Kıyafetlerimizi "Başkaları Ne Düşünür?" Kaygısıyla mı Seçmeliyiz?

Discord sunucumuzda bugün açılan bir konu üzerine bunu sormayı gerekli gördüm.

Ne düşünüyorsunuz?

3 Beğeni

Discord sunucumuzdaki konuyu özetleyeyim önce. @FollowME giydiği yağmurluğun renginden dolayı herkesin ona baktığını söyleyerek “Yanlış bir şey mi yapıyorum?” ya da kaba tabirle “Açıkta bir şey mi var acaba?” diye sordu. Bahsettiği yağmurluğun rengi sarıydı. Sarı yağmurluğun genelde siviller tarafından değil polis, güvenlik görevlisi v.b. görevliler tarafından farkedilmek için giyildiğini ya da balıkçıların, işçilerin v.s. bu yağmurlukları kullandığını belirttim. İnsanların bu şekilde algılayıp bakıyor olabileceği üzerine konuştuk. Daha sonra bakışlardan rahatsız değilse dikkate almayıp nasıl istiyorsa öyle giyinmesi gerektiğini, böyle şeyleri çok takmaması gerektiğini söyledim.

Ben de kıyafetlerimle ilgili çok eleştiri aldım. Metalhead bir ergenken “Hep siyah giyiyorsun, satanist misin?” dediler. Hatta bir telefon bayiisindeki bir hadsiz üzerimdeki Metallica Load sweatshirtünü görünce “Bunları giyersen etrafında hep şeytanlar dolaşır, melekler senden uzaklaşır” demişti. :gif_devil: Daha sonra grup t-shirtleri v.s. maliyeti artınca, ekonomik avantajı azalınca, yaş da biraz ilerleyince girdiğim nispeten daha ciddi ortamlarda daha “normal” kıyafetler giyeyim dedim. Sevdiğim beyaz, kırmızı, gri, siyah renk paletine uygun ya da yakın kıyafetler seçmeye başladım. Bu sefer de renkli olarak kırmızı giyiyor olmama rağmen “hep gri giyiyosun, azıcık renkli giyin” diyenler oldu. Fakat ben trafik lambası gibi rengarenk gezmeyi sevmiyorum. Aynı zamanda resmi giyinmeyi, takım elbiseyi, üniforma gibi şeyleri de nefret düzeyine yakın bir miktarda sevmiyorum.

Hala daha zaman zaman grup t-shirtleri v.s. giymekle beraber sevdiğim renk paletine devam ediyorum. Kimseyi pek dikkate almadım. Yapılan eleştiri ve söylemler bana da mantıklı gelmediyse asla “onlar öyle istiyor” diye giyim tarzımda değişiklik yapmadım. Ne seviyorsam ne hoşuma gidiyorsa onu giyiyorum.

Bu konuda şüpheleri ya da çekinceleri olanlara da bunu öneririm.

2 Beğeni

Lise mezuniyetine de yağmur yağıyor ve takım ıslanmasın diye böyle gitmiştim o zaman kimse bugün ki gibi bakmamıştı :sweat_smile: suç kampüste efendim :grin:

3 Beğeni

Şahsen kıyafetlerimi seçerken başkalarının ne düşüneceğini kafama takmıyorum. İsteyen istediğini düşünsün. Öneri verebilirler misal olarak “O şapkayı giymesen daha güzel olurdu.” gibi fakat kimse kimseye karışamaz. Herkes istediği kıyafeti giymekte özgür neticede. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Kesinlikle hayır. Sonuçta o kıyafeti sen giyiyorsun. Nasıl rahat ediyorsan, gözüne nasıl hoş geliyorsan öyle giyinmelisin. En azından ben her zaman böyle yapıyorum.

Küçüklüğümden beri her zaman elbise merakım vardı ama gerek ortaokulda gerek ise lisede kıyafetimin gözlerine battığı çokça hoca oldu (okul dışındaki kıyafetim). Lisenin son senesine kadar hocalara tek sözüm şu oldu “Siyahı seviyorum, yaşlandığımda da dediğiniz gibi cıvıl cıvıl bir kıyafet kesinlikle giymem çünkü her zaman siyahın asil olduğunu düşüneceğim.” Başta ailem de sürekli elbise giymeme, topuklu ayakkabı giymeme karşı çıktı ama artık alıştılar.

Unutamadığım bir konuşma var :) Ceket olarak sadece deri ceket giydiğim için babamın bir akrabası babama benim sürekli deri ceket giymemden rahatsız olduğunu söylemişti. Aklıma geldikçe çok gülüyorum. İnsan başka birini eleştirirken önce yakınında olmadığından emin olmalı ki gülünecek duruma düşmesin…

2 Beğeni

Ben kıyafetlerimi seçerken başkaları ne düşünür kaygısıyla seçtiğimi fark ettim. Bunun dışına da çıkamıyorum. Düşündüğüm zaman da bunun doğru olan olduğunu düşünüyorum. Kıyafetlerimizi zaten başkaları için giyiyoruz.

Buna katılamıycam malesef ki

Ben başkalarından gayet az etkilendiğimi düşünüyorum. Başkaları ne düşünür kaygısını bünyemde pek barındırmıyorum. Bence doğru olanda budur. Başkaları ne düşünür diyerek bir yere varamayız.

Yanılıyorsun. Başkalarından etkilenmeyen insan yoktur. Aslında tüm yaptığın seçimler bi yanılgı. Ben başkalarından etkilenmem diyen kim varsa büyük yalan söylüyor.