Chromebook Nedir?

Chromebook ve Dizüstü Bilgisayar: Bir Chromebook ile Ne Yapabilirim ve Yapamam?

Yazıma geçmeden bir not: Elbette, bir dizüstü bilgisayarın daha fazla işlevi vardır, ancak belki de tüm bunlara ihtiyacınız yoktur.

Chromebook’lar, özellikle hareket halindeyken kolayca taşıyabileceğiniz yeni bir bilgisayar arıyorsanız, bütçe bilincine sahip kişiler için cazip bir seçenektir.

Fiyatın yanı sıra temel fark, işletim sistemidir. Windows veya MacOS kullanmaya alışkınsanız , Google’ın minimalist Chrome işletim sistemi ihtiyacınız olan tüm işlevselliğe sahip olmayabilir.

Chromebook’lar 2011’de ilk geldiğinde , sınırlı işlevsellikleri ve tutarlı bir internet bağlantısına güvenmeleri nedeniyle rutin olarak - ve haklı olarak - alay edildi. İşletim sistemi geçen yıl 10 yaşına girdi ve hem dizüstü hem de ikisi bir arada tasarımlarda gelen günümüzün Chromebook’ları başladıkları yerden çok uzaktalar, ancak bazı şeyler değişmedi ve birlikte çalışmak istemeyebilirsiniz.

Chromebook ile ne yapabilirim ve yapamam?

Chrome OS başlatıldığında, esasen Google’ın Chrome web tarayıcısıydı . Windows ve Mac gibi bir işletim sistemine alışmış olanlar için, ortalama bir Chromebook’u bir web tarayıcısı çalıştıran bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlası gibi görünmesini sağladı ve hepsi bu.

Chrome OS bunun ötesinde hiçbir zaman olgunlaşmamış olsa bile, gerçek şu ki bugünlerde tamamen web üzerinde çok şey yapılabilir. Günlük olarak yaptığınız her şeyi değerlendirin ve en temel düzeyde Chrome ile başaramayacağınız hiçbir şey olmadığını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, bir Windows dizüstü bilgisayar veya MacBook, Chrome tarayıcısını ve bu işletim sistemleri tarafından desteklenen diğer yazılımları çalıştırabilir. Belirli bir yazılım parçasına hemen ihtiyacınız olmasa bile, seçeneğe sahip olmak güzel. Ayrıca, Google Classroom ile uzaktan eğitim için bir Chromebook satın alıyorsanız, Mac veya Windows PC de işe yarayacaktır.

İşletmeler, Windows uygulamalarını çalıştırmak için Chromebook’larda VMware kullanabilir ancak bu, çoğu Chromebook sahibi için kolay bir seçenek değildir. Ancak, Linux yazılımı desteği vardır , ayrıca mevcut modeller Android uygulamalarını çalıştırabilir ve ayrıca Google’ın Chrome Web Mağazası aracılığıyla kullanılabilen web uygulamaları da vardır . Ayrıca, bir Chromebook’u ikincil bir cihaz olarak düşünüyorsanız, Chrome’un Uzak Masaüstü özelliğini kullanarak bir Chromebook’ta Windows veya Mac yazılımı kullanmak mümkündür ve bu gerçekten iyi çalışıyor!

Birçok insan için buradaki en büyük engellerden biri Microsoft Office’e erişimdir. Office yazılımının tam Windows veya MacOS masaüstü sürümlerini bir Chromebook’a yükleyemezsiniz, ancak Office 365’i çevrimiçi kullanabilir ve Office aşamalı web uygulamalarını yükleyebilirsiniz . PWA’lar tıpkı mobil uygulamalar gibi hareket eder, böylece onları çevrimdışı kullanabilir, bildirimler alabilir ve görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz. Ancak genel olarak konuşursak, belirli bir Windows veya Mac uygulamasına ihtiyacınız varsa veya istiyorsanız - ve bunun yerine uygun bir web veya Android uygulaması yoksa ve VMware bir seçenek değilse - Chromebook almayın.

Ayrıca, gelişmiş fotoğraf ve video düzenleme özelliklerine ihtiyacınız varsa, bir Windows, Mac veya Linux dizüstü bilgisayar isteyeceksiniz. Temel fotoğraf ve video düzenleme iyidir, ancak Chromebook’lar genellikle zorlu görevler için ihtiyacınız olan grafik performansını veya yine Windows veya Mac yazılım ve oyunlarını yükleme seçeneğini sunmaz. Öte yandan Google Stadia, Nvidia GeForce Now , Amazon Luna ve Xbox Cloud Gaming gibi oyun akışı hizmetleriyle Chromebook’lar artık Android ve tarayıcı tabanlı oyunlardan daha fazlası için kullanılabilir. Ayrıca Linux oyunları yükleyebilir ve oynayabilirsiniz, ancak bunu yapmak için üst düzey bir Chromebook’a ihtiyacınız olacak. Ayrıca, Adobe seçenekleri de dahil olmak üzere fotoğraf ve video düzenleme için kullanılabilen birkaç Android uygulaması da vardır.

İyi bir Chromebook nedir?

Birkaç yıl önce, hangi şirketin ürettiğinden bağımsız olarak tüm Chromebook’lar hemen hemen aynıydı. Artık Chrome OS’nin mevcut özelliklerinden yararlanmak için çok daha çeşitli dizüstü bilgisayarlar ve ikisi bir arada bilgisayarlar (dönüştürülebilir bilgisayarlar ve tabletler) var. Özellikle üst düzey işleme ve grafik performansına ihtiyacınız varsa, Windows dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda hala daha fazla boyut ve stil bulacaksınız, ancak çeşitli seçenekler geçmişte olduğundan çok daha iyi.

Bir Chromebook ile iyi ve temel bir deneyimin hemen peşindeyseniz, küçük, hafif işletim sistemi minimum donanım gereksinimlerine sahiptir ve aynı şey web uygulamaları için de geçerlidir. Dosyalar ve uygulamalar için daha hızlı, daha yüksek kaliteli bir işlemciye, daha fazla belleğe ve daha fazla depolama alanına sahip olmak, zorlu çoklu görevlerin devam etmesine yardımcı olur; Intel Core i-serisi veya AMD Ryzen işlemci, 8 GB bellek ve depolama için 128 GB SSD sizi çok ileri götürür ama kesinlikle maliyeti artırır. Hangi temel Chromebook özelliklerini aramam gerektiği sorulduğunda şunları öneriyorum:

  • Intel Celeron veya Pentium, Qualcomm veya MediaTek işlemciler
  • 4 GB bellek
  • 64 GB depolama
  • Full HD (1.920x1.080 piksel) ekran

Bu önerilerde esneklik vardır. Örneğin, 1.366x768 çözünürlüklü bir ekran elde edebilirsiniz, ancak düşük kaliteli Chromebook’larda kullanılan ucuz olanlar, full HD modellerin yanında özellikle yumuşak görünüyor. Ayrıca, onu tamamlayacak bir microSD kart yuvası olduğu veya çok fazla Android uygulaması indirmeyi planlamadığınız sürece 32 GB dahili depolama ile idare edebilirsiniz. Normal bir dizüstü bilgisayarın aksine, bir Chromebook, dosyalar için yerel depolama yerine daha çok bulut depolamaya güvenir. Ayrıca, birçok kez depolama ve belleğin lehimlendiğini ve bundan sonra yükseltilemediğini, bu nedenle önceden plan yapmak isteyebilirsiniz.

Chromebook’ların internet bağlantısına ihtiyacı var mı?

Chromebook’lar ilk piyasaya sürüldüğünde, çevrimdışı olduklarında temelde kağıt ağırlıkları haline geldiler - önemli bir belgeyi düzenlemenin ortasındaysanız, web bağlantınız koptuğu için aniden kaydedemeyeceğiniz gerçek bir sorun. Google’ın çevrimdışı yetenekleri geliştirmesi ve Netflix, YouTube ve Spotify gibi yaygın uygulamaların da çevrimdışı seçeneklere sahip olması nedeniyle işler neyse ki daha iyi hale geldi.

Normal bir dizüstü bilgisayar için, dahili depolamaya kaydeden yüklü bir yazılım kullandığınız için çevrimdışı olmak biraz daha az sorun yaratır. Bugünlerde her iki deneyim de çevrimdışı olarak harika olmasa da, çoğu zaman çevrimiçi olmaya istekli ve müsait değilseniz, Chromebook’lar harika bir seçim değildir. Öte yandan, Google, Android kullanıcılarının telefonlarını anlık mobil erişim noktalarına dönüştürmesini ve Chromebook’lar ile Android cihazlarının birlikte daha iyi çalışmasını sağlamasını çok kolaylaştırdı .

Chromebook’lar ucuz mu?

Chrome OS’nin düşük donanım gereksinimleri nedeniyle, Chromebook’lar ortalama bir dizüstü bilgisayardan yalnızca daha hafif ve daha küçük olmakla kalmaz, aynı zamanda genellikle daha ucuzdurlar.

Windows dizüstü bilgisayarlarda, performansını yıllarca koruyacak, iyi performansa ve pil ömrüne sahip ince, hafif bir model elde etmek için genellikle 7000TL veya daha fazla harcamanız gerekir.

chromeos kurayım dedim geçen sanala ama iso ya da image bulmak zor baya

Evet. Aynı sorunu bende yaşadım ve farklı bir dağıtım olarak kurabildim. Bu konu hakkında bir makale yazacağım bugün.

Tatlı bir karmaşası olan bir sorun.

1 Beğeni