İçerik Kalitesi Problemleri | Uygulama Marketlerindeki Yorumlar

AppStore ya da Google Play içerisinde yer alan uygulamaların yorum kısmında uygulamayla ilgisi olmayan ya da uygulamaya dair fikir içermeyen yorumlara denk gelmişsinizdir. Bu çok ciddi bir içerik kirliliğine yol açıyor.

Uygulamaya dair fikir verilmesi, yorum yapılması için düşünülmüş bir özellik amacı dışında kullanılıyor.

Bazen “destek için 5 yıldız” diyerek aslında 5 yıldızı hak etmeyen bir uygulamanın incelemesi manipüle edilmiş oluyor. Bazen “Türkçe seçeneği yok, o yüzden 1 yıldız” diyerek kendi yetersizliğinin kavgasını uygulamaya 1 yıldız vererek yapanlar oluyor, güzel bir uygulama gereksiz yere 1 yıldız almış oluyor. Bazen içerisinde referans sistemi olan uygulamalarda, uygulamayı indiren diğer kişilerden menfaat elde etmek için yorumlarda olmaması gereken bir şekilde kendi referans kodunu yazanlar olabiliyor.

Bütün bu saçmalıklar yüzünden uygulamara dair gerçek ve anlamlı yorumlar kaybolup gidiyor ve yorum özelliği uygulama hakkında fikir vermekten uzak bir işleve bürünüyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Gördüğünüz, sizi güldüren ya da rahatsız eden örnekler bulunuyor mu?

1 Beğeni

Düzgün, amacına uygun şekilde yazılmış bir yorum bulmak zor oluyor. Yorum yapabilmek için bazı koşulların sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

En bombası da yorumunda giydirdiği uygulamaya üste çıksın diye 5 yıldız verenler :smile:

1 Beğeni

çok aptalca hareketler ya