Dünyada En Çok Konuşulan 25 Dil

“En çok konuşulan diller neler?” sorusunun cevabı merak edilir. “Türkçe en çok konuşulan kaçıncı dil?” sorusunun yanıtının ne olduğu da diğer bir merak konusudur (en azından benim için bu böyle :slightly_smiling_face:).

Yahoo Finance’ın Ethnologue verilerini kullanarak derlediği listeyi sizler için düzenleyip açıklamalarını Türkçeye tercüme ettim ve bazı önemli eklemeler yaptım.

Kullanılan metodolojinin sonuçlarına göre dünyada en çok konuşulan 25 dil şöyle sıralanıyor:

25. Svahili

Konuşan sayısı: 69 milyon

Tanzanya ve Kenya’nın resmi dilleri olan Svahili dili Uganda’da da yaygın bir şekilde konuşuluyor. Bu dil, Bantu dillerinin ve Arapçanın bir karışımı. Kelime haznesinin %35’i Arapçadan geliyor, ancak dil bazı kelimelerini de İngilizceden almış; örneğin, “redio, baiskeli, polisi” kelimeleri İngilizce kökenli.


24. Mısır Arapçası

Konuşan sayısı: 70 milyon

Masri olarak da bilinen Mısır Arapçası Afro-Asyatik dil ailesinin (Afrasya veya eski adıyla Hami-Sami dil ailesi) bir parçası ve 7. yüzyıldaki İslam fetihleri sırasında var olan Kuran Arapçasından evrilen bir dil. Bugün, 70 milyonu aşkın konuşanı olan bu dil, yaygın olarak Mısır’da konuşulmakta.


23. İran Farsçası

Konuşan sayısı: 74 milyon

Farsça, İran’ın resmi dili ve Afganistan, Tacikistan ve Kuveyt’te yaygın olarak konuşuluyor. Dünya çapında 74 milyondan fazla konuşanı var. Farsça öğrenerek Firdevsî, Mevlana ve Hâfız-ı Şirâzî gibi edebiyatçıların şiirleriyle bezeli zengin ve renkli bir kültürün kapılarını açabilirsiniz.


22. Hausaca

Konuşan sayısı: 75 milyon

Hausa halkı olarak bilinen Nijerya yerlileri Batı Afrika’daki en geniş etnik grup olarak karşımıza çıkıyor. Bu halk, bu dilin yaygın konuşanlarını teşkil etmekte. Hausaca, Afro-Asyatik dil ailesinde Arapçadan sonra gelen ikinci dil.


21. Vietnamca

Konuşan sayısı: 77 milyon

Vietnamca, en çok konuşulan 25 dil sıralamasında 21 numara olarak sıralanmakta. Bu dilin dünya çapında 77 milyonu aşkın konuşanının çoğunluğu Vietnam’da yaşıyor.


20. Korece

Konuşan sayısı: 82 milyon

Kore yarımadasında ve komşusu Çin’e bağlı Yanbian Kore Özerk İli’nde yaygın olarak konuşulan Korece, 82 milyonu aşkın konuşana sahip. Birçok dil bilimci bu dili kendi dil ailesi olan Kore dilleri ailesinde sınıflandırıyor. 15. yüzyılda icat edilen Hangıl yazı sistemini güncel olarak kullanan Korece, MÖ 4. yüzyıla tarihlenen Gojoseon döneminde kullanılmaya başlanan ve geleneksel Çince karakterlerinden oluşmuş Hanja yazı sistemini 15. yüzyıl öncesinde yaygın olarak kullanmaktaydı.

Kore dili, özellikle son yıllarda dünyada popülaritesi artan Kore popüler müziği veya kısaca K-Pop ve Kore yapımı televizyon dizileri ile birlikte gençlerin ilgisini oldukça çekiyor. Korece öğrenerek BTS, LOOΠΔ, EXO, Monsta X, Red Velvet gibi K-Pop gruplarını kısmen anlayabilir ve Vincenzo, The Uncanny Counter, Stranger, Start-Up, Mr. Sunshine, It’s Okay to Not Be Okay gibi dizileri orijinal dilinde izleyebilirsiniz.

Kore sinemasının da atılım yaptığı bir gerçek. İlk kez İngilizce olmayan bir film olarak “En İyi Film” seçilmesiyle Akademi Ödülleri (Oscar) tarihine geçen Parasite filminin tadını Korece öğrenerek orijinal dilinde çıkartabilirsiniz.


19. Wu Çincesi

Konuşan sayısı: 82 milyon

Wu Çincesi, Şanghay’da yaşayan insanların konuştuğu ve Çin nüfusunun %8’i tarafından konuşulan bir dil. Bu dil, 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor ve Hangzhou, Suzhou, Ningpo ve Wenzhou şehirlerinde de konuşuluyor.


18. Yue Çincesi

Konuşan sayısı: 85 milyon

Yue Çincesi, Hong Kong ve Makao’nun resmi dili. Bu dili bilmek size, Dünya Ticaret Örgütünün tam üyesi olan Hong Kong’da akademik ve profesyonel avantajları beraberinde getirecektir. 85 milyonu aşkın konuşanı ile Yue Çincesi, en çok konuşulan 25 dil arasından 18. olarak karşımıza çıkmakta.


17. Tamilce

Konuşan sayısı: 85 milyon

Tamilce, Dravid dilleri ailesinde bulunuyor ve dünyanın canlı en eski dillerinden bir tanesi. Singapur ve Sri Lanka’nın resmi dilleri olan Tamilce, Hindistan anayasasında belirlenmiş 22 dilden birisi ve Tamil Nadu eyaletinde yaygın olarak konuşuluyor. Dahası, Mauritius, Güney Afrika, Malezya, Fiji, ABD ve İngiltere gibi ülkelere yayılmış Tamil kökenli olan ve Tamil diasporası olarak bilinen insanlar tarafından konuşulmakta.


16. Türkçe

Konuşan sayısı: 88 milyon

Anadilimiz Türkçe, en çok konuşulan 25 dil arasında 16. sırada yer alıyor. ABD Eğitimsel ve Kültürel İlişkiler Bürosu tarafından en önemli dillerden birisi olarak da değerlendirilen Türkçe, bildiğimiz üzere ülkemiz Türkiye’nin ve yavru vatan KKTC’nin resmi dili. Türkçenin, Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Hollanda gibi ülkeler de dahil 30’un üstünde ülkede yoğunlaşacak şekilde konuşanı bulunuyor. Azerbaycan Türkçesinin, Çincede olduğu gibi (Wu Çincesi, Yue Çincesi…) Türkiye Türkçesinden ayrı değerlendirildiğini belirtelim.


15. Teluguca

Konuşan sayısı: 96 milyon

Bir başka Dravid dili olan Teluguca, Hindistan’da en çok konuşulan 4. dil ve dünyada ise en çok konuşulan 15. dil. Hint eyaletleri Andhra Pradeş, Telangana’da ve Pondiçeri eyaletinin Yanam bölgesinde anadil olarak konuşulmakta. Bu dil aynı zamanda Güney Afrika’da azınlık dili olarak kabul ediliyor.


14. Marathice

Konuşan sayısı: 99 milyon

Sanskritçeden türeyen Marathice, Hint-Aryan dil ailesinde yer alıyor. 99 milyon konuşanıyla dünyada en çok konuşulan dillerden birisi ve aynı zamanda Hindistan’da en çok konuşulan 3. dil. Dahası, İsrail ve Mauritius’ta da yaygın bir şekilde konuşulmakta.


13. Japonca

Konuşan sayısı: 126 milyon

Japonya’nın resmi dili olan Japonca 126 milyonu aşkın konuşanıyla dünyada en çok konuşulan 13. dil. Aynı zamanda Palau’nun da resmi dili olan Japoncanın Brezilya, ABD, Çin gibi ülkelerde de çok sayıda konuşanı bulunuyor. Kanji olarak bilinen Çin karakterlerinin yanı sıra bu karakterlerden türetilen Hiragana ve Katakana’nın yazı sistemi içerisinde kullanıldığı Japoncada, diğer dillerden ödünç alınan bazı kısaltmalar için Latin harfleri de kullanılabilmekte.

Japonca öğrenerek geniş bir kültürü doğrudan tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Waka, Tanka, Haiku gibi şiirleri orijinal dilinde okuyabilir, dünyada çok sayıda hayranı bulunan animeleri orijinal dilinde izleme avantajına sahip olabilirsiniz.


12. Standart Almanca

Konuşan sayısı: 135 milyon

Dünya genelinde 135 milyon konuşanı olan Almanca, en çok konuşulan 12. dil olarak karşımıza çıkıyor. Almanya, Avusturya, Belçika ve Lüksemburg olmak üzere dört Avrupa Birliği ülkesinin resmi dili. Aynı zamanda İsviçre ve Lihtenştayn’ın da resmi dili olan Almancanın 135 milyon konuşanından 7,5 milyonu dünyanın 42 farklı ülkesinde bulunuyor.


11. Endonezyaca

Konuşan sayısı: 199 milyon

Endonezyaca, Dünya Bankası verilerine göre dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ve satın alma gücüne göre en büyük 10. ekonomisi olan Endonezya’nın resmi dili.


10. Urduca

Konuşan sayısı: 230 milyon

Pakistan’ın resmi dili olan Urduca listede 10. sırada yer alıyor. Bu dili öğrenirseniz Hintçe, Arapça ve Farsça gibi dilleri öğrenmeniz de kolaylaşabilir.


9. Portekizce

Konuşan sayısı: 258 milyon

Portekiz küçük bir ülke olabilir, ama Portekizceyi dünya çapında 258 milyondan fazla insan konuşuyor. İspanyolca ile, her iki dil de Latince temelli oldukları için, benzerlikler taşıyan Portekizce; Brezilya, Angola, Mozambik ve Yeşil Burun Adaları’nın da resmi dili. Aynı zamanda Doğu Timor ve Makao’nun resmi dillerinden birisi.


8. Rusça

Konuşan sayısı: 258 milyon

Rusya’nın resmi dili olan Rusça, hâlâ Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde kullanılıyor. Bu da bu dilin dünya çapında 258 milyon konuşanının olmasını rahatça açıklıyor. Rusça, dünyada 8. en çok konuşulan dil olmasıyla öğrenmek için gereken efora ve zamana değmekte.

Yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin olan Rusya’nın, 2030’a kadar Avrupa’da kullanılan doğal gazın %50’sinin kontrol edeceği tahmin edilmekte. Rusya, aynı zamanda edebiyat bakımından da zengin bir ülke. Rusça öğrenerek akademik ve mesleki anlamda ufkunuzu genişletebilir ve bunun yanında Dostoyevski, Tolstoy, Turgenyev, Gogol gibi edebiyatçıların eserlerini orijinal dilinde okuyabilirsiniz.


7. Fransızca

Konuşan sayısı 267 milyon

Fransızca, 29 ülkenin resmi dili olarak kayıtlarda yer alıyor. 79,6 milyon insan Fransızcayı ilk dili olarak konuşurken, 187,4 milyon insan ikinci dili olarak konuşuyor. Kanada’da İngilizcenin yanında Fransızca resmi dil. Kanada’nın Quebec şehrinde yaşayanların %85,4’ü Fransızcayı anadili olarak konuşmakta.


6. Bengalce

Konuşan sayısı: 268 milyon

Bengalce, listede yer alan bir diğer Hint-Aryan dili ve dünya çapında konuşan sayısı bakımından 6. sırada.


5. Standart Arapça

Konuşan sayısı: 274 milyon

Arapçayı resmi dili veya resmi dillerinden biri olarak kabul eden 25 ülke bulunuyor. Bunlardan bazıları: Suudi Arabistan, Mısır, Filisin, Lübnan, Irak, Ürdün, Kuveyt, Moritanya, Fas, Umman, Katar, Bahreyn, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen. Bu nedenle Arapça öğrenmenin birçok faydasının olduğu söylenebilir.


4. İspanyolca

Konuşan sayısı: 543 milyon

İspanyolca, 20 ülkenin resmi dili ve 543 milyondan fazla konuşana sahip, bu sayede en çok konuşulan diller arasında 5. sırada kendine yer buluyor. Bu dil, Birleşmiş Milletlerin 6 resmi dilinden birisi. İspanyolca bilerek, Gabriel Garcia Marquez ve Pablo Neruda gibi yazarların başyapıtlarını orijinal dilinde okuma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Bu dili öğrenmeniz, dünyanın farklı yerlerindeki İspanyolca konuşan toplulukların kültürlerini daha yakından keşfetmenizi sağlayacak.


3. Hintçe

Konuşan sayısı: 600 milyon

Dünya çapında yarım milyardan fazla insan Hintçe konuşuyor. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’ın resmi dili olan bu dili konuşarak, zengin bir kültürü yakından tanıyabilirsiniz. Hintçe öğrenerek, sinema endüstrisinde kendine yer edinen Bollywood’un kendine has eserlerini orijinal dilinde izlemenin tadına varabilirsiniz.


2. Mandarin Çincesi

Konuşan sayısı: 1120 milyon (1,12 milyar)

Çince olarak tanımlanan diller arasında en çok konuşulanı olan Mandarin’i öğrenmek, dünyanın en zengin kültürlerinden ve en eski medeniyetlerinden birine kapı açmak anlamına gelecek ve 1,12 milyar insana anadiliyle erişebilmenizi sağlayacaktır. Çin ekonomisi hızla yükselmekte ve geçtiğimiz 35 yılın içinde Çin, gelişmekte olan ülke olma konumundan ABD’yi de geçerek dünyanın en büyük ekonomisi olma konumuna yerleşti.


1. İngilizce

Konuşan sayısı: 1348 milyon (1,348 milyar)

Eğer İngilizce biliyorsanız dünyadaki neredeyse her yerde iletişim kurabilme şansınızın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 1,3 milyar insan İngilizceyi günlük iletişimleri için kullanıyorlar ve en çok konuşulan dil olduğu için İngilizce uluslar arası birçok iş ve etkileşim için bir anahtar niteliği taşıyor.

Kaynaklar

25 Most Spoken Languages in the World

5 Most Spoken Languages in the World - Part 5 - Insider Monkey

Korece - Vikipedi

Peki siz bu dillerden hangilerini biliyorsunuz veya öğrenmek istiyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.