5G nedir ve neden önemlidir?

5G, kablosuz teknolojinin beşinci neslidir .

4G LTE ağlarından daha yüksek hız, daha düşük gecikme ve daha fazla kapasite sağlayabilir. Dünyanın gördüğü en hızlı, en sağlam teknolojilerden biridir.

Bu, daha hızlı indirmeler, çok daha düşük gecikme ve nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oynadığımız üzerinde önemli bir etki anlamına gelir. 5G hızı ve diğer bağlantı avantajlarının işletmeleri daha verimli hale getirmesi ve tüketicilere her zamankinden daha fazla bilgiye daha hızlı erişmesini sağlaması bekleniyor. Bağlantılı arabalar , akıllı stadyumlar ve gelişmiş oyunlar.

5G teknolojisi:

kısa bir tarihçe.

5G’yi anlamak için ondan önce gelenleri anlamakta fayda var. Genel olarak, ilk nesil mobil teknoloji olan 1G sesle ilgiliydi - bir telefonu arabada veya evden uzakta kullanma yeteneği burada gerçekten kök salmıştı. 2G’nin ortaya çıkışı, parçaları bugünün mesajlaşma özelliklerinde hala görülebilen bir kısa mesaj katmanı getirdi. 3G’ye geçiş, akıllı telefonları başlatmak için gereken çekirdek ağ hızlarını sağladı. Ve yüksek veri aktarım hızlarıyla 4G, bize minimum ara belleğe alma ile video verdi ve bugün güvendiğimiz ve keyif aldığımız birçok bağlı cihaz ve hizmetin ortaya çıkmasına neden oldu. Artık insanlar 5G’yi ve onun dönüştürücü yeteneklerini deneyimlemeye başlıyor.

5G’nin faydaları nelerdir ?

yüksek performanslı 5G Ultra Geniş Bandı , medyan 4G LTE hızlarından 10 kata kadar daha yüksek hızlar, halka açık Wi-Fi’ye daha güvenli bir alternatif ,¹ daha az donmuş yüzlerle görüntülü sohbet ve konsol kalitesinde oyun oynama gibi oyunun kurallarını değiştiren avantajlar sağlar.

Yüksek hızı, düşük gecikme süresi ve muazzam kapasitesi ile 5G Ultra Geniş Bant, drone ile teslimatı , bulut bağlantılı trafik kontrolünü ve diğer uygulamaları potansiyellerine kadar yaşatabilir. Acil müdahaleden küresel ödemelere , bir sonraki seviye oyun ve eğlenceye kadar , olanaklar neredeyse sınırsızdır.

“5G sadece başka bir teknolojik yenilik değil, diğer yenilikleri mümkün kılan platformdur.”
-Hans Vestberg, Verizon Başkanı ve CEO’su