Upload Hızları Hakkında

Başlatılan İnternette Kalite Hareketiyle birlikte adil kullanım kotası tamamen hayatımızdan çıkmış bulunmakta. Bazı şark kurnazı servis sağlayıcılar eskiye dönerek “akıllı kotalı” tarifeler başlatmış olsalar da yine de sınırsız internete erişebilmek mümkün.
Şahsi fikrime göre şu anda benzer bir kampanyayı upload hızları için başlatmalıyız. Bildiğiniz üzere hangi sağlayıcıdan hizmet alırsanız alın büyük bir ihtimalle Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve Türk Telekom her şekilde 3-4 mbps gibi komik bir upload hız limiti koyuyor.
Şu anda ben Türknette Türk Telekom altyapısıyla 80mbps internet kullanıyorum ancak upload hızım 4mbps. Modem hat değerlerime baktığımda aslında altyapımın 20-30 mbps gibi bir upload hızını desteklediğini, Türk Telekom’un koyduğu limitten ötürü 4mbps gibi çağ dışı bir hıza sahip olduğumu görüyorum. İnternet dediğimiz şey 2 yönlüdür birileri bilgiyi paylaşmazsa ortada indirecek bilgi de kalmaz. Bu hızlarla bulut servislerini verimli bir şekilde kullanmak, görsel içerik üretmek, yeri geldiğinde görüntülü konuşma yapmak bile çok zor bir hal alıyor.
Bu nedenle upload hızları için atılacak herhangi bir olumlu adımda ancak bir nebze daha "olması gereken"e yakın bir internet kullanmaya başlayabiliriz.

4 Beğeni

turkcell superonline 'in ardından turk telekomda upload’ları yükseltmiş herhalde bilginiz var mıdır ?

Bize arttığı yönünde çok sayıda haber geliyor. Şu an fiber optik altyapı üzerinden hizmet alan Türk Telekom kullanıcılarının upload hızları 2 katına çıkartılmış görünüyor.

Bu şu anlama geliyor:

1 Mbps’den 2 Mbps’ye,
3 Mbps’den 6 Mbps’ye
4 Mbps’den 8 Mbps’ye bir yükseliş var.

Yani maksimum upload hızları 8 Mbps ve bu çok yetersiz. Ağzımıza bir parmak bal çalarak güzel bir şey yapmış izlenimi oluşturuyorlar.

2 Beğeni

Turknet kullanıyorum. Modemde 8mbit görünüyor. Dün gece epey kopma yaşamıştık yükseltiyorlarmış :slight_smile:
Sadece tt fiber değil

1 Beğeni

Merhaba yorum için teşekkürler
Modeme 8 mbps/sn upload tanımlı ancak giden hızım 4 mbps/sn yi geçmiyor
türk telekom ve turknet ile görüştüm türk telekom iss 'e başvurun diyor türknet ise türk telekom kontrol ediyor isterse düşürür diyor firmalar arasında iletişim sorunu var herhalde internette bir kısıtlama olduğu aşikar speedtest masaüstü sürümünde ve google chrome tarayıcısı üzerinden yaptığım testlerde upload anlık 7’ye fırlıyor geri 4 mb seviyelerine geri düşüyor kaç gün oldu hala 7 yı göremedik maalesef

ve bu arada uploadların bu seviyede kalması için talepte bulundum turk telekom turknete bakalım sonuç ne olacak

Saygılarımla.

Bende dün itibariyle düzelmiş. 7mbit civarı stabil görebiliyorum artık testlerde

Türk Telekom yükleme hızlarını tekrar “biraz” yükseltti.
100 Mbps ile 50 Mbps arasında bir paket hızına sahipseniz yükleme hızınız 8 Mbps e çıkarıldı.
35 Mbps ile 24 Mbps arasında bir paket hızına sahipseniz yükleme hızınız 6 Mbps e çıkarıldı.

Eylül ayı için operatörler upload hızlarında 2 kat artırıma gitmişler galiba. Uzaktan eğitim için hediye gibi bir durum var sanırım.

Türk Telekom altyapısından hizmet alanların yükleme (upload) hızları biraz arttırılacak.

Türk Telekom, deprem sebebiyle OHAL kapsamında bazı aksiyonlar aldı. Altyapısından hizmet alan VDSL ve Fiber abonelerinin (ttnet veya diğer operatörler fark etmeksizin) ülke genelinde yükleme hızları 30.06.2023 tarihine kadar zamanla arttırılacak.

Internet servis sağlayıcılarına gönderilen tablo biraz karışık görünüyor çünkü teknik olarak yanlış yazılmış ancak şu şekilde yorumlanabilir.

10 Mbps indirme hızı aboneleri 4 Mbps yükleme hızına,
16 Mbps indirme hızı aboneleri 4 Mbps yükleme hızına,
20 Mbps indirme hızı aboneleri 4 Mbps yükleme hızına,
24 Mbps indirme hızı aboneleri 12 Mbps yükleme hızına,
30 Mbps indirme hızı aboneleri 12 Mbps yükleme hızına,
32 Mbps indirme hızı aboneleri 12 Mbps yükleme hızına,
35 Mbps indirme hızı aboneleri 12 Mbps yükleme hızına,
50 Mbps indirme hızı aboneleri 15 Mbps yükleme hızına,
75 Mbps indirme hızı aboneleri 15 Mbps yükleme hızına,
100 Mbps indirme hızı aboneleri 15 Mbps yükleme hızına,
200 Mbps indirme hızı aboneleri 30 Mbps yükleme hızına,
500 Mbps indirme hızı aboneleri 40 Mbps yükleme hızına,
1000 Mbps indirme hızı aboneleri 50 Mbps yükleme hızına yükseltilecek.

2 Beğeni

teknik olarak adsl abonelerine 4mbps veremezler, bu uploadları almak için en azından vdsl kullanıyor olmak gerekiyor

bir de neden böyle iyileştirmeler için illa bir felaket olması gerekiyor? önceki upload artışı da pandemiyle gelmişti

Nokia (Alcatel-Lucent) marka altyapıya sahip olan ADSL aboneleri 1 Mbps upload dahi alamaz. Desteklenen upload hızı en fazla 900 Kbps lerde oluyor.
Yine aynı markanın fiber altyapısından hizmet alanların da başı belada. Abonelerin hizmeti fiber kalitesinde değil. Az önce çok büyük bir firma olan Cloudflare sitesinden hız testi yaptım, bana düzgün oyun oynayamayacağımı söyledi. Odama kadar fiber geliyor, har ay dünyanın parasını veriyorsun, kablolarda bir sorun yok ama sonuç bu. Doğrudan Windows üzerinden IP aldırıp test yapsan da sonuç değişmiyor, bufferbloat sorunu oluyor.

100 Mbps paketinin upload hızı 8 Mbps, 15 Mbps e yükseltilecekmiş. En kötü yarısı verilmesi gerekiyorken başımıza gelecek felaketlere göre bu zamana yayıldı sanırım. İstanbul depremi olduğunda 30 Mbps mı yaparlar yoksa öncesinde başka şeyler olur da o zamana kadar 50 Mbps mi yaparlar…

1 Beğeni

Türk Telekom altyapısını kullanan internet servis sağlayıcılarına tekrar bilgilendirme mesajı gönderildi. Gönderilen bilgilendirme mesajında pilot çalışmaların tamamlandığı ve 1 ay içerisinde güncellemelerin yapılacağı belirtildi.

Türk Telekom fiber altyapısından Turknet kullanıyorum, bu gece yükleme hızım arttı

Bufferbloat testleri aynı şekilde rezil sonuçlar vermeye devam ediyor.

Eve kadar fiber internet kullanmama rağmen sonuçları özetleyecek olursak sesli ve görüntü görüşmelerde ayrıca oyunlarda sorun yaşayacağım anlatılıyor.

bunun kullandığın asus cihazla ilgili olma ihtimali de var :smiley:

Doğrudan ONT bağlantısı ile test sonucu

Durum

İlk hop görüldüğü gibi TurkNet, arada router yok

Ev ağından kaynaklanmadığını hatırlatmış olduk.

1 Beğeni

SQM destekli bir router ile test etsen ya bi de :smiley:

Modem SQM destekli de yüksek hızları karşılayamaz, SQM çok fazla işlem gücü isteyen bir yöntem, 3 çekirdek 1,5 GHz yetmiyor. Dahili ağımdaki trafikten ben sorumluyum o kısım için operatörlere bir şey diyemeyiz. Bize gelen veriler dahili ağdaki trafikten etkilenmeksizin gecikiyor, bunu çözmeleri lazım.

1 Beğeni

Haran’a kadar demek yerine Temmuz’a kadar demek daha doğru.

• Temmuz ayından önce yükleme hızı artmayanlar müşteri hizmetlerini arayıp benim yükleme hızım artmadı şeklinde kayıt oluşturmamalı.
  • Farklı sebeplerden dolayı müşteri hizmetlerini aradığınızda, öncesinde artmış olan yükleme hızınız tekrar düşebilir. Bu durum normaldir ve tekrar yükselmesi için Temmuz ayına kadar beklememiz gerekebilir.

Güncel port hızı ve ücretleri tablosu resmi olarak aşağıdaki gibidir. Daha yüksek yükleme (upload) hızı olan port ücretlerini kıyasladığımızda internet servis sağlayıcısından ek ücret alınmayacağı görülmektedir. Altyapınız destekliyorsa daha yüksek yükleme hızı destekleyen port hızını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu ücretler sadece port ücretleri olduğu için maliyet olarak düşünülmemelidir. Bu konuyla ilgili olarak daha önce paylaştığımız Türk Telekom tarafından internet servis sağlayıcıya kadar olan başlangıç maliyetlerini paylaştığımız haberi okuyabilirsiniz.

1 Beğeni