Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenlere Öneriler

Öncelikle Algoritma Bilgi ve Becerisi

Hayatımızda neredeyse her gün onlarca problemle karşı karşıya kalırız. Bazı problemleri çözüme kavuştururken bazılarıysa çözülemez, üstesinden gelemeyiz. Algoritma bilgisi aslında problem çözme becerisi edinmektir. Yazılım geliştirmeye adım atarken, programlama öğrenirken öncelikle bir problemin, ihtiyacın tespitini yapabilmeyi öğrenmeliyiz. Devamında bu problemin çözüm aşamalarını saptamayı öğrenmeli ve çözüme gidecek yolu inşa etmeyi bilmeliyiz. Tüm bu sürecin genel adı algoritma geliştirme olarak geçmektedir.

Bu sebeple henüz hiç bir programlama diline giriş yapmadan önce temel algoritma bilgi düzeyinizi geliştirmeli, okumalar ve araştırmalar yapmalısınız.

Yabancı Dil etkisi

Eğer İngilizce’yi öğrenirseniz kendinizi geliştirmek için büyük bir avantaj elde etmiş olursunuz. Yazılım, programlama dünyasının geçerli dili İngilizcedir. Bu konuda çok fazla detaya girmeye gerek duymuyorum. İngilizce öğrenmeniz şart ve bu konuda geç kalmamanızı tavsiye ederim.

Hangi alanda geliştirici olmak istiyorsun?

Yazılım geliştirmenin iki temel tipi vardır. Bunlar uygulama geliştirme ve sistem geliştirme. Öncelikle bunların hangisini öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Piyasaya göre veya kendi potansiyel yetenekleriniz ve beğenilerinize bakarak tercih yapabilirsiniz.

Günümüz piyasasında web uygulamalarının ve mobil uygulamalarının daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Programlama Yaparken Hangi Yazılım Dili Tercih Edilmeli

Sektör fark etmeksizin her işin temelinde yazılım var ve tüm işletim sistemine sahip cihazlarının farklı yazılım dilleri vardır. Bunların tümünü öğrenmek bir ömür sürebilir bu nedenle yeni başlayacaklar için dil seçimi çok önemlidir. Öğreneceğiniz dili tercih ederken pazara bakmak gerekir ve çalışmak istenilen işe göre dil öğrenmek en doğrusu olur. Dilin zorluk seviyesi de önemli bir ölçüt. Eğer çok fazla ayıracak vaktiniz yoksa düşük zorluk derecesinde bir dili tercih edebilirsiniz. Python, PHP veya C # yeni başlayanlar için basit dillerdir.

PHP

Web site geliştirmeye meraklıysanız PHP , öğrenmeniz gereken bir dil olabilir. Web sitelerinin %80’ i PHP kullanıyor. Pek çok insan öğrenilecek ilk dil olup olmamasını tartışıyor olsa da internetteki en popüler dil olma özelliğini koruyor.

Python

Python ise yeni başlayanlar için için oldukça popüler olan bir dil. Python, masaüstü ve web uygulamaları yapmak, bilimsel veri analizi gerçekleştirmek için kullanılıyor. Size az kodla çok iş yaptırabilir. İlk öğrenmek için mükemmel bir dil olan Python sizi iş arayışında rakipleriniz karşısında öne geçirebilir.

JavaScript

Eğer front-end, web alanında uzmanlaşmak istiyorsanız geniş kullanım alanına sahip ve çok yönlü yapısı ile JavaScript sizin için öğrenilmesi gereken ilk dillerden biri diyebiliriz. Çok yönlü olması ile tüm tarayıcılarla ve platformlarla uyumludur. Web uygulaması geliştirmekten mobil oyun yapmaya kadar pek çok alanda kullanılabilir. Ancak hata giderme işlemi oldukça zordur. Bu durum yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Ama biliyoruz ki bu alanda zorlanmadan öğrenmek mümkün değil!

Java

Dünyanın en popüler ve gelişmiş programlama dillerinden olan Java ise öğrenmek için daha fazla vakit ayırmanız gereken çok yönlü bir dildir. Java, Android geliştirmede, oyun ve masaüstü uygulamada kullanılıyor. Bu alanlara atılacaksanız eğer Java iyi bir tercih olabilir.

C#

C# dili, microsoft tarafından geliştirilen bir programlama dilidir . orta seviyeli programlama dillerindendir. Orta ifadesi dilinin zorluk seviyesi değil makine dili ile günlük konuşma diline mesafesini göstermektedir. Java ile oldukça benzer özelliklere sahiptir.

Web Sitesi Oluşturmak İçin;

Web sitesi veya web uygulaması yapılmak isteniyorsa eğer HTML CSS ve JavaScript mutlaka öğrenilmelidir. HTML sayfanın temel yapısını içerik ve bölümlerini belirleyen bir taslaktır , CSS ise HTML dosyalarının biçimlendirilmesi için kullanılır. JavaScript ’ in işlevi ise HTML sayfalarına fonksiyon kazandırmaktır.

Eğer web tasarımına merak sardıysanız öncelikle HTML ile başlayıp sırasıyla CSS

ve JavaScript öğrenebilirsiniz. Bu sırayla öğrenmeniz daha verimli olacaktır.

Her Gün Kod Yazarak Pratik Yapın

Farklı bir dili öğrenirken o dile ne kadar çok maruz kalırsak o kadar hızlı öğrenebileceğimizi biliyoruz, kodlamada aynı şekildedir. Her gün yazmak yerine belli bir müddet ara verilirse öğrendiklerinizin birçoğunu unuttuğunuzu görürsünüz.

Pratik yapmak bu aşamada çok önemlidir yeterince pratik yaparak program dilini hızlı bir şekilde öğrenebilir ve daha sonra oluşturduğunuz alt yapıyı hangi programlama dilinde ilerleteceğinize karar verebilirsiniz.

En iyi programlama dili hangisi?
Öğrenmeye ilk hangi dilden başlamalıyım? Sorularına yanıt kişiden kişiye değişeceği için ne kadar vakit ayırabileceğinizi, ilgi alanınızı vs. dikkate
alarak tercih yapmanız sizin için en mantıklısı olacaktır.

Kaynak: webmaster.kitchen

1 Beğeni