Bulunan En Eski "Anan" Esprisi 3500 Yıllık

Çok az anlayabildiğimiz antik dillerde yazılmış olan espriler ve bilmeceler üzerinde çalışmak hep alengirli olmuştur. Ancak Orta Doğu araştırmacıları Michael Streck ve Nathan Wasserman, yaptıkları çalışmalarla M.Ö. 1500 civarında Babil’de yazılmış ve kısmen hasarlı olan bir tableti belli ölçüde okumayı ve yorumlamayı başardılar.

Esasen 1976 senesinde arkeolog J.J. van Dijk tarafından Irak’ta bulunan bu Babil tableti, bir öğrenci tarafından bira, cinsel ilişki ve “valideniz” ile ilgili yazılmış esprileri ve bilmeceleri bulunduruyor. Körfez Savaşı sonrası Bağdat’taki Irak Müzesi’nin 2003’te yağmalanması ile ne yazık ki ortadan kaybolan bu tabletin neyse ki Djik tarafından çekilmiş güzel bir fotoğrafı elimizde bulunuyor (ince düşünen araştırmacıları seviyorum) ve işte bu fotoğraf sayesinde Streck ve Wasserman gerekli çözümlemeleri yapabildiler.


Minyatür kil Babil tabletleri.

Streck ve Wasserman, söz konusu tablette bulunan 6 bilmeceden “bilgelik edebiyatı” ve aforizmalar çerçevesi içerisinde bahsediyor, fakat yazınsal yapıları modern zaman esprilerinden pek uzakta değil. Bu 6 bilmeceden bir örnek şu şekilde:

Azğında ve dişlerinde, durmadan sana dik dik bakıyor, efendinin ölçüm kabı… (Bu nedir?)

Cevap ne mi? Tabii ki… Yani aslında pek tabii değil ama… Bira! :beers: Kabul edelim, pek de komik görünmüyor. Ama Streck ve Wasserman’a göre “dişlerin” aynı zamanda “idrarın” şeklinde de okunabiliyormuş. Pekala… :thinking:

Sıradaki antik Babil bilmecemiz… Bel altı ve cinsiyetçi:

Bekareti bozulmuş kız hamile kalmadı,
Bekareti bozulmamış kız hamile kaldı. (Bu nedir?)

Bu antik bilmecenin cevabı ise: Yardımcı askeri kuvvetler. Ne espri ama! Ah şu Babilliler…


Antik Babil kenti kalıntıları, Hilla, Irak.

Ve geldik seviyenin ancak arkeologların çıkartabileceği bir yere düştüğü kısma. İşte o “espri”:

Annenin … (bu kısım kayıp) … onunla ilişkisi olan biri tarafındandır.

Tabletin bu kısmında okunmasını engelleyecek hasarlar olduğu için bu nadide bilmecenin bir bölümü kayıp ve cevabı bulunamıyor.

Kaynaklar

3,500-Year-Old Jokes Have Something to Say About Yo Mama | Discover Magazine
Ancient tablet may contain world’s oldest ‘Yo Mama’  joke, along with sex and beer humor - New York Daily News
https://www.huffpost.com/entry/babylonian-yo-mama-joke_n_1242617

2 Beğeni