Bilgisayarınıza Android Kurun! Android-x86

Her geçen gün Android kullanımı artıyor ve kendini kanıtlamış bir işletim sistemi, ilk tanıştığımız zamandan bu yana birçok değişime uğradı ve sayısız cihazlarda yer edinmeyi başardı.
Android işletim sistemini bilgisayarınız ile deneyimlemek fikri kulağa nasıl geliyor?

image

Artı Yönleri

• Hızlı
  • Geniş uygulama yelpazesi
  • Eski bilgisayarla hayat verebilir
  • Mobil oyunları bilgisayar keyfi ile oynayabilirsiniz
  • Ücretsiz bir işletim sistemi

Eksi Yönleri

• Nadir durumlarda donanım seçebilir
  • Güncelleme kısıtlıdır

Kullanabileceğiniz ücretsiz dağıtımlar

• PrimeOS
  • Bliss OS-x86
  • Phoenix OS
  • Remix OS
  • Android-x86
  • LineageOS

Listede bulunan Android dağıtımlarını bilgisayarınıza doğrudan kurabilir ve bilgisayarınızda Android çalıştırabilirsiniz. Oyun oynamak, uygulama kullanmak ve bilgisayarı Android olarak kullanmak için bu programlar bize yardımcı olacaktır. Listenin ilk ögesi olan PrimeOS ve Phoenix OS ‘ikisi de güzel sonuçlar veriyor.

Windows işletim sisteminizin yanına kurmak istiyorsanız bu işlemlere başlamadan önce kendinize bir disk alanı oluşturun yada mevcut alanı küçültün.( Sabırsızca yapılan bir işlem tüm işletim sisteminizi kaybetmenize neden olabilir)

İlk olarak bilgisayarımıza Rufus indirmek ile işe başlamalıyız. Bu program ile imaj dosyasını bir medya & usb bellek ortamına yazdırmalıyız.

Disk Bölüm Düzeni Ayarı

2010 Yılından daha eski bilgisayarlar için MBR
2011 Yılı ve daha yeni bilgisayarlar için GPT

Rufus ile USB Belleğimize & Medyamıza yazdırdığımız imajımız ile sistemi boot etmemiz gerekiyor.

Genelde birçok bilgisayarda Boot Menu F12 Şeklinde ayarlanmıştır. Aşağıdaki görsel ve benzeri bir ekran sizi karşılayacaktır. Buradan imajınızı boot edin.

Boot işleminden sonra sizleri android menüsü karşılayacaktır.

Android x86’yı Sabit Diske Yükleyin: Burada “Install Android-x86 to harddisk” (Android-x86’yı sabit diske yükle) seçeneğini göreceksiniz.

Install butonuna tıkladığınız zaman bu menü ile karşılaşırsınız ve bu menüden Create/Modify partitions seçeneğine gelin.

image

Buradan bilgisayarınızın sabit sürücüsünü seçiniz.

image

Bu ekranı gördüğünüz zaman New Butonuna gelince ve primary olarak yapılandırın.

image

İşlem bittiği zaman alt kısımda Bootable Kısmı gelicektir enter tuşuna basın.

image

Boot özelliği kazandırdıktan sonra sağ yön tuşu ile Write yazan kısma gelin ve enter tuşuna basın.

image

Burada sizden bu işlemi onaylamanızı ister, bu alana yes yazın ve enter tuşuna basın.

image

Bu işlem bitince sağ yön tuşu ile Quit sekmesine gelin ve enter tuşuna basın.

image

Yeni oluşturduğunuz alanda unknown yazar oluşturduğunuz alanı seçin ve enter tuşuna basın.

image

Gelen menüde ext4 format tipini secin ve enter tuşuna basın.

image

Ext4 format tipini seçtikten sonra sizi bu ekran karşılar ve alanın biçimlendirdiğini gösterir ve bunun için onay ister siz yes sekmesine gelin ve enter tuşuna basın.

image

Ardından böyle bir yükleme ekranı gelicek. Zor kısım artık bitti :slight_smile:

image

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınıza bir Windows işletim sistemi var ise her iki işletim sistemini bilgisayar açılırken seçmeniz için grup arayüzünü kurmak için izin ister. Yes sekmesine gelin ve enter tuşuna basın.

Android işletim sisteminiz hazır!

Merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz konular için foruma üye olabilirsiniz. :heart_eyes:

Yazar: Bestia / Halka açık bir paylaşım olup dileyen kişiler makalemi paylaşabilir.

2 Beğeni

Linuxlarda olduğu gibi “live” olarak deneyebiliyormuyuz. ?