2020'deki en popüler İngilizce kelimeler

2020 senesi birçok kişiye göre “felaket” sözcüğü ile açıklanabilir. Gerçekten çok enteresan bir yıl olarak tarihte yerini aldı. Bu, biz insanların en harika iletişim aracı olan dile de elbette yansıdı.

Dil kullanımı analizleri yapan istatistik şirketi Global Language Monitor’ın verilerine göre 2020’deki en popüler İngilizce kelime, ifade, kısaltma ve mottoların bazıları şunlar oldu:

Covid

Coronavirus disease yani “koronavirüs hastalığı” ifadesinin kısaltması olan bu kelime, 2020’nin en popüler İngilizce kelimesi oldu. Bunu “Covid-19” kullanımıyla da sıkça gördük.

Coronavirus

Covid-19 hastalığına sebep olan bu virüs, şaşırtmayacak şekilde 2020’de İngilizceyi de “enfekte etti”, dilden dile bulaştı.

Corona

Latince taç anlamına gelen bu sözcük coronavirus yerine sıkça kullanıldı.

Face mask

“Yüz maskesi”… 2020 boyunca virüsün yayılımını yavaşlatmanın en önemli yardımcılarından oldu ve şimdi de olmaya devam ediyor.

Progress

“İlerleme, gelişim, daha iyiye gidiş” anlamlarına gelen bu kelime hayli revaçtaydı.

Truth

“Gerçek, gerçeklik” arayışı 2020’de de kendini dilde gösterdi.

Social distancing

“Sosyal mesafe”… İnsanların virüs bulaşım olasılığını en aza indirmek için aralarında bırakması gerektiği optimum açıklık. Bu ifade 2020’nin adeta kodu oldu.

Zoom meeting

Pandeminin patlak vermesiyle toplantı odaları, salonlar ve amfiler gibi fiziksel ortamlar yerini sanal ortamlara bıraktı. Zoom adlı iletişim yazılımı üzerinden yapılan toplantılar 2020’nin en önemli etkinliği oldu.

Quarantine

“Karantina”… 2020’de, bugün yaşayanlar olarak bugüne kadar bizzat tanık olduğumuz en yoğun karantinaları gördük.

Pandemic

“Pandemi”… Bir salgın hastalığın tüm dünyayı esir alması.

Hand sanitiser

El dezenfektanı; çantamızda taşıdığımız, her yerde karşımıza çıkan bir kimyasal oldu.

Self-isolate

Koronavirüse maruz kalanların veya kalanlar ile etkileşimi olanların 14 gün boyunca kendilerini izole etmesi…

Dictionary.com’un verilerine göre bazı eklemeler yapalım:

Karen

Esasen bir kadın adı olan bu kelimeye, ne yazık ki problemli bir şekilde hakaret anlamı yüklendi: “başkalarına patronca ve küçümseyici tavırlar sergileyen, en küçük ve önemsiz şeylerden şikayetçi olan”. Görünen o ki 2020, adı Karen olanların yılı değildi. Kendi adınızın birden bire bu anlama geldiğini düşünün…

Lockdown

“Dışarı çıkma kısıtlaması” anlamındaki bu kelime şaşırtıcı olmayan bir şekilde çok fazla kullanıldı.

Remote

“Uzak, ücra”… 2020’de birçok şeyden uzak kalındı. İşyerleri, yerlerini evden çalışmaya bıraktı; internet sayesinde uzaklar yakın oldu.

1 Beğeni
1 Beğeni