Vodafone'dan İtiraf Niteliğinde Tarifeler!

İçeriğin asıl adresi: https://internettekalite.com/vodafonedan-itiraf-niteliginde-tarifeler/

İnternet servis sağlayıcıların hâlâ söylemeye devam ettikleri ve bazı teknoloji editörlerinin de “inandığı” malum “Yüksek hız veririz ama altyapı kaldırmaz!” masalını hepimiz biliriz. İşte karşınızda bu masalı yeniden bizzat İSS eliyle yerle bir eden bir başka hareket daha!

Vodafone yeni tarifeleriyle ilk 6 ay 60 TL’ye 500 Mbps sınırsız internet veriyor. Bu tarifelere abone olan bir kullanıcının “fiber” altyapısının bu hızı sadece 6 ay için kaldırabileceğine, daha sonra ise “kaldırmamaya devam edeceğine” bizim inanmamızı bekliyor. Günümüz için olmazsa olmaz bu hızları makul fiyatlara vermeyip bizleri 8, 16, 24, 50 Mbps gibi çağ dışı hızlara mahkum eden İSS’ler, bu hızları yeri gelince çok rahat verebiliyor ve her nedense zarar etmiyorlar.

Bu tarifeler tekrar gösteriyor ki fiber altyapının olduğu yerler için utanılmadan sürekli dile getirilen “Altyapı kaldırmıyor, bu hızlar hayal!” bahanesini tekrar kendi elleriyle çürütmüş bulunuyorlar. Yıllardır paylaşımlarımızda gösterdiğimiz gibi uygun fiyata bu ve benzeri hızların önündeki en büyük engelin tamamen duygusal (!) sebepler olduğunu tekrar görmüş oluyoruz. Yapılması gereken ortada: Fiber optik altyapı yurdun dört bir yanına yayılmalı, bu altyapıya erişemeyen kullanıcı kalmamalı, fiyatlar derhal makul seviyelere düşürülmeli!

3 Beğeni

500 mbps den 16 mbps ye düşmek bugattiden inip kaplumbağaya binmeye eş değer 6 sonunda %100 kanser garantili tarife :sweat_smile:. Alt yapının da bunu desteklediği ayrıca maliyeti de kurtardığı uygulama ile ortaya çıktığına göre bakalım ne yapacaklar hangi bahaneleri bulacaklar.

1 Beğeni

Yıllar önce benzer bir kampanyayla bende Superonline kullanıcısı olmuştum. SO’nun yeni yeni fiber altyapı yaptığı yıllarda gelin fibere geçin 6 ay 100 Mbps verelim demişlerdi sonrada 50’ye düşürmüşlerdi hızımızı. Ücreti yanlış hatırlamıyorsam 50-60 ₺ civarındaydı

1 Beğeni

6 Ay sonra 16Mbps’ye düşmüyorsun.En az 24Mbps var. 500Mbps alabildiğini kanıtlıyor zaten 6 ay sonra ne kadar ekmek o kadar köfte oluyor. Satarken de bir kandırmaca olmuyor kendisi reklam için olduğunu belirtiyor. En azından bana satan adam belirtmişti :smiley:

ilk alırken ne kadar ekmek o kadar köfte sonra ekmek var ama köfte yok =D

Peki.

Dalga geçiyorlar derken işte bunu kastediyorum.

Kampanyam bitti ve 24Mbit download 5Mbit upload paketimi kullanmaya başladım. Hiçbir sıkıntısı yok. Geforce Now’dan oyun oynamaya devam da ediyorum. Watch Dogs 2’ye başladım. İleride belki yükseltebilirim. Ne kadar ekmek o kadar köfte muhabbetinden sonra geri dönüş yapmak istedim. FTTH hattımız gayet güzel. İyi forumlar. Hız testlerinde 24-26Mbit arası sonuç alıyorum. Upload da aynı şekilde.

500’den 24’e düşmek kötü olmuştur