Upload Hızları Hakkında

Başlatılan İnternette Kalite Hareketiyle birlikte adil kullanım kotası tamamen hayatımızdan çıkmış bulunmakta. Bazı şark kurnazı servis sağlayıcılar eskiye dönerek “akıllı kotalı” tarifeler başlatmış olsalar da yine de sınırsız internete erişebilmek mümkün.
Şahsi fikrime göre şu anda benzer bir kampanyayı upload hızları için başlatmalıyız. Bildiğiniz üzere hangi sağlayıcıdan hizmet alırsanız alın büyük bir ihtimalle Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve Türk Telekom her şekilde 3-4 mbps gibi komik bir upload hız limiti koyuyor.
Şu anda ben Türknette Türk Telekom altyapısıyla 80mbps internet kullanıyorum ancak upload hızım 4mbps. Modem hat değerlerime baktığımda aslında altyapımın 20-30 mbps gibi bir upload hızını desteklediğini, Türk Telekom’un koyduğu limitten ötürü 4mbps gibi çağ dışı bir hıza sahip olduğumu görüyorum. İnternet dediğimiz şey 2 yönlüdür birileri bilgiyi paylaşmazsa ortada indirecek bilgi de kalmaz. Bu hızlarla bulut servislerini verimli bir şekilde kullanmak, görsel içerik üretmek, yeri geldiğinde görüntülü konuşma yapmak bile çok zor bir hal alıyor.
Bu nedenle upload hızları için atılacak herhangi bir olumlu adımda ancak bir nebze daha "olması gereken"e yakın bir internet kullanmaya başlayabiliriz.

4 Beğeni

turkcell superonline 'in ardından turk telekomda upload’ları yükseltmiş herhalde bilginiz var mıdır ?

Bize arttığı yönünde çok sayıda haber geliyor. Şu an fiber optik altyapı üzerinden hizmet alan Türk Telekom kullanıcılarının upload hızları 2 katına çıkartılmış görünüyor.

Bu şu anlama geliyor:

1 Mbps’den 2 Mbps’ye,
3 Mbps’den 6 Mbps’ye
4 Mbps’den 8 Mbps’ye bir yükseliş var.

Yani maksimum upload hızları 8 Mbps ve bu çok yetersiz. Ağzımıza bir parmak bal çalarak güzel bir şey yapmış izlenimi oluşturuyorlar.

2 Beğeni

Turknet kullanıyorum. Modemde 8mbit görünüyor. Dün gece epey kopma yaşamıştık yükseltiyorlarmış :slight_smile:
Sadece tt fiber değil

1 Beğeni

Merhaba yorum için teşekkürler
Modeme 8 mbps/sn upload tanımlı ancak giden hızım 4 mbps/sn yi geçmiyor
türk telekom ve turknet ile görüştüm türk telekom iss 'e başvurun diyor türknet ise türk telekom kontrol ediyor isterse düşürür diyor firmalar arasında iletişim sorunu var herhalde internette bir kısıtlama olduğu aşikar speedtest masaüstü sürümünde ve google chrome tarayıcısı üzerinden yaptığım testlerde upload anlık 7’ye fırlıyor geri 4 mb seviyelerine geri düşüyor kaç gün oldu hala 7 yı göremedik maalesef

ve bu arada uploadların bu seviyede kalması için talepte bulundum turk telekom turknete bakalım sonuç ne olacak

Saygılarımla.

Bende dün itibariyle düzelmiş. 7mbit civarı stabil görebiliyorum artık testlerde

Yetersizlik bir yana bir de geri alacaklar.