Para için değil, insanlık için internet — Mozilla

Hala Kullanmadıysanız, Neden Mozilla Firefox’a Bir Şans Vermelisiniz?

İnternet dünyasının en çok kullanılan internet tarayıcılarından bir tanesi olan Mozilla Firefox’un Google Chrome’dan farklarından ve neden kullanılması gerektiğinden bahsediyoruz.

İnternete erişebilmek için kullanılan internet tarayıcıları büyük bir önem arz ediyor. Sonuçta bu uygulamalara şifrelerimizi kaydediyoruz, yeri geldiği zaman kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Bu bağlamda en çok tercih edilen iki internet tarayıcı Google Chrome ve Mozilla Firefox.

“Neden Google Chrome?” ya da “Neden Mozilla Firefox?” sorusunun kesin bir cevabı yok. Her kullanıcı, kendisine daha uygun bulduğu internet tarayıcısını kullanıyor ve bir süre sonra bu bir alışkanlık haline geliyor. Bu alışkanlık, uzun süreli kullanım sonunda değiştirilemiyor ve uzun yıllar boyunca aynı internet tarayıcısı kullanılmaya devam ediliyor. Bu haberimizde ise Mozilla Firefox’a şans vermeniz için bazı detaylardan bahsedeceğiz.

Google, her şeyden önce büyük bir teknoloji devi birden çok alanda hizmet veriyor. Google’ın bu hizmetlerinden bir tanesi de reklamlar. Bu hizmetle birlikte Google, kullanıcı verilerinden faydalanarak kullanıcılara özel reklamlar veriyor. Bu aslında iyi bir durum olarak görülebilir ancak verilerin kullanılması, tüm internet kullanıcıları için çok büyük bir problem. Verileri kullanan şirketin Google olması da kullanıcıların içini rahatlatmıyor.

Mozilla ise Google’a oranla biraz daha küçük bir şirket. Üstelik kullanıcı verileri Mozilla için herhangi bir şey ifade etmiyor. Kar amacı gütmüyorlar ve farklı bir hizmette sunmuyorlar. Bu yüzden Firefox kullanırken, verilerinizin kullanılmayacağını çünkü bunun bir işe yaramayacağını biliyorsunuz.

Firefox’un avantajlarından bir tanesi ise, alınan önlemler. Öyle ki Mozilla Firefox, internet sitelerinin kullanıcıları izlemelerini engelliyor. Üstelik bunu Facebook için de yapıyor ve ufak bir uzantı sayesinde Facebook’un verilerinizi izlemesinin önüne geçebiliyorsunuz.

Temelde, Google Chrome ve Mozilla Firefox’un tasarımının birbirlerine çok yakın olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Google Chrome’dan Mozilla Firefox’a geçiş yaptığınız takdirde, internet kullanım deneyiminiz değişmiyor. Google Chrome’da kaydedilmiş olan verilerinizi otomatik olarak Firefox’a aktarabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra Google Chrome’da kullandığınız eklentileri de Mozilla Firefox da kullanabiliyorsunuz. Bu eklentilerin geliştiricileri, zaten her iki internet tarayıcısı için de versiyonlar yayınlıyorlar ve bu sayede hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, neredeyse tüm eklentileri ortak olarak kullanabiliyorsunuz.

Tüm bu avantajlarla birlikte eğer Mozilla Firefox’a bir şans vermek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak: webtekno

1 Beğeni

Memnun musun?
Benim işlemcide sörf performansı diğer tarayıcılara göre daha iyi.

1 Beğeni

1 aydır aktif olarak kullanmaktayım, şuan için bir sorun yaşamadım ve arka plan hizmetleri gereksiz kaynak tüketmiyor. Kullanılmayan sekmeleri pasif duruma getirme özelliği ile bellek tüketimini çok iyi yapıyor.

Gizlilik seçenekleri geçmişte kullandığım tarayıcılara göre daha güzel ve yönetimini tamamen bize bırakıyor olması ayrı bir avantaj sağlıyor.

Windows 7 gibi eski işletim sistemi kullananlar için emoji paketleri içinde bulunuyor. (Normalde diğer tarayıcılarda kare kutu olarak gözüküyor)