 1 dakika durmam.

:heart: Los Angeles :heart:

1 Beğeni

İskandinavya ülkelerinden birinde, kafam rahat yaşamayı çok isterdim.

2 Beğeni

Orta Doğu cehennemi olmasın da gerisinin önemi yok. Afrika kıtasını bile Orta Doğu’ya yeğlerim.

1 Beğeni

@Serhat Vur dedik öldürmüşsün :slightly_smiling_face:

Şimdi tek olacak isem o bir kişinin yaşadığı şehirde yaşamak isterim

İkimiz olacak isek aklımıza bir yer gelmedi aslında ama deniz kenarında hem teknolojiye erişimi olan hemde sessiz sakin bir yer hayal ediyorum var mı yok mu belli değil ama bu tarz bir yerde yaşamak isterdim

2 Beğeni

Başlangıç olarak Austin, Texas. Zaman ilerledikçe, orta yaşlı olduğumda ve emeklilik moduna girdiğimde ise San Diego, California. Nam-ı diğer “America’s Finest City”. Güneşin her zaman insanın içini ısıttığı, yiğidin harman olduğu yer. :)) It’s always sunny in San Diego!

2 Beğeni

Doğal afetlerinden dolayı Texas tercih etmezdim. Durduk yere evin salonunda yüzmeye başlamayalım değil mi? :smiley: O yüzden California candır :D Olay tam da güneşin her zaman insanın içini ısıtması evet :slight_smile:

Austin’e gidilirse Salt Lick BBQ ziyaret edilmeli :slight_smile:
https://www.instagram.com/saltlickbbq/

Austin’de sel dışında pek doğal afet yok. California’nın aksine(San Andreas fay hattı ve Oregon fay hattı) depremden pek etkilenmiyor.

Oturduğun yerden cayır cayır yanmak istiyor, 8 şiddetinde depremi birebir deneyimlemek istiyor, ülkenin en pahalı benzinini almak ve yaşam maliyetinin en yüksek olduğu yerde yaşamak istiyorsan, bence de California candır. :stuck_out_tongue:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United+States&country2=United+States&city1=Austin%2C+TX&city2=Los+Angeles%2C+CA

https://www.usnews.com/news/cities/slideshows/10-cities-most-at-risk-for-natural-disasters

Şunlardan birini seç beğen al :stuck_out_tongue: :

https://emergency.lacity.org/la-emergencies-and-threats

:stuck_out_tongue:

Öte yandan, Austin tarihi boyunca doğru düzgün deprem görmemiş.

Kasırga bile uğramıyor Austin’e. En büyük doğal afet sel ve bazen de küçük hortumlar oluyor. O yüzden, sürekli devasa yangınların olduğu, 8 şiddetinde depremin beklendiği California’ya kıyasla daha güvenli.

Ben Austin’e gider gitmez Franklin BBQ’ye ve In-n-Out-Burger’e uğramayı düşünüyorum. :stuck_out_tongue:

https://www.instagram.com/franklinbbq/?hl=tr

https://www.instagram.com/innout/?hl=tr

1 Beğeni

Deprem sorun değil, bilmediğim/görmediğim şey değil. 99 depremini yaşamış birisi olarak 2 katlı ahşap bir evdeyken depremi çok dert etmem. Yangın meselesini düşünüyorum ama henüz benim yaşamayı düşündüğüm yerlerde böyle bir şey yok. Şehre ulaşmadan çözülüyor genelde. Yaşam maliyeti Texas’da da ucuz değil pek baktım hepsine :) Mesela gıdada vergi yok ama başka yerden çıkıyor onun parası da. Aynısının laciverdi oluyor :)

En büyük doğal afet sel diyosun, hortum diyosun daha ne olsun :D Bunlar oradan uzak durmam için yeterli sebep. Gereksiz/isteğim ve kontrolüm dışında ıslanmayı sevmem, yağış sevmem :D Salonda aniden yüzmeye başlamaktan kastım buydu :D Geçen sene Houston’da yaşananları da görünce Texas’la ilgili tüm “acaba” 'larım gitti :D


Bu arada Texas’la ilgili bilgiler ve orada yaşam hakkında bilgiler için bu kanalı öneririm.

In-N-Out California markası :hehey:

Ben Texas derken Austin’den bahsediyorum ama. Yoksa Austin olmasa Texas’ı asla düşünmezdim. Nerden çıkıyor mesela gıdadan alınmayan verginin parası? :stuck_out_tongue: Eyalet gelir vergisi almıyor, satış vergisi de CA’dan daha düşük. Diğer eyaletlere kıyasla Texas pahalı bir eyalet değil ama Austin’in Texas’ın geri kalanına nazaran daha pahalı olduğu doğrudur. Ama yine de Austin Texas’ın geri kalanına kıyasla ne kadar pahalı olursa olsun, her halükarda ezici bir şekilde CA’dan ucuz. Veriler:

Eyaletlerin toplam vergi durumu:

Eyalet gelir vergileri:

Satış vergileri:

Hortum nadir oluyor, olduğunda da katastrofik bir etki yaratmıyor. Onun dışında iklim konusunda katılıyorum sana, Austin’in nemli, sıcak ve yağışlı havası normalde pek benlik değil. Ama ABD’ye ilk defa gidenler için(Özellikle yazılım ve teknoloji sektöründe çalışmayı düşünenler için) SF dışındaki en makul lokasyon bence Austin. Çünkü zibilyon tane yüksek teknolojili şirket ve gelecek vaat eden start-up var:

https://www.beseen.com/blog/talent/25-tech-companies-hiring-in-austin/

İşsizlik %2.4 : # Austin, TX Unemployment Rate: 2.40% for Oct 2019

Entry-level yazılım geliştirici maaşları 60-70 bin dolar. Senior maaşlar 130 bin dolar ortalama.

SF kıyası:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United+States&country2=United+States&city1=Austin%2C+TX&city2=San+Francisco%2C+CA

Yaşam maliyetleri diğer teknoloji odaklı şehirlere nazaran düşük. Gelir vergisi yok. Eyaletin başkenti, epey çeşitli bir demografisi var. University of Texas Austin’de. Şehirde sürekli etkinlik, konser, aktivite vs. var. “Live Music Capital of World” deniyor şehre. Halkın büyük çoğunluğu liberal. Boşuna Blue city in Red State demiyorlar. :stuck_out_tongue: Yani bence genç, modern ve nitelikli birisinin ABD’ye alışması, kültürü ve yaşantıyı benimsemesi, bunları yaparken de para biriktirmesi için en iyi seçenek Austin.

1 Beğeni

Ben cennet vatanımı bırakıp bi yere gitmezdim.

Vatanımız cennet ama insanlarımızın bir kısmı cehennem.
Soğuk yerleri severim, Norveç olabilir mesela. 5 tane dostumu da yanıma aldığımda sıkıntı kalmaz.

Sealand :))