Sigara Şirketi Philip Morris'in CEO'su: "Sigara yasaklanmalı"

Philip Morris International CEO’su Jacek Olczak, firmasının 10 yıl içerisinde İngiltere’de sigara satışını sonlandıracağını açıkladı ve bu hamlenin, dumansız hava sahası hedeflerinin bir parçası olduğunu beyan etti.

CEO Jacek Olczak, sigarayı akaryakıtlı araçlarla kıyaslayarak İngiltere hükûmetini önümüzdeki 10 yıl içerisinde sigaraları yasaklamaya çağırdı. Öncesinde İngiltere hükûmeti 2030’dan itibaren sigara satışının yasaklanacağını açıklamıştı.

İngiliz The Mail gazetesine verdiği röportajda “Sigarasız bir dünyayı görebiliyoruz.” diyen Olczak, “Ve aslında çok yakında bu gerçekleşecek, herkes için iyi olan bu.” diyerek sözlerine devam etti. Olczak, şunları aktardı: “Doğru düzenlemeler ve bilgiler ile bu, bugünden itibaren 10 yıl içerisinde bazı ülkelerde olabilir ve bu problemi sonsuza dek çözmüş olursunuz.”

Philip Morris International, ABD’de faaliyet gösteren “Philip Morris” şirketinden 2008 yılında ayrılmıştı ve Marlboro isimli sigaraları ABD dışında satan firma olarak biliniyor.

Zararları uzun yıllardır kanıtlanmış olan bu maddeyi 174 yıldır üretip satan bir firmanın sonunda bu tip bir açıklamada bulunmuş olması için sevindirici diyebiliriz. Bunun yanında, bu “hayret verici” açıklamaların yapılmasında güçlü kamuoyu baskısının rolünün olduğunu unutmamalıyız.

CEO Olczak’ın açıklamalarındaki “geleneksel sigaralardan vazgeçilmesi” ifadesi ise şirketin yine bir şekilde “zararlı madde” satışına devam edeceğine dair ipuçları içeriyor.

İronik bir durumdan daha bahsedelim: Geçtiğimiz gün Philip Morris, solunum yolu ilaçları ve cihazları üreten bir şirket olan Vectura’yı satın almak için 958 milyon sterlin (1,3 milyar dolar) teklif verdi.

Sigara, vücudunuzu nasıl etkiler?

Kaynaklar

Philip Morris International CEO Said Cigarettes Should Be Banned

1 Beğeni

ilginç, nereden para kazanacaklar acaba :smiley:

“Isıtılmadan kullanılan tütün” satışı yapmaya devam edecekleri söyleniyor. Bir de, ilaç firmalarını satın almak için teklif vermeye başlamışlar :smiley:

1 Beğeni