Koronavirüs Salgını COVID-19 (SARS-CoV-2)

bu akşam tlc. tv.de coronavirüs gerçeği diye bir program seyrettim (programın adı tam bu muydu hatırlayamıyorum) ,resmen tüylerim diken diken oldu ve işin ilginci çin yöneticileri en başlarda bu durumu saklamak istemiş ,açıklayan doktora ceza vermişler ,işin acı tarafı o doktorda kısa bir süre sonra coronavirüs nedeniyle ölmüş

bu kadar önemli ,hayati bir durumu saklamaya çalışmak akıl alacak şey değil
aynı programda eğer o ve onun gibi doktorlar ciddiye alınsa ve hemen tedbirler alınmış olsaydı ,bu kadar yayılma olmazdı deniliyor

1 + 2 + 7 + 3 = 13 yapar.

Peki başka yok muydu? Arabistan’dan gelen birisi vardı :thinking: Hesabı tam anlamadım.

1 Beğeni

inşallah çok uzun sürmez ,süre uzadıkça insanlar oyalanacak şey bulamadıkları için sıkılmaya başlayacaktır

daha önceki bir mesajımda herkesin 14 gün eve kapanması olayına doğru mu gidiyor diye ,kendime sormaya başladım ?

korunması cidden çok zor bir hastalık bu

geçenlerde emekli maaşı taşıma için bankaya gitmek zorunda kaldım ,yığınla yaşlı vardı
bu virüs en çok yaşlıları etkiliyor deniyor ama bir promosyon işini dahi çileye çevirdiler
gerçi şimdi bankaya gitmeden internetten yapılabilecek deniliyor ama nasıl yapılıyor tam bilmiyorum

toplu taşıma araçları aynı şekilde en çok bulaşma ihtimali olan yerler olduğuna göre ,acaba bu konuda bir tedbir alınacak mı ,araçları dezenfekte etmek yayılmayı engeller mi ?

adım adım yasaklama yerine bir defada sert tedbirler daha etkili olur mu ?
bunlar insanı hep düşündürüyor doğru ?

Toplam vaka sayımız 47’ye çıktı.

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1239654954475884550

Çok Gezenti programının sunucusu Burak Akkul’da koronavirüs testi pozitif çıkmış.

İdris Elba’ya da koronavirüs bulaşmış.

1 Beğeni

Kesin bilgi olmasa da Sars-CoV-2 virüsü erkeklerde kısırlığa sebep olabilirmiş. Wuhan’daki Tongji Hastanesi’nden ürologlara göre virüs testislerde inflamasyona sebep olabilir. Ayrıca virüs kalp, böbrek ve testislerde çokça bulunan Ace2 adlı bir enzimle birleşerek hücreleri istila ediyormuş. Doktorlar hepatit B, kabakulak, Sars gibi farklı virüslerin de kısırlığa sebep olabileceğini ama örneklemin bir sonuca varmak için yetersiz olduğunu söylüyorlar. Hastalığa yakalanan ve baba olmak isteyenlerin kısırlık testi yaptırmaları öneriliyor.

Wuhan şehrinin bulunduğu Hubei eyaleti yetkilileri söz konusu makale Çin sosyal medyasında gündem olunca bulunduğu siteden kaldırmışlar ve bir açıklama da yapmamışlar.

Almanya’daki insanların stoklama kaygısı marketleri bu hale getirdi. Fotoğrafları dün ve bugün ben çektim.

https://cdn.discordapp.com/attachments/681538798756167808/689470122334879795/IMG_20200317_144750.jpg

3 Beğeni

İlk koronavirüs aşısı Amerika Seattle’da yaşayan Jennifer Haller üzerinde denendi. Denemeler sürüyor.

2 Beğeni

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de bir kişi hayatını kaybetti. 89 yaşındaki hasta virüsü Çin bağlantılı çalışanından aldı.

1 Beğeni

Az önce bakanın yaptığı açıklamayı izlerken, açıklamadan aldığım notlar

“Çocuklara ve gençlere kolay bulaşıyor ancak hastalık yapmıyor”
“Yaşı ilerlemiş olanlara, yaşa göre farklı ciddi etkiler gösterebiliyor”
“Virüs solunum yoluyla bulaşıyor, temas da virüsün bulaşmasına neden oluyor.”
“Sosyal mesafe bulaşmayı önlemek için çok önemli”
“Bu hastalık ölüm oranı sanılanın çok altındadır”
“Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük başka hastalığı olan kişilerdir”
“Yaşlılar en yüksek risk grubundadır”
“Kronik hastalığı olan ve direnci düşük yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır”
“Üzücü bir haber vermek için sizleri çağırdım”
“Koronavirüsle mücadelemizde ilk kaybımızı verdik”
“89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından kaptı”
“Salgına dönüşmesi ülkemizde de ihtimal dahilindedir”
“Avrupa ülkelerine sınırlarımızı kapattık”
“Yurt dışından dönüş yapanları kontrolden geçiriyoruz”
“Bulgusu olanlardan test için numune alıyoruz”
“Güncel hasta sayısı 98”
“Tanı konanların temas çevresini incelemeden geçiriyoruz”
“Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir”
“Toplam hasta sayımız 98 olmuştur”
“Büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor”
“Bunun için destek tedavi uyguluyoruz”
“Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum”
“Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 2 ay direnelim”

zaten her tür bulaşıcı hastalıkta yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar hep risk altındadır ,bunu tekrar hatırlatmak faydalı ama yeniymiş gibi anlatılması tuhaf kaçıyor

bu gibi durumlarda sevinilecek bir şey olmaz ama ben şahsen bir konuda sevindim
ülke olarak ,hatta dünya olarak çok pis olmuştuk ve resmen pislik içinde yaşıyorduk ,bu vesile ile çevre güzel temizlik görüyor ,dünya biraz olsun nefes alıyor

ya arkadaş inanılacak gibi değil ama ben bundan yaklaşık 3-4 yıl önce psikiyatri uzmanına gittim
bana pislikleri görmeyeceğim bir ilaç verin diye

çünkü en başta eşimle kaç defa kavga etmiştik ,senden başka kimse pislikleri görmüyor ,sende görmeyiver üstünden atla geç diyordu

aslında temizlik hastası falanda değilim ,çok berbat değilse görmemeye çalışırım ama düşünün artık nasıl bir pislikte yaşadığımızı ki dayanamıyordum

ha şimdilerde dahi mümkün olduğunca görmemeye çalışıyorum ,ancak bir insan olarak utanılacak durum değil mi bu ?
pisliğin mazereti olur mu ?

herkes azami miktarda temizliğe dikkat ederse bu gibi durumlardan ülke olarak fazla etkilenilmez ama biliyorsunuz insanımızı

1 Beğeni

Vaka sayısı katlanarak artmaya başladı.

Yaşlılarsa gezmeye devam ediyor:

http://twitter.com/CoronaTurkey/status/1241037195139579904

Can kaybı 9’a yükseldi.

İBB’ye bağlı İstanbul İstatistik Ofisi toplu taşıma kullanımına dair grafikler hazırlamış:

ben bu işten bir şey anlamıyorum ?
tamam yaşlıların sokağa çıkmasının yasaklanması doğru bir karar ama gençler her yerde gezip tozuyor ,peki onlar virüsü kapıp evdeki yaşlılara bulaştırırsa ne olacak ?

top oynayanlar mı dersin ,parklarda sokaklarda yan yana kol kola kalabalıklar içinde coşanlar mı dersin ,neler neler

öyle bir algı oluşturuldu ki sanki bu virüsü yaşlılar kapıp yayıyorlar
benim öğrenebildiğim kadarıyla bu virüsten yaşlılar daha büyük zarar görüyor ama virüsün bulaşmasının yaşla bir ilgisinin olmadığı

yaşlılar sokağa çıkmasın deyip ,gençlerin özgürce gezip tozması sizce normal mi ?

üstelik gençler her kulvarda birleşmiş hep yaşlıları suçluyorlar ,kendileri çok daha fazla etkinlikler yapıp ,onları suçlamak işini ben bir türlü çözemiyorum ?

hani mecburiyeti olanlar mümkün olduğunca hijyen kurallarına uyarak ,kısa süreliğine bir yerlere gidip işlerini görüp dönseler bir derece anlaşılır ama sanki kendileri virüsten muafmış gibi davranmalarını aklım almıyor

2 Beğeni