GPON Nedir?

GPON, “Gigabit Passive Optical Network” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Gigabit hız seviyesinde pasif optik ağ anlamına gelir. Operatörün santralinden bulunduğunuz daire/apartman a kadar elektriksel herhangi bir sistem bulunmaz, bu yüzden pasif denilir.

Santrale kurulmuş olan OLT cihazında kartlar bulunur ve kartların üzerlerinde optik çıkışlar bulunur. Optik çıkışlardan birinin ucuna bağlanmış fiber optik kablo ile mahallenizde kadar çok güçlü ışık sinyali gelir ve mahallenizde bulunan OFSD ile ana fiber hattının ışığı pasif fiber ışık bölücü ile (splitter) bölünür. Daha sonra bölünmüş ışık uçlarından her biri fiber optik kablolar ile ayrı ayrı binalara gidecek şekilde dağılır. Binaya gelmiş olan fiber optik kablo tekrar splitter ile daireler için 8 e veya 16 ya bölünür. Dairenize kadar gelmiş olan fiber optik kablonun (FTTH) ucuna evinize kurulmuş olan ONT cihazı bağlanır. ONT cihazında POTS ve LAN çıkışları bulunur. LAN çıkışına Router (halk ağzında eskiden kalma alışkanlık olarak modem de deniliyor) bağlanır bu cihazla kablolu veya kablosuz olarak internete giriş yaparsınız. ONT nin POTS çıkışına da sabit telefon hattınız varsa telefon makinası bağlayarak kullanabilirsiniz. Bazen POTS çıkışı ONT cihazı yerine Router üzerinden de verilebiliyor, cihazların üzerindeki ışıklardan hangi cihazda POTS çıkışının aktif olduğunu görebilirisiniz.
Binanıza kadar fiber optik kablo geldiğinde bazı durumlarda (örneğin elektrik odasından her daireye cat6 kablo gidiyor ise) dairelere kadar fiber optik kablo getirmek yerine halihazırda bulunan cat5/6 kabloları kullanmak için çok çıkışlı bir ONT apartmanın elektrik odasına kurulur. Buna MDU GPON denilir. Bu durumda dairenize gelen cat5/6 kablonun ucuna sadece router bağlanarak internet ve telefon hizmetlerine erişim sağlayabilirsiniz.

GPON’un Avantajları

  • Mesafe sorunu olmaksızın yüsek hızlar kullanılabilir ve bakır kablolu sistemlere göre düşük gecikme sürelerine sahiptir.
  • Pasif ağ olduğu için elektrik kesilmelerinden etkilenmez. Evdeki bireysel veya binadaki ortak ONT nin ve evinizde bulunan Router ın kesintisiz güç kaynağına bağlanması yeterlidir.
  • Kolay kolay arızalanmaz, parazit sinyallerden etkilenmez.
  • Fiber optik kablonun üretim maliyeti bakır kabloya göre çok daha ucuzdur ve bakım masrafı yok denilecek kadar azdır.

Fiber Optik Kablo İçin Önemli Uyarılar

  • Fiber optik kablo içerisnde cam bulundurduğundan kırılgan bir yapıya sahiptir. Belirli bir açıdan daha fazla dar açıya sahip olduğunda çalışmayacak şekilde içten kırılır, dikkat edilmesi gerekir.
  • Ucu açık fiber optik kablolar çok tehlikelidir, küçük cam parçaları içerir. Bu parçalar herhangi bir şekilde size batarsa bunu farketmeyebilirsiniz ve bedeniz içerisinde ilerleyerek kısa sürede ölümcül sonuçlara neden olabilir.