İmgeler ve Rüyalar

“…bu yüzden soğukta yatmak, beyinden iç kısımlara ve iç kısımlardan beyne doğru karşılıklı bir hareketle korkutucu rüyalar üretir ve korkunç bir nesne düşüncesini ve imgesini uyandırır. Uyanık olduğumuzda, öfke, bedenin bazı kısımlarında ısınmaya yol açtığı gibi, uyku hâlinde iken vücudun bazı kısımlarının aşırı ısınması da öfkeye yol açar ve beyinde bir düşman imgelemesi uyandırır. (…) Özet olarak, rüyalarımız, uyanık hâldeki imgelemelerimizin tersidir; bir yandan uyanık olduğumuzdaki hareket ve diğer yandan rüya görüdüğümüz sıradaki hareket.”

Şu yazıyı okuyana kadar annemin “Kızım üstün açık yatma, bir tarafların açık yatma kâbus görürsün” demelerini kulak ardı ediyordum. Hoş, onlar da bildiğinden demiyor tabii de yine de “kocakarı” laflarının bilimsel bir şekilde açıklanabileceğini hiç düşünmemiştim.

5 Beğeni

Kendi tecrübe ettiğim şey; Yatmadan önce güzel şeyler düşünerek uyursanız kötü rüya görmüyorsunuz hatta o düşündüğünüz şeyle alakalı rüya görebilirsiniz.

Birde bende mi sorun var bilmiyorum ama sıklıkla rüyamda araba sürdüğümü görüyorum ve ne zaman rüyamda araba kullanıyor olsam fren tutmuyor ardından aniden uyanıyorum :sweat_smile:

Arada sırada da tam uykuya dalarken yataktan düşer gibi olup sıçrıyorum…

3 Beğeni

Aslında adamın anlatmak istediği düşündüğümüz şeyleri görmediğimizi kanıtlamak. Ona göre rüyalar “uyuyan insanların imgelemeleri” olarak anlam kazanıyor. Ve uyku sırasında imge ve algı için kullandığımız organlar uyuşuk olduğu için beyinde, tahrik olanı yüksek, imgelenmesi kolay olan düşüncelerimizi “rüya” adı altında görüyoruz. En azından adamın dediği bu, ki bence gayet mantıklı.

Ayrıca o dediğin aniden uyanma bende çok oluyor. Koşuyorum koşuyorum ve bir uçurum beliriyor aniden ve düşerken, tam yere “çakılacakken” uyanıyorum. Ama artık bir nebze de olsa rüyalarda, rüya gördüğümü fark ettiğimden, rüyadaki kendimi kolaylıkla yönetebiliyorum. Kötü bir şey olacağı zaman da uyanmaya zorluyorum kendimi. Uyanıyorum. Son Rüya Bükücü :smile:

2 Beğeni

Bende rüyalarımı kontrol edebiliyorum korkunç bir rüya görüyorsam bilerek dediğin gibi yüksek bir yerden falan atlıyorum direk uyanabiliyorum bu sayede :slightly_smiling_face:

Benim merak ettiğim insanlar birkaç saniye rüya görermiş ama uzunluğu anlatırken 1-2 saat gibi oluyor bazen bu rüyada zaman kavramını anlayamadım gitti…

2 Beğeni

Güzel taktik, sevdim. Sürekli aynı rüyayı gördüğün oldu mu hiç?

Benim o konu ile alakalı şöyle bir anım var: rüyamda dinazor görüyorum ve beni yemeye çalışıyor (tabii bu rüyayı görürken çok küçüğüm) sonra peş peşe aynı rüyayı 3-4 gün gördüm. Sonraki günü rüya olduğunu fark ettiğimde dinazor ile arkadaş olmuştum. Nasıl bir imgeleme yeteneğidir…

2 Beğeni

Evet bazen aynı rüyayı arka arkaya gördüğüm oluyor. Bir keresinde rüyamda tanımadığım birini görmüştüm aşık olmuştum. Sabah uyandığında çok kötü bir duygu sosyal medyada falan aradım ama bulamadım… Daha sonra birkaç kez daha gördüm onu. Tabi bu anlattığım olay yaşanalı uzun zaman oldu.

2 Beğeni

Umarım bulursun rüyalarını süsleyeni :smile:

2 Beğeni

benim dizi şeklinde gördüğüm rüyalarım oldu her gün br önceki rüyanın devamı şeklinde =D

5 Beğeni

Eğlenceli geliyor kulağa, tabii korkunç rüyalar değilse :)

1 Beğeni

İyi siz tam yerinde uyanıyormuşsunuz. Ben fazla rüya görmüyorum ama öyle aksiyonlu bir rüya görürsem (mesela vuruldum veya yere çakıldım) bildiğin ölüyorum. Ekran kararıyor, rüya olduğunu da anlamayıp sabah uyanana kadar ölüyüm.

2 Beğeni

@Drahmizm o çok fenaymış :smiley: baya değişik bir olay :smiley:

benim durumum ne oluyor acaba? :thinking: pek(neredeyse hiç) rüya görmüyorum, çok nadir gördüğümde de daha önce bahsedildiği gibi uyanıp gerçek dünyaya dönüyorum

1 Beğeni

uçak ,kanat vs. olmadan uçtuğunuzu gördünüz mü hiç ?
ben bir zamanlar ara sıra görüyordum ,çok acayip bir duygu hissediliyor :)

3 Beğeni

kendini hangi ortamda görüyorsan o ortamın kirişlerine ya da bir engele takılıp düşüyor muydun?

1 Beğeni

hayır bir yere çarpıp düşme veya bir nedenle düştüğümü hiç görmedim :)

1 Beğeni

2-3 kere öyle oldu da bana :smiley:

1 Beğeni

o zaman rüyada uçuş kursu almamışsın demek ki :)

3 Beğeni