Star Wars The Old Republic: Revan incelemesi

Kitabımızın konusu isminden de anlaşılacağı üzere Star Wars evrenini en çok etkileyen Revan adlı karakterin Star Wars Knights Of The Old Republic (bundan sonra “KOTOR” diye anılacaktır) sonrasındaki hayatı anlatılmaktadır. Kitap bununla sınırlı kalmayıp, KOTOR ve KOTOR 2’den sonrasında diğer karakterlere ne olduğunu açıklamış ve işin içine yeni karakterler katmıştır.

Burada Revan’ın neden Star Wars evrenini en çok etkileyen karakter olduğunu soracak olan arkadaşlar için bir açıklama bırakıyorum. Spoiler içerir

Neden Revan SW evrenini en çok etkileyen karakter?

-Revan Anakin ve Palpatine gibi Force’ta güçlü olarak doğmuştur
-Jedi eğitimini en iyi arkadaşı Alek (sonradan Malak) ile normalden çok daha hızlı bir şekilde tamamlamıştır
-Mandaloryan’lılar Sith tarafından kandırılarak Cumhuriyet’e savaş açtığında Revan ve Alek destekçileri ile Jedi Konseyi’nin “bekleyelim” kararına uymayıp savaşa katılmış, o ana kadar kaybeden Cumhuriyet’e zafer üstüne zafer kazandırdığı yetmemiş Mandalor’u (Mandaloryanlı’ların lideri) öldürüp onun kaskını gizli bir yere saklamış (bu kask olmadan lider olamıyorsun) bu sayede Mandaloryanlı’ların bir daha toplanmasının önüne geçmiştir.
-Revan ve Malak (Jedi Order Revan, Alek ve onların takipçileri için ihanet suçuyla tutuklama emri çıkarmıştır. Alek ismini değiştirip Malak yapmış ancak her nedense Revan buna gerek görmemiştir.) bu işin arkasında 1000 yıl önce yok edildiği sanılan Sith İmparatorluğu’nun olduğunu öğrenir ve bu imparatorluğu bulmak için yola çıkarlar.
-Günün birinde bu ikili bir gezegene uğrarlar, bu gezegende Force dahil hiç bir “canlı” şey yoktur. Gezegendeki kayıtlara göre 1000 yıl önce herşey normalken birden kayıtlar kesilmiştir ve 1000 yıldır hiçbir şey kayıt edilmemiştir. Ayırca bu kayıtlar sayesinde Dromund Kaas diye bir gezegen bulurlar. Bu gezegen Sith İmparatorluğu’nun başkentidir.
-Revan ve Malak bu gezegene ulaşmış ve bir Imperial Guard’ı (İmparatoru koruyan çok etkili bir askeri birim) rüşvet vererek kendi taraflarına çekmiştir. Ya da onlar öyle sanmıştır zira Imperial Guard’lar ağır şartlarda eğitilip bir ritüel sonucu İmparator’a aşırı derecede sadık olurlar. Bu hanım ablamız İmparator’a herşeyi anlatır.
-Son ana kadar “İmparator’u öldürüp bu işi bitireceğiz” diye düşünen ikili, İmparator’un kendilerini beklemesi sonucu tuzağa düştüğünü anlamış ancak “Dominate Mind” gücü ile İmparator’un kölesi haline gelmişlerdir.
-İmparator onlara “Darth” rütbesini verir ve onları sınırsız kapasiteli bir fabrika olan Star Forge’u bulmaları için geri yollar. Revan ve Malak Dantooine, Tatooine, Manaan, Korriban ve Kashyyyk’a (sıra bilinmemektedir, ama Dantooine büyük ihtimalle birinci sırada) gidip Star Forge’un konumunu gösteren harita parçalarını bulmuştur ve bunları birleştirmiştir
-Star Forge’a ulaşan ikili İmparator’un zihin kontrolünden kurtulmuş ancak Dark Side onları bırakmamıştır. Revan ve Malak kendi Sith oluşumunu kurarlar. Bu oluşum Sith İmparatorluğu’ndan çok daha farklıdır. Revan Darth Revan ve Malak Darth Malak ismini alır. Malak Revan’ın çırağı olur.

Devam edecektir.

2 Beğeni

Ellerine sağlık, ben de bir ara Darth Bane serisinden başlamıştım fakat 2. kitabın pdf’i olmaması ve bir türlü sipariş etmeyi hatırlayamamam üzerine yarım bırakmış durumdayım.

bir soru

“bu işin arkasında 1000 yıl önce yok edildiği sanılan Sith İmparatorluğu’nun olduğunu öğrenir ve bu imparatorluğu bulmak için yola çıkarlar.” Buradaki işten kasıt ihanet suçuyla tutuklama emri çıkması mı?

1 Beğeni

Hayır hocam.

Mandaloryan savaşı Sith tarafından Cumhuriyet’i zayıflatmak için çıkarılmış.

1 Beğeni