Yeni bir router almak/kurmak istiyorum

Yaklaşık 7 yıldır benim eziyetimi çeken Zyxel VMG8924-B10A router’ımın artık miyadı dolduğundan değiştirmeyi düşünüyorum.
Son zamanlarda VDF FTTH’de yaşadığım DNS dpi ve buna benzer ISS kaynaklı kısıtlamalarda dolayı OpenSource bir yazılıma yönelmeyi düşünüyorum.
Geçen hafta hem Pfsense hem de OpenWRT’yi atıl durumdaki bir PCme kurup denedim.OpenWRT basit ve kullanışlı geldi ama Pfsense bana daha yatkın gibi durdu.
Aranızda bu iki işletim sistemini de kullanıp tavsiyesi olacak olan var mı?

1-2 aya kadar kendime maks. 20W güç tüketimi olan bir barebone mini PC yada sadece board olan bir sistem toplamayı düşünüyorum.
Bütçe yaklaşık ₺1.000 civarı.

Tecrübe ve önerileri olana kapım açık.

Şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

@charmlander custom bir kurulum için bütçe az görünüyor

asus cihazlara bakabilirsin, stock yazılım kullanmak istemezsen merlin ya da wrt kurabilirsin

1 Beğeni

Aslına Aliexpress’ten şöyle bir cihaz buldum ama güç tüketimi konusunda mesaj attım, 20W civarı yakar dedi satıcı.Pek güvenemedim açıkcası.TR’de zaten almış fiyatlar başını gitmiş.
Dolar biraz sakinleşirse yaz başı gibi bu tarz bir cihaz almaya niyetlendim artık.Bir tek Celeron işlemci olması beni düşündürüyor.Şimdiye kadar hiç Celeron işlemci kullanmadım.

1 Beğeni

böyle cihazlarda her portun bağımsız yönetilebilmesi önemli oluyor, o özelliğe sahipse daha bi güzelmiş

yine de çok pahalı oluyor :thinking: pfsense şart değilse dd-wrt destekleyen bir cihaz alıp o şekilde kullanılabilir

pfsense severim ama bazen fazla detaylı/karmaşık ve baş ağrıtıcı olabiliyor

1 Beğeni

Orta karar bir router alsan ₺700-₺1.000 civarı zaten, ne bileyim biraz daha paraya kıyıp böyle bir sisteme geçmek daha mantıklı geldi bana nedense.En azından istediğin gibi şekillendirebiliyorsun cihazı.

Geçen ay gittigidiyor’da Zyxel NBG6617’yi (OpenWRT) ₺379’dan eklemiştim sepete sonra tekrar bakayım dedim ₺449’a çıkarmış sonra da bir baktım satıştan kaldırmış.Şu an OpenWRT alabileceğin en basit cihaz bile ₺500 civarından başlıyor ki onlar da dandik MIPS cihazlar.