Mobil İnternet Hız Testleri (3G/4G/5G)

Mobil İnternet Hız Testleri

Sürekli geliştirilen mobil internet altyapısı artık çok limitli kotalarla da olsa kullanılabilir bir hale gelmeye başladı. Bu gelişmeleri bazılarımız çok yakından takip etse de teorik olarak operatörlerin vaad ettikleri hızlarla, pratikte karşılaştığımız hızlar çok farklı. Örneğin bir operatör telefon üzerinden baktığınızda 4G olarak size hizmetini gösteriyor ancak hızına bakıyorsunuz 2 Mbps gibi çağ dışı bir hız. Bu gelişmeleri ve gidişmeleri son kullanıcı olarak gerçek verilerle takip etmek çok daha güzel olacaktır. Buradaki konuya hız testlerinizi paylaşabilirsiniz. Hız testlerini paylaşırken;

  • Hız Testi Sitesine Ait Paylaşım Adresi
  • Mobil Operatörün Bilgisi (Vodafone, Turkcell, Türk Telekom)
  • Konum Bilgisi (İl/İlçe/Mahalle/Semt)
  • Saat Bilgisi
  • Teknoloji (3G/4G/5G) ve Sinyal Seviyesi Bilgisi (dBm)
  • Kullanılan Frekans ve Band Genişliği Bilgisi (MHz)

Ekleyebilirsiniz.

  • Mobil operatörünüz eğer sanal bir operatörse (Örn: Bimcell) ana oparetör (Örn: Türk Telekom) ismini paylaşınız.
  • Yukarıdaki listede istenilen bütün bilgileri veremeyebilirisiniz ancak ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar güzel olur.
  • Hız testleri yüksek miktarda veri tüketir, eğer internet paketinizde düşük miktarda bir kota varsa (<10 GB) hız testi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bir kaç hız testi yapmanız durumunda kotanız bitecektir.

bunları gösteren uygulamalar var aslında, oradan direkt ss alabilirler

Bandırma 100. Yıl
Türk Telekom Band 3 + 3 + 20
Saat 00:00
image

Nperf uygulaması epey detaylı test yapıyor ve adrese kadar gösteriyor.

Upload genelde 8mbit, salonda su sebilinin üstüne koydum 30mbit civarına yükseldi. Biraz daha stabil olsa tadından yenmez :))

Bir süredir çeşitli mekanlarda sinyal ve hız testleri yapıyorum mobil bağlantılar için. Telefonumun müsaade ettiği, Alabileceğim maksimum hızı görmek istiyorum.

Çok enteresan bir şekilde izmir, Balıkesir ve ankarada, çeşitli adreslerde, bina içi ve dışı mekanlarda, zemin ve yüksek katlarda, tepelerde vs yaptığım çeşitli analizlerde; gördüğüm en yüksek hızları “yer altında” aldım :D

İzmirde Medical Park Hastanesinin -1. Katında fizik tedaviye gidip gelmekteyim. Aşağıya az önce yaptığım test sonuçlarını yüklemeye çalışacağım.

Şuan bekleme salonunda aldığım hızlar böyle. Sinyal seviyesi de full.

Tedavi gördüğüm alana geçtiğimde upload 55 mbit civarına çıkmakta. Download ise 150 civarında seyrediyor.

İç mekan bir baz istasyonu olması mümkün mü, böyle bir sistem var mı?

Sanki bir yerlerde köyler için bahsi geçmişti aslında yükseltici antenlerin, evimdeki sinyali bi şekilde güçlendirebilir miyim?

Kafamda deli sorular :))

İç mekanda olmasa bile oraya yönlendirilmiş antenler olabilir.

evet bu şekilde alt katlar için iç mekanlarda sinyal arttırıcılar ya da baz istasyonları olabiliyor, muhtemelen hastanede böyle bir kurulum yapılmıştır