İnternet operatörlerinin "Fiber" anlayışı

Bu konu herhangi bir bilgilendirme içermemektedir. Sadece hayıflanma ve “iç dökme” vardır :slight_smile:

2022’nin Ekim ile Aralık ayları arasında apartmanımızın girişine TT ekipleri bir kutu taktı ve dairelerimizin girişine kadar kablo çekti. Yöneticiye ise müşteri hizmetlerini aramamız gerektiğini söylemişler. Vodafone kullanıcısıyım.Kutu takıldıktan 6 veya 7 hafta sonra TT müşteri hizmetlerini aradım ve bu kutunun ne olduğunu sordum. Altyapımız FTTC ve yanlış bilmiyorsam bu binaya taşınmamızdan önce bile -cadde üstü olduğu için- FFTC’ydi . Ve bende fiberi binaya kadar çektiklerini düşünerek " Binamıza fiber hat mı döşendi? " diye sordum. Bana “Evet, 100 Mbps hız alabileceksiniz,” dedi. Bu cevap bana mantıklı gelmemişti. Belki daha sistemde gözükmüyordur dedim ve birkaç hafta sonra tekrar aradım. Cevap aynıydı. Yani yıl bitmeden iki kere aradım ve cevap değişmedi. Vodafone’yi aradığımda onların doğal olarak konuyla ilgili bilgileri yoktu. Bu yılın ilk ayında şans eseri takılan kutu açıktı ve bende içine baktım. Kablolar inceydi ve fiber olabileceği aklıma geldi. Hatta fotoğrafını çekip discord kanalında bu kablolar fiber olabilir mi diye sordum ama bir sonuca ulaşamadık. Bir hafta önce de dışarı çıkarken dairenin girişine kadar gelen kabloları inceledim, dışarı çıkarken yöneticiyle karşılaştım ve kutunun ne olduğunu sorduğumda fiber olduğunu söyledi. Bunu duyunca tekrar aradım fakat müşteri hizmetlerine abonesi olmadığım için ulaşamadım. Sonra başvuru kanalını kullandım. Yine bana altyapımın fiber olduğunu söylediler ve 35 Mbps önerdiler. 35 Mbps!!! Aslında 100 Mbps altında bir hız önereceklerini biliyordum ve zihnimde bu konuşmayı yapmıştım. Yani hazırdım fakat fiber dedikten sonra 35 Mbps hız önerdiğinde beynime kan sıçradı diyebilirim. Çoğunlukla sakin birisiyimdir hatta çok zor “tetiklenirim”. Ama bu durumda sinirlerime hakim olamadım ve biraz sert çıkıştım. “Ben zaten 75 Mbps internet kullanıyorum. Siz bana fiber diyorsunuz ve önerdiğiniz hız 35 Mbps,” dedim. Sözlerim agrasif değildi fakat ses tonumdan anlaşılabilirdi sinirim. Böyle çıkıştıktan sonra bana tam anlamıyla “fiber” paketleri söyleme başladı. Hatta ben ağzından cımbız ile almak zorunda kaldım.

Bu gösteriyor ki eğer internet ile biraz bile ilgili olmasaydım bana yüksek hızda internete erişebileceğimi söylemeyeceklerdi bile. 35 Mbps gibi bir hıza mahkum edeceklerdi. Zaten senelerden beri bana aptalca gelen “fiber” reklamları görüyorum ve her gördüğümde içimden saydırıyorum. 16 Mbps için “yüksek hız” ve 24 Mbps için “Fiber hız” demeleri ve bu hızları ön plana çıkarmaları bana tüketici olarak dokunuyor. Sözde x sayıda ülke arasından, ucuz internet kullanma listesinde 50. sıradayız ! Eğer bu şekilde düşük hızları “güzel” fiyatlar ile satarlarsa yakında birinci sıra kaçınılmaz olacak.

yüksek hızların fiyatını duyan müşteri kaçmasın diye fiyatı onlara göre daha düşük olan düşük hızlardan başlıyor anlatmaya normal

1 Beğeni

Dediğiniz gibi müşteri kaçmasın düşüncesiyle hareket ediyorlar. Fakat benim insanlığa karşı olan “karamsar” bakışımdan dolayı bunu kaliteli hizmet ile maksimum kârı elde etmek yerine kötü hizmet ve düşük hızlar ile maksimum kârı hedefliyorlarmış gibi geliyor :sweat_smile: