Türk Telekom Fiber Altyapısı Birden 24 Katına Çıktı!

İçeriğin asıl adresi: Türk Telekom Fiber Altyapısı Birden 24 Katına Çıktı! – İnternette Kalite Hareketi

Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Türk Telekom’un fiber altyapısının 7.5 milyon km uzunluğunda olduğunu açıkladı. Bu açıklamayı gördükten sonra galiba fiber altyapı olmayan tek sokakta yaşıyorum diyor olabilirsiniz. Muhtemelen bu yazıyı okuyanların %90’ı bunu söylüyor. O zaman nasıl oluyor da Türk Telekom’un bu kadar uzun fiber ağ uzunluğu olabiliyor?

”Türk Telekom’un ülke genelindeki fiber uzunluğu 7.5 Milyon kilometre”

Önal, çarpıcı ifadesine “Uluslararası kuruluşlar, ülkelerdeki mevcut fiber altyapıyı; fiberle erişilen hane sayısı, hane fiber penetrasyonu ve abone fiberleşme oranı gibi, daha doğru ve tutarlı sonuçlar veren metriklerle karşılaştırmayı tercih ediyor. Fiber altyapıları ile ilgili OECD ülkeleriyle Türkiye arasında bir kıyaslama yapılacaksa uluslararası geçerliliği olan kriterler baz alınmalı. Türkiye’de çeşitli kaynaklar tarafından gündeme getirilen yurt dışındaki fiber uzunluk verileri, fiber kabloların içlerinde bulunan tekil kablo uzunluklarının ayrı ayrı hesaplanmasıyla elde ediliyor. Bu şekilde bir hesaplama yapıldığında fiberde tek bir kılda 24 kablo geçiyor. Türk Telekom’un ülke genelindeki fiber uzunluğu da 7.5 milyon kilometreye ulaşıyor” diyerek açıklık getirdi.

Hesap çok basit; 303 bin kilometre fiber altyapısındaki her kabloda 24 kıl bulunuyormuş. 24*303.000 = 7.5 milyon, ufak bir kalem oynatmayla Türk Telekom fiber altyapısı bir gecede 24 kat artıyor. Sıfır maliyet, sıfır yatırım, sıfır emekle 24 kat altyapı!

Yatırım miktarını sabit tutarak altyapıyı 24 kat artırdıklarını gösteren infografik.

Bildiğimiz Türk Telekom bunu yapabilir mi?

Bununla birlikte Ümit Önal, 2020’de de Türkiye’nin her mahallesine fiber götürme hedefiyle çalışmalarının süreceğini ifade ederek, “Türkiye genişbant internet penetrasyonunu yüzde 70 seviyelerine taşıma konusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içerisinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme sözü veriyoruz. İnanıyorum ki bu vaadimiz; Türk Telekom’un müşteri memnuniyetine verdiği önem açısından da, 2020’nin nasıl bir yıl olacağına dair ipuçları veriyor” dedi.

Her ne kadar kulağa hoş gelse de bu sözleri yıllarca altyapı bekleten, port bulamayan, ADSL’e mahkum eden Türk Telekom’dan duyunca inanmak zor oluyor. Umalım ki doğru olsun ve fiber altyapıya daha çok kişi ulaşabilsin.

Kaynak: ttps://medya.turktelekom.com.tr/turk-telekom-avrupa-ulkelerini-geride-birakti-fiberde-75-milyon-kilometreye-ulasti/

https://www.haberturk.com/turk-telekom-fiber-icin-1-hafta-sozu-verdi-haberler-2552861-teknoloji

3 Beğeni

Her şeyi geçin o kıllar boşta duruyor. İnsanların akıllarıyla dalga geçtikleri için hakaretli bir yorumu hak eden bir açıklama.

1 Beğeni

resim

1 Beğeni

telekom kıl hesabına başladığına göre iş kötü :slight_smile:

benim bölgemde 2 yıl önce sorunsuz verdikleri 16 mbps. hız 8 mbps. ye düşürüldüğü halde sürekli kopmalar yaşanıyordu ,o nedenle illallah ettik ve ben superbox a geçtim ,şimdi 20/5 mbps internete 170 tl. gibi aşırı yüksek para ödüyorum ama uzun süredir kafam rahat ,bu gün internet gidecek mi gibi düşünceler dahi bitti ,aldığımdan beri hiç sorun yaşamadım ,nazar değmesin :slight_smile:

diğer konu ise artık kabloyla falanda uğraşmıyoruz

bütün ülkelerde hep ileriye gider ,bizde ise anlattığım şekil geriye gidiş oldu ,adsl kullanıcılarının çoğu büyük sıkıntı çekiyor ,yılların bakır kabloları ile bu iş bu kadar oluyor

4 Beğeni

Kablonun içinde 24 tel var diye uzunluğu 24 kat arttırmak nasıl bir mantıktır :stuck_out_tongue:
Sanki bu şekilde hesaplama yapınca sen o kablonun içindeki fazlalık tellerle hattı taşıyabilecek misin?
Kim ne derse desin internet konusunda bir türlü gelişemedik gelişemiyoruzda.

4 Beğeni

Bahçeli’nin 40 yapar hesabını anımsatıyor :smiley_cat:

3 Beğeni

Aklımdan geçmişti ama yazmadım :joy:

3 Beğeni