Exxen Abonelikleri İptal Edilemiyor İddiası

Acun Ilıcalı’nın dijital yayın platformlarına rakip olabilme iddiasıyla kurduğu ve 1 Ocak itibarıyla yayın hayatına başlayan Exxen’de, abonelikler iptal edilemiyor iddiası konuşuluyor. “Exxen aboneliğimi nasıl iptal ederim?” diye soran kullanıcılar bir cevap bulma peşinde.

Kullanıcılar, 7 günlük ücretsiz abonelik başlatmış olsalar bile hiçbir iptal seçeneğinin olmadığını iddia ediyorlar. Platform, 7 günlük ücretsiz abonelik başlatabilmek için ise kredi veya banka kartı bilgilerinin girilmesini istiyor.

Bu tip platformlarda iptal edilemeyen abonelikler otomatik yenilendiği için, bu durum karttan abonelik ücreti çekme girişimi ile sonuçlanıyor ve eğer kartta yeteri miktarda para bulunuyorsa çekim işlemi gerçekleşiyor.

Peki bu yasal mı?

Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği madde 22/1’e göre tüketici belirsiz süreli ve süresi bir yıldan uzun olan abonelik sözleşmelerini dilediği zaman hiçbir iptal ücreti ödemeksizin iptal edebilir.

Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.
Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği - Madde 22/1

Ayrıca aboneliğin iptali, aboneliğin açılması için sağlanan koşullardan daha ağır koşullarda olamaz; buna neden olan sözleşme maddeleri varsa bu maddeler geçersizdir.

Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren veya tüketicinin sözleşmeyi feshetmesini zorlaştıran bir yöntem belirleyemez.
Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği - Madde 23/3

Ne yapmalı?

Dijital platformlarda aboneliğinizi iptal etmek için sitede hiçbir seçenek sunulmuyor olması iyi niyet göstergesi değildir ve bunun daha zor koşullara sebep olması nedeniyle mevzuata aykırıdır.

Ancak buna rağmen süresiz aboneliklerinizi yasal olarak siz dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Bu durumda kanıt sorunu ortaya çıkıyor. Aboneliğinizi sonlandırdığınızı karşı tarafa sizin kanıtlayabileceğiniz şekilde bildirmeniz gerekiyor. Yani karşı taraf “Benim senin aboneliğini iptal etmek istediğinden haberim yoktu.” diyememeli, derse bile onları haberdar ettiğinizi kanıtlayabilmelisiniz. Bunun için karşı tarafa iadeli taahhütlü posta ile iptal bildirimi yapabilir, faks çekebilir, e-mail gönderebilirsiniz. Evet, internet sitesi üzerinden kolaylıkla iptal seçeneği sunmayan işletmelere bu çağda bu işlemleri yapmalısınız.

Eğer yukarıda bahsettiğim gibi kanıtlı bir şekilde iptal bildirimi yaparsanız, sistem üzerinde aboneliğiniz devam ediyor olarak gözükse bile, hatta bu hâlde içeriklerden faydalanıyor olsanız dahi sizden yasal olarak para alamazlar, aboneliğinizi sonlandırmakla yükümlüler.

Sorularınız varsa bu konu altından paylaşabilirsiniz.

Güncelleme:

Yoğun tepkiler sonucunda siteye de abonelik iptal seçeneği eklendi. Site üzerinden nasıl iptal edebileceğinizi şuradan öğrenebilirsiniz:

Anahtar kelimeler ve ifadeler

Exxen abonelik iptali nasıl yapılır?
Exxen aboneliğimi nasıl iptal ederim?
Exxen aboneliği nasıl iptal edilir?
Exxen üyelik iptali nasıl yapılır?
Exxen üyelik iptali nasıl olur?
Exxen Aboneliği İptal Etme Yöntemleri
Exxen üyelik iptal etme işlemi nasıl yapılır?
Exxen üyelik iptali
Exxen
Abonelik

1 Beğeni

Ben sabah hesabımı sildim ve hesabın iptal olabileceğini düşündüm. Fakat işkillenmedim değil, halen daha işkilleniyorum. Üstte de dendiği gibi, bu hakikatten iyi niyet göstergesi değil. Haber sitelerine girilen bilgilerde iptal etme metoduna istinaden hesap silmeyi göstermişler. Peki, bu yeterli midir? Pek sanmıyorum. Haber siteleri de bu dolandırıcılığa, kötü niyetli olduğunu varsaydığım bu düzmece oyuna iştirak mı ediyorlar? Haber sitelerinde gördüğüm ve uyguladığım yol şuydu:

Exxen üyelik iptali nasıl olur?
1-İlk olarak www.exxen.com/tr adresini açın ve hesabınıza giriş yapın.

2-Sağ üstte isminizin ve profil fotoğrafınızın bulunduğu kısma tıklayarak ve Profilim bölümüne geçiş yapın.

3-Kişisel bilgilerinizin yer aldığı bu ekranın sağ alt kısmında yer alan “Profilimi Sil” bağlantısına tıklıyoruz.

4-Hesap silme talebinizi onaylamak için şifrenizi girdikten sonra “Profilinizi sildiğinizde profile ait tüm listeler ve izleme geçmişi de silinecektir. Devam etmek ve profili silmek istediğinize emin misiniz?” uyarısı karşınıza çıkacak.

5-Evet seçeneğine tıkladıktan sonra Exxen üyelik iptal işlemini gerçekleştirmeniz olacaksınız.

“Your profile has deleted” (profiliniz silinmiştir) uyarısı hesap silme işleminin başarıyla tamamlandığı anlamına geliyor. Geri giriş yapmaya çalıştığınız takdirde hesabınıza giriş yapamayacaksınız. Hesabınızı silmeye çalıştığınızda başarısız olduysanız ya da silindiğinden tam emin değilseniz, ikinci bir yol olarak bu link üzerinden Exxen canlı destek hizmetine bağlanarak hesap silme konusunda talepte bulunabilirsiniz.

1 Beğeni