Imgur Geçen 10 Yılın Meme'ini Seçmiş

2010’lar internetin kendi kültürünü oluşturduğu ve benimsediğine tanıklık etti. Meme’ler tercih edilen bir iletişim şekli haline geldi. Hatta bazı meme’ler etrafında kendi topluluklarını oluşturdu.

2019’un sonuna doğru Imgur, düzenlediği ankette Imgurlara (Imgurians) 2010’lardan favori meme’ini seçmelerini istemiş. İki bin aday arasından 10 meme kozlarını paylaşmaları için finale kalmış. Ankete 72 saat içinde 54,768 kişi oylama yapmış. Oylama sonucuna göre on yılın en iyisi meme’i…


Hide The Pain Harold (Acıyı Gizle Harold)

Harold’ın acı dolu gülümsemesi forumlarda ve sosyal medyada çıkagelmesiyle 2011’de internete teşrif etti. Meme’in arkasındaki isim Macaristan’dan emekli bir aydınlatma mühendisi olan András Arató. İnternet şöhretinin ışıklarının birden üzerine vurması ona sürpriz olmuş. O zaman 65 yaşında olan Arató, tatil dönüşü bir Macar topluluğu websitesinde tatil fotoğraflarını paylaşmış ve bir fotoğrafçının dikkatini çekmiş. Kendisiyle iletişime geçen bu fotoğrafçı, Arató ile stok fotoğraf çekimleri yapmış. The Independent’ın 2017’deki bir röportajına göre Arató, internet şöhretinin farkına varmasının birkaç yıl sürdüğünü ‘‘İlk zamanlar sadece ya bir doktor ya bir hukukçu ya da bir profesör olduğum normal stok fotoğrafları görüyorum. Bir süre sonra ilk meme fotoğrafımı buldum. Bir Amerikan sitesinde.’’ sözleriyle anlatmış.

10 yıl sonra ve 6 milyon meme’in ardından Arató, alışılmadık ününü kabullenmiş. Uluslarası televizyonlarda, TED Talks’ta çıkmış ve Imgurlar tarafından yakalanmış:

Kaynak: https://blog.imgur.com/2020/01/14/announcing-the-meme-of-the-decade/

2 Beğeni