Türk Telekom'dan İnanılmaz Cihaz Tercihi - Vestel DGW9000 HGW

Türk Telekom fiber veya Türk Telekom fiber altyapısnı kullanan farklı bir operatörden internet aboneliği aldığınızda Türk Telekom tarafından kurulumla beraber size cihazlar teslim edilerek internet aboneliğiniz başlatılıyor. Teslim edilen cihazların altyapıya uygun olmasını bekliyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki 100 Mbps i dahi tam anlamıyla desteklemeyen bir cihaz size teslim edilmiş.

Verilen cihazla aşağıdaki tabloda gösterilen 100 Mbps e kadar olan hızları (100 Mbps i 95 Mbps olarak) kullanabilirsiniz ancak daha üst bir pakete geçtiğinizde hızları kablolu olarak almanız imkansız.
Türk Telekom Paket Hızları Tablosu

Kablolu olarak bu hızları neden alamazsınız?

Cihazın teknik özelliklerini incelediğimizde LAN portlarının gigabit destekli olmadığını, 100 Mbps destekli olduğunu görüyoruz. Bu da 100 Mbps lik paket kullansanız da 1000 Mbps lik paket kullansanız da LAN portundan alacağınız en fazla bağlantı hızının 95 Mbps olduğunu gösteriyor.

2022 yılında olmamıza rağmen çağ dışı yükleme (upload) hızlarının yanında çağ dışı cihazların fiber adı altında verilmesi gerçekten inanılmaz bir durum. Türk Telekom’dan bu hataların düzeltilmesini bekliyoruz.

Farklı cihaz seçeneğim var mı?

Türk Telekom, isteğiniz doğrultusunda stok problemi yoksa cihazınızı değiştiriyor ve daha önce verdiği gigabit portlu yönlendiricilerinden (HGW-Router) verebiliyor.

Vestel DGW9000 yeni kablosuz ağ teknolojilerini destekliyor mu?

  • WPA3 şifrelemeyi destekliyor ancak Wi-Fi 6 teknolojisini desteklemiyor.
  • Fiber altyapı için verilen diğer cihazlar da Wi-Fi 6 teknolojisini desteklemiyor.

Altyapınız fiber yerine ADSL/VDSL olsaydı tuhaf bir şekilde Wi-Fi 6 özelliklerine sahip premium modem seçeneğiniz olurdu. Fiber altyapıda Wi-Fi 6 AX destekli bir cihaza ihtiyacınız varsa özel olarak dışarıdan almanız gerekiyor.

1 Beğeni

yeni aboneliklere bundan veriyolar galiba sadece artık