İnternette Kalite Hareketi Nedir?

Biz kimiz?

Türkiye’de internet konusunda yaşanan altyapı sorunlarını, tüketici aleyhine tarifeler ve satış sonrası yaşanan hizmet kusurlarını, AKK (adil kullanım kotası) ya da AKN (adil kullanım noktası) gibi adlar altında ya da sadece ‘kota’ adıyla yapılan kısıtlamaları, yetersiz indirme ve gönderme (upload) hızlarını, tüketiciyi adeta tutsak eden abonelik sözleşmelerini/taahhütnameleri, tüm bu yetersizliğe karşın dayatılan fahiş fiyatları ve internet kullanıcılarının yaşadığı birçok farklı sorunu diğer ülkelerdeki gelişmeleri de takip ederek ele alan ve bu konularda mücadele eden, kâr amacı gütmeyen toplumsal bir hareketiz.

İlk olarak ülkemizdeki AKK / AKN sorununa karşı bir hareket olarak İnternette Kotaya Hayır adıyla 25.05.2016 tarihinde bir araya geldik. Çok kısa bir süre içinde yetersiz altyapı, indirme (download) ile gönderme (upload) hızları, fahiş fiyatlar ve diğer birçok internet hizmeti sorununa da tepki göstererek hareketimizin kapsamını genişlettik.

Aslında ülkemizdeki internet hizmetinin her türlü sorununa tepki gösteriyor olmamıza rağmen “İnternette Kotaya Hayır” şeklindeki ismimizden dolayı bizi sadece kota odaklı bir topluluk olarak görenler oluyordu. AKK ile ilgili olumlu gelişmeden sonra işimiz bitmiş, bize ihtiyaç kalmamış gibi görüldüğü oldu. Fakat biz internetteki diğer “kalitesiz”liklere karşı çaba göstermeye devam ettik, ediyoruz.

Yeni dönemde İnternette Kalite Hareketi adıyla Türkiye’de internet konusunda yaşanan altyapı sorunlarını, tüketici aleyhine tarifeler ve satış sonrası yaşanan hizmet kusurlarını, AKK (Adil Kullanım Kotası) ya da AKN (Adil Kullanım Noktası) gibi adlar altında ya da sadece ‘kota’ adıyla yapılan kota kısıtlamasını, yetersiz indirme (download) ve gönderme (upload) hızlarını, tüketiciyi adeta tutsak eden abonelik sözleşmelerini/taahhütnameleri, tüm bu yetersizliğe karşın dayatılan fahiş fiyatları ve internet kullanıcılarının yaşadığı birçok farklı sorunu diğer ülkelerdeki gelişmeleri de takip ederek ele alan ve bu konularda mücadele eden, kâr amacı gütmeyen toplumsal bir hareket olarak varlığımızı sürdüreceğiz.