İnternet Hızınız Ne Durumda?

Kablonet’in Akıllı Sınırsız 100 Mbps tarifesini kullanıyorum. 19-00 saatleri arası 25 Mbps’ye düşüyor.

Biraz sonra tekrar paylaşırım :slightly_smiling_face:

Test için: https://www.speedtest.net/

1 Beğeni

Kar yağışından dolayı kayıp çok 100 -50 görüyordum yoksa

1 Beğeni

Yarın saat 19’a kadar yine 100 Mbps oldu:

@FollowME Hangi tarifeyi kullanıyorsun? Kötü havaya rağmen fena durmuyor.

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/sayfalar/secfull2gbtarifesimevcut.aspx

Seç Full 2GB tarifesi ama AKN kalkınca 2GB olayı gitti :slight_smile:

1 Beğeni

Bu mobil tarifeymiş. Sabitte o upload hızını görünce şaşırmıştım :slightly_smiling_face:

bir gün inşallah :slight_smile:

1 Beğeni

Turkcell’in Superbox kampanyasını kullanıyorum 20 Mbps tarifesi. Aylık 160TL ödüyorum. :pleading_face:

Opera Anlık Görüntü_2020-02-11_132912_www.speedtest.net

2 Beğeni

20/5 Mbps için 160 TL çok pahalı, mecbur mu kaldınız?

2 Beğeni

Başka cihazların da bağlı olduğu ve aktif başka bağlantıların olduğu bir anda yapılmış bir test, bu nedenle normalden az bir miktar daha düşük çıkıyor.

Erişim Şekli: ADSL2+
Paket Tipi: Ultranet 100 GB AKN
Erişim Hızı: 16 Mbps’ye Kadar
Aylık Kullanım: Limitsiz
Alo Tarifesi: Alo Paket 250Dk

31 Aralık 2018’den(AKN kalkmasından) yaklaşık 3 ay önce yaptığım 36 aylık taahhüt ile ayda 65TL ödüyorum.

Görüldüğü üzere sattıkları paket 16 Mbps’ye kadar ama alabildiğim/verdikleri en fazla hız 7.5Mbps

Komşularım arasında Türknet kullananlar var. Türknet bölgemde en fazla 6Mbps verebiliyor. Adresten sorgulama yapıldığında YAPA bölgesinde olduğumu ancak bana sadece/en fazla 4Mbps verebileceğini söylüyor.

İstanbul’un en büyük ilçelerinin birinde merkezdeyim. Dağ başındaki köylerde fiber varken ülkenin en büyük/kalabalık şehrinin merkezlerinden birine hala fiber gelecek diye bekliyorum.

1 Beğeni

Yeni taşındığım ilçede altyapı olmadığı için alabileceğim en yüksek hızın 8mbps olduğunu söylediler. Ben de halihazırda kullanmış olduğum 16mbps’lik pakedi cayma bedeli ödemeden iptal ettirdim. Mecburiyetten aldım ne yazık kı :confused:

İlçe diyorsunuz ve doğru düzgün internet altyapısı yok. Altyapıyı geliştirmek yerine yalan dolan reklamlara para saçıyorlar.

1 Beğeni

Netspeed ADSL 8 Mbps sınırsız paketini kullanıyorum. 48 ₺. Arkada interneti kullanan programlar olduğu için normalden düşük çıkmış ama 8 Mbps hızı alabiliyorum. 8 Mbps yukarısını “altyapı sebebiyle” veremiyorlarmış.

1 Beğeni

Fiber altyapım gelmeden önce ADSL kullanıyordum ve hızım 8Mbps veya 11Mbps arasındaydı. İnternette sıkıntı oldu bağlantım koptu falan port hatası cart curt 3 ay beni oyaladılar sonra kapattım Turkcell Wifi aldım. O zaman daha superbox çıkmamıştı. Aynı mantık, cihaz farklı. Bataryalı bu neyse ilk önce onun testini yükleyeceğim.


Bunu da kapattım. Şimdi henüz bölgemize yapılan Vodafone fiber optik alt yapısını kullanıyorum. Herhangi bir zamanda hız yavaşlamıyor zaten kalabalık bir bölgede yaşamıyorum. Tekirdağ Çerkezköy’deyim burası sanayisi olan bir köydür.
speedtest

2 Beğeni

Demek ki fiberde o hızı simetrik olarak (500/500 Mbps) bile verme imkanları var. Üstelik zarar da etmiyorlar. Öyleyse niye 6 ay sonra aynı şekilde devam etmiyor?

Mobilde simetrik olup daha yüksek kapasiteli fiber kabloda en fazla 10 Mbps upload vermelerinin de hiçbir izahı yok. O kablodan 500 Mbps indirme varsa 500 Mbps de gönderme vardır ama bu yazılımsal olarak kısıtlanıyor.

Bence zarar etmeseler verirler iyi de reklam olur. Satan adam zaten bunun reklam amaçlı olduğunu belirtmişti. 6 Ay sonra en fazla kaç Mbit satacaklar bana onu merak ediyorum. Burada sevindiğim kısım internetin herhangi bir saat aralığında yavaşlamaması, ping değerlerinin uçmaması ve bağlantı kopma sorunlarımın olmaması. Bu arada evet ya Mobil internette niye simetrik veriyorlar da fiber kabloda durum böyle?

Şöyle düşünebiliriz; A firması aynı fiyata 6 ay boyunca 16 Mbps veriyor, bu firma 500 Mbps veriyor. İkisi de aynı fiyatı isterken bu daha fazla masraf yapıyor ama yine de iki finansal çeyreğe denk gelen bu süre boyunca zarar etmiyor. Bu durumda aynı fiyata 16 Mbps veren aşırı kâr mı elde ediyor? Burada izaha muhtaç bir mantıksızlık var.

Bence çok iyi bir reklam yöntemi düşünmüşler. Reklam sonuçta zarar etseler de karlarına oluyor. Zarar ediyorlar mı etmiyorlar mı orasını bilmiyorum. Ben eğer zarar ediyorlarsa diye düşünüyorum. Zarar etmedikleri halde internet hızı kısıtlanıyorsa oturup düşünmek lazım. :confused: