The Rolling Stones'un Erkin Koray'dan Arakladığı Ünlü Şarkı

Rock müzik dinlemeseniz bile bu şarkıyı muhtemelen duymuşsunuzdur. The Rolling Stones’un Paint It Black şarkısı grubun en ünlü şarkıları arasında yer alıyor. Ancak bu ünden zamanında hakkını alamamış bir şarkı var. Bu şarkının altyapısı Erkin Koray’ın ne yazık ki gözlerden uzakta kalan güzel bir şarkısından araklanmış.

Rolling Stones dergisindeki 1995 tarihli bir ropörtajda Paint It Black hakkında ‘‘bir Türk şarkısıydı’’ diyerek Bir Eylül Akşamı’ndan araklanmış olduğunu itiraf etmişler. Bu yaptıklarını ‘‘o zaman gençtik ve herkes yapıyordu’’ diyerek açıklamışlar:

It was a big landmark record for me. It’s the first time we wrote the whole record and finally laid to rest the ghost of having to do these very nice and interesting, no doubt, but still cover versions of old R&B songs – which we didn’t really feel we were doing justice, to be perfectly honest, particularly because we didn’t have the maturity. Plus, everyone was doing it.

[ Aftermath ] has a very wide spectrum of music styles: “Paint It, Black” was this kind of Turkish song; and there were also very bluesy things like “Goin’ Home”; and I remember some sort of ballads on there. It had a lot of good songs, it had a lot of different styles, and it was very well recorded. So it was, to my mind, a real marker.

Bununla birlikte o dönem telif hakkı söz konusu olmadan beste araklamanın veya daha hafif tabiriyle ‘esinlenmenin’ çok yaygın olduğunu unutmamak gerekiyor. Türkçe olarak bildiğimiz ve sevdiğimiz birçok eski şarkının bestesi de dönemin Batılı sanatçılarına herhangi telif hakkı ödenmeden alınıp şarkılar Türkçeye uyarlanmıştı.

Telif hakkı meselesi bir yana, bu ‘esinlenmeler’ bize çok güzel şarkılar kazandırdı.

3 Beğeni