Et yemek acımasızlıktır!

İnsanlar olarak ne kadar acımasız olduğumuzun farkında olamayabiliyoruz bu bir gerçek. Et yemenin de ne kadar acımasızca olduğunu akıl tutulmasıyla yüz yıllarca anlayamadık ama artık buna dur diyebiliyoruz. Et yiyenlere üzerinde çok düşünmediği için vicdansız diyemem ama et yemenin acımasızlık olduğu gerçeğini yumuşatamam.

Tabağınızda bir insan bebeğinin elini yediğinizi düşünün. Bu acımasızca geliyor değil mi? Niye bazı insanlara bir koyun bebeğini yemek acımasızca gelmiyor peki? Koyunlar haklarını savunamadıkları için mi?

Şöyle düşünelim. Bir kuzuyu doğumundan itibaren yetiştirmeye başlayın. Sadece bir kuzu. Bu durum o kuzuyu kesip yemenizi zorlaştırmayacak mı?

Üstelik gıda endüstrisinin hayvanlara fizyolojik işkencenin dışında sayısız psikolojik işkence yaptığı da ortada.

Et yemeyin, yedirmeyin.

1 Beğeni

İnsanlar olarak ne kadar acımasız olduğumuzun farkında olamayabiliyoruz bu bir gerçek. Bitki yemenin de ne kadar acımasızca olduğunu akıl tutulmasıyla yüz yıllarca anlayamadık ama artık buna dur diyebiliyoruz. Bitki yiyenlere üzerinde çok düşünmediği için vicdansız diyemem ama bitki yemenin acımasızlık olduğu gerçeğini yumuşatamam.

Tabağınızda bir insan cenini yediğinizi düşünün. Bu acımasızca geliyor değil mi? Niye bazı insanlara bir mısır koçanındaki o tohumları yemek acımasızca gelmiyor peki? Mısırlar haklarını savunamadıkları için mi?

Şöyle düşünelim. Bir mısırı tohumdan itibaren yetiştirmeye başlayın. Sadece bir mısır. Bu durum o mısırı koparıp yemenizi zorlaştırmayacak mı?

Üstelik tarım endüstrisinin bitkilere kimyasal işkencenin dışında sayısız psikolojik işkence yaptığı da ortada.

Bitki yemeyin, yedirmeyin.

Konuya birde burdan bakalım

4 Beğeni

@FollowME Güzel safsata olmuş, beğendim. :stuck_out_tongue:

Öte yandan, konu sahibi hiç tasa etmesin, labaratuar ortamında üretilip fabrikalarda seri üretime geçen yapay etlerle veya bitki bazlı etlerle birlikte, 19-20. yy’de binek hayvanlarının başına gelenin aynısı, besi hayvanlarının da başına gelecek. İhtiyaç duyulmadığı için ortadan büyük oranda kaybolacaklar.

Öte yandan, hayvancılığın bu gezegene en çok zarar veren sektör ve alışkanlık olduğu iddiası da doğru. Atmosfere zarar veren gazların %51’den fazlası hayvancılıktan geliyor. Çok fazla alan kaplıyor, çok fazla kaynak tüketiyor, hem de çok az bir çıktı için. İzlediğim belgeselde söylendiğine göre 1 hamburger için 1000-2000 litreye yakın su, ve binlerce ton da tahıl harcanıyormuş. Fayda/maliyet analizi açısından bakıldığında nereden bakılırsa bakılsın insanın elinde kalıyor. Yani düşünüldüğünde yaptığımız şey, besin elde etmek için besin kaynağını besin kaynağıyla beslemek. Bir nevi tekerleme, bulmaca gibi, değil mi? :stuck_out_tongue:

Evet, hayvancılık sektörü şu an için çok verimsiz, maliyetli ve zararlı bir sektör olduğu için desteklemek zor. Ama yükselen yeni trendlerle ve teknolojilerle birlikte bu dertler de geçmişte kalacak.

1 Beğeni

Argo olduğundan görseli gizledim.

Görsel bir tweetin ekran görüntüsü. “Dünyada et bitse, kaba etimi keser yerim, yine de vegan olmam” diyor.

konuyla ilgili başka bir şey söyleme ihtiyacı duymuyorum

1 Beğeni

bu konu defalarca tartışıldı ve hiç katılmadığım bir konudur ,yemeyen yemesin ama yiyenlere bu şekilde hitap etmek kimsenin haddi değildir

lütfen benden alıntı yapmayın ,tartışmak istemiyorum

1 Beğeni

Pekala bunun orta bir yolu yok mu? Hazlar olmadan insanın bir hiç olduğunu düşünüyorum. Veganlara bu sebeple hak vermiyorum ve vermiycem.

Bunların vegan propagandası olduğu belli. Kaynağı var mı?

1 Beğeni

Teşekkürler

Bence sıkıntılı bir şeyler var ama bu et tüketimi değil. Bana göre sıkıntılı olan kısım canlıların özgürlüklerinin aşırı kısıtlanması. Diğer taraftan bakarsak ta bir kuzuyu zevk için kesip yemek çok vicdansızca. Bir bebeğin başına bir şey geldiğinde üzülüyorsak kuzunun başına geldiğinde de üzülmeliyiz. İkisine de üzülürsek veya ikisine de üzülmezsek bir sıkıntı yok ama birine üzülüp birine üzülmüyorsak büyük bir sıkıntı var.

2 Beğeni

Çok güzel açıklamışsın. Yüreğine sağlık.

Et yemek ihtiyaç değildir. Et yemek vahşi bir lükstür.

yazmayım diyorum ama mümkün değil :slight_smile:

ya arkadaş otçul hayvanları kesmeyeceksen o zaman doğaya salman gerekir ,peki o zaman birkaç yıl içinde müthiş çoğalacak bu otçul hayvanlara ot yetecek mi ,hele birde insanlarda tamamen bitkiye yöneleceği için ,ya insanlar acından ölecektir yada hayvanlar

doğada müthiş bir denge vardır ,bir böceği dahi yok etseniz bir yığın sorun çıkıyor

peki o zaman şöyle söyleyeyim ;
sadece kuzular mı hayvan ?

o zaman neden sinekleri ve böcekleri öldürüyorsunuz ,onları yemek şart değil ,bir şekilde acımadan niye öldürüyorsunuz ?

inanmayanlar bir bölgeye keçileri salsınlar ve 1 yıl sonra baksınlar o bölge ne hale gelmiş ?

yahu bu kadar otçul hayvan olunca insanlar araba bile kullanamaz hale gelir ,hatta trenler bile kullanılamaz hale gelecektir

düşünün istanbul da trafiğin yoğun olduğu bir yola hayvan sürüsünün girdiğini ,neler olacağını söylemeye gerek var mı ,yada tren yoluna hayvan sürüsü doluşsa ve o tren raydan çıkıp bir sürü insan ölse acımayacak mısınız ?

kısırlaştırılır falan demeyin ,bu kadar çeşit hayvanı kısırlaştırma işiyle hiçbir ülke uğraşamaz ,üstelik doğaya salınan her hayvan vahşileşecektir ,kolay kolay yakalayamazsınız bile

bırakın insanları kedi köpek bile yaşam hakkı bulamaz
peki kedi köpeğe ne yedireceksiniz ,ona da ot mu vereceksiniz ?

bitki kaynaklı besine dönülürse o zaman bulunan her yere bitki ekmek şart ,yoksa insanları doyuramazsın

peki her yere insanlar için bitki ektiğinde hayvanlar nereden beslenecek ?

yani hiç düşünmeden çok şey söyleniyor ama gerisini düşünen yok

2 Beğeni

Evet onu da atlamışım. 1 köpek yaşasın diye 100 lerce tavuk harcanır. Kişiye sorsan hayvan sever ve zavallı köpek aç kalmasın :thinking:

1 Beğeni

İşte bu kadar acımasız ve umursamaz bir gözle et yeniyor! Hiç komik değil.

Lab üretimi b12 vitaminin kaynağını bilen var mı?