Upload Hızları Hakkında

Başlatılan İnternette Kalite Hareketiyle birlikte adil kullanım kotası tamamen hayatımızdan çıkmış bulunmakta. Bazı şark kurnazı servis sağlayıcılar eskiye dönerek “akıllı kotalı” tarifeler başlatmış olsalar da yine de sınırsız internete erişebilmek mümkün.
Şahsi fikrime göre şu anda benzer bir kampanyayı upload hızları için başlatmalıyız. Bildiğiniz üzere hangi sağlayıcıdan hizmet alırsanız alın büyük bir ihtimalle Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve Türk Telekom her şekilde 3-4 mbps gibi komik bir upload hız limiti koyuyor.
Şu anda ben Türknette Türk Telekom altyapısıyla 80mbps internet kullanıyorum ancak upload hızım 4mbps. Modem hat değerlerime baktığımda aslında altyapımın 20-30 mbps gibi bir upload hızını desteklediğini, Türk Telekom’un koyduğu limitten ötürü 4mbps gibi çağ dışı bir hıza sahip olduğumu görüyorum. İnternet dediğimiz şey 2 yönlüdür birileri bilgiyi paylaşmazsa ortada indirecek bilgi de kalmaz. Bu hızlarla bulut servislerini verimli bir şekilde kullanmak, görsel içerik üretmek, yeri geldiğinde görüntülü konuşma yapmak bile çok zor bir hal alıyor.
Bu nedenle upload hızları için atılacak herhangi bir olumlu adımda ancak bir nebze daha "olması gereken"e yakın bir internet kullanmaya başlayabiliriz.

2 Beğeni