TP-Link EX20v - AX1800 Gigabit Home Gateway

TP-Link EX20v - Türk Telekom AX1800 Kablosuz Dual-Band Gigabit VoIP Home Gateway

İlk İzlenimler

• Cihaz, Türk Telekom fiber altyapısından hizmet alıp 100 Mbps ve üzeri hızda paket kullananlara veriliyor.
  • Yazılım arayüzü 10 yıldan eski ve kısıtlanmış standart TP-Link Türk Telekom arayüzü.
  • İnternet hizmeti aldığım firmanın adı Gıbırnet, IPv6 hizmeti doğrudan çalıştı. Bu cihazdan önce kullandığım, aynı arayüze sahip TP-Link Archer C5v modelinde TurkNet ve Gıbırnet IPv6 hizmeti çalışmıyordu.
  • WiFi 6 desteği var ancak elimde WiFi 6 cihaz olmadığı için performans testlerini yapamadım. WiFi 5 performansına göre değerlendirecek olursak cep telefonum Archer C5v modeline göre daha düşük hızda bağlandı. Archer C5v modelinde 866 Mbps ile bağlantı sağlarken EX20v modelinde 433 Mbps ile bağlantı sağlıyor, güncel cep telefonu modellerinde çok daha hızlı bağlantı sağlayacaktır. Archer C5v modeli daha hızlı bağlantı sağlasa da sürekli kablosuz ağda kopmalar oluyordu bu yüzden 5 GHz yerine 2,4 GHz kablosuz ağı tercih ediyordum. EX20v modeline geçtiğimden beri bu sorunu yaşamadım, artık sürekli 5 GHz de kullanıyorum. Hem hız hem bağlantı stabilitesi olarak EX20v çok daha iyi bir model.

TP-Link EX20v ve Archer C5v modelinin teknik özelliklerini kıyaslamak için aşağıdaki fotoğraflara bakabilirsiniz.

TP-Link EX20v Özellikleri

TP-Link Archer C5v Özellikleri

operatör cihazlarına alerjim var :smiley:

Ana cihaz olarak kullanmıyorum, kablosuz erişim noktası olarak kullanıyorum. Bu cihazların dayatılması sebebiyle MESH sistem de kuramıyorum çünkü her ay kiralama ücreti verdiğim cihazın boşta durmasını istemiyorum. İnternet servis sağlayıcılarda cihaz kiralama durumu seçenek olarak sunulmalı. Cihazın donanımı güzel olsa da yazlımı çok kötü ve kısıtlı.

1. Müşteri operatör cihazı kiralamak istiyor, yönlendirici cihaz desteği operatör tarafından sağlanacak.
  2. Müşteri operatör cihazı kiralamak istemiyor, yönlendirici cihaz desteği operatör tarafından sağlanmayacak. Bu kısımda oluşabilecek sorunlar için sorumluluk müşteriye ait.

Gibi bir sözleşme yapılabilir.

1 Beğeni

CAT 6 ethernet kablosunu kullana bilir miyim bu cihaz da ?

Evet, kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim

1 Beğeni

Zorunlu cihaz kiralamanın kalkacağı bilgisi geldi, umarım derhal uygulamaya konulur.

1 Beğeni

Bilgiyi de şöyle paylaşalım