TT Prime Eksper Aşmayan 10 GB Tarifesi AKN Sorunu

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/sayfalar/faturali/tarifeler/prime-eksper-asmayan-10gb-tarifesi.aspx

İlgili tarife halen AKN uygulamaya devam ediyor :frowning:

Defalarca BTK üzerinden, çağrı merkezinden, sosyal medya(twitter)'dan, mail vs. envai çeşit ve yöntemlerle düzgünce şikayetimizi dile getirmemize rağmen kaldırmamakta kararlı.

THH başvurusunda bulunan bazı arkadaşlara “yetki alanı dışında” tarzında cevaplar verilmiş.

Nereye nasıl başvurup hakkımı(zı) alacağımı(zı) bilmiyorum/bilmiyoruz.

Artık yıldım.

Cevap argümanları ise, tarife ismi ve detaylarında AKN geçmediği için, tarifenin “aşımsız” olması yönünde. Oysa ki aşımsız tarifelerde internet paketi (10gb) bitince hızı 1kbps’a düşürülür veya tamamen kesilir. Bizim paketimiz 256 kbps düşerek devam ediyor.
13 ay oldu her ay yavaşlıyoruz.
Tek tük bazı aylarda bazı kullanıcılarınkinin yavaşlamadığını duydum.

Yeni geliştirdiğim yöntem ile BTK platformundan tarifede AKN ibaresinin geçmediği ancak geçmesi gerektiğine yönelik şikayetimi ilettim. Saçma bir cevap verecekler ve itiraz edeceğim. İkinci itirazda BTK incelemesine girecek.
Lakin ne yazık ki gerçekten incelemiyorlar. İncelense çözülecek aslında.
Bunu sonuç elde edene kadar tekrarlamayı düşünüyorum.
Eskaza olur da AKN ibaresi koyarsalar bu sefer AKN’mi kaldırın diyeceğim.
AKN kalktıktan sonra da (inşallah kalkarsa) THH başvurusunda bulunup bu güne kadar okuduğum faturadan internet bedeli olarak kesilen kısımların iadesini isteyeceğim.

Alternatif önerisi olan? Nasıl hareket edilebilir?
Sevgi ve saygılarımla…

P.s. : bir takım diğer mağdurlar ve hikayelerini şu adresten okuyabilirsiniz. O adrese de buranın linkini veriyor olacağım yeni platform diyerek. -> https://forum.donanimhaber.com/prime-eksper-asmayan-10gb-tarifesi-256-kbps-akn-kalkmasi-icin-btk-thh-ye-sikayet-ediyoruz--135991158-38#141877081

2 Beğeni

İsminde AKN geçmiyor olması uygulamanın AKN olmadığı anlamına gelmiyor :slight_smile:

BTK, AKN tanımlamasını yapmıştı kendi sitesinde. Yapılan uyuglama o tanıma uyuyorsa AKN’dir. Operatörün verdiği isminin ne olduğunun ya da olmadığını önemi olmamalı.

Şurada AKN/AKK nedir anlatmıştık.

2 Beğeni

Aynı savunmayı ben de yapıyorum, lakin anlamak istemeyen müşteri temsilcileri;
“bu sizin fikriniz(!) ancak sizin tarifenizde AKN yok bu aşımsız bir tarife” diyerek aptala yatıyorlar… :smiley:

• Prime Eksper 10GB tarifesi için cepten internet hakkı bittiğinde, hatta tanımlı başka internet hakkı yok ise, internet kullanımı hız düşümlü olarak kesintisiz 256 kbps hızla devam edecektir ve ek ücretlendirme yapılmayacaktır.

Burada bulunsun.

Tüketicinin hakkının çiğnenmesi nasıl yetki alanları dışında olabilir?

BTK düzenlemesiyle ‘‘AKN uygulaması’’ kaldırıldı. İsmi ne olursa, olsun uygulama aynıysa orada hak ihlali vardır.

1 Beğeni

Şu şikayetime de olumsuz dönsünler, bi şikayet daha oluşturayım BTK’ya, sonra THH’ye vereyim madem. Son çare diye bırakmıştım onu. Belki bana yetki alanımızda der de çözerler.
BTK kanunda nasıl bi yerde bilmiyorum, kararı alıyor ama kanun nezdinde geçmiyor sanki.
Yetki alanları ve yaptırım gücü ne seviyede çözemedim ben.

Şimdiye kadar THH’ye yazmadınız mı? BTK’nın şikayet sistemi çözüm aracı olarak çalışmıyor. Orada sadece BTK’nın gözetimi altında gerçekleşiyor ve kayıtlara geçiyor.

BTK telekomünikasyon sektörünün en üst kurumudur. BTK kurul kararları tüm internet servis sağlayıcılar için bağlayıcıdır. Burada gücünden ziyade denetim eksikliği var.

1 Beğeni

TT çok garip ben
https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/sayfalar/secfull2gbtarifesimevcut.aspx
Seç Full 2 GB tarife sini kullanıyorum ve tarife detaylarında

1 Ocak 2019 itibariyle her fatura döneminde 2 GB internet kullanım hakkı dolduktan sonra internet erişim hızınız 128 kbps’a düşürülmeyecek, yüksek hızda kullanımlara devam edilebilecektir.

ve aynı zamadna tarife detaylarında böyle bir şey var

yazıyor @Berque nin tarifesine de baktım

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/sayfalar/faturali/tarifeler/prime-eksper-asmayan-10gb-tarifesi.aspx

image

Prime Eksper 10GB tarifesi için cepten internet hakkı bittiğinde, hatta tanımlı başka internet hakkı yok ise, internet kullanımı hız düşümlü olarak kesintisiz 256 kbps hızla devam edecektir ve ek ücretlendirme yapılmayacaktır.

iki tarife de akn öncesine ait fakat farklı uygulamalar var itiraz için diğer tarife örnek olarak kullanılabilir

2 Beğeni

@Anatolia hayır bizzat başvurmadım THH’ye çünkü BTKdan umutluydum, sonra komple kaybettim umudumu :) Güzel bi metin hazırlamak gerek THH için. Tavsiyesi olan varsa alırım.
Denetim eksiği kesinlikle var.
Aslında sanırım 5-6 ay önce geçilen yeni bir şikayet sistemi var. Öncesinde tamamen gözlemci konumundaydı BTK. Şimdi şikayete gelen cevaptan sonra itiraz edip tekrar yanıtlama seçeneği var. İkinci yanıtta bizzat BTK konuya dahil oluyor. Ama nafile… Sanırım öylesine çalıştırılan insanlar işlerini öylesine yaparak günü kurtarmaya çalışuyorlar yalnızca…

@FollowMe kesinlikle kullanacağım bunu teşekkürler :slight_smile:

O arkadaşlarınız da gelirlerse iyi olur. Hep birlikte hareket edilebilir.

BTK’ya yazdığınız şikayet metnini (özel bilgileri gizleyerek) paylaşırsanız onun üzerinden bir metin düşünürüz.

1 Beğeni

"Bu benim fikrim değil, BTK kararı. " diye kontra yapsaydın keşke :slight_smile:

Bunu hangi ilçelerin hakem heyetleri yapmış? Buraya listeleyebilir misin? Hepsini tek tek Kamu Denetçiliği Kurumuna veya Ticaret Bakanlığına şikayet etsinler.

2 Beğeni

Şu kurul kararında BTK’nın AKN’yi nasıl tanımladığı görülüyor:

… bir kullanıcının internet veri kullanım miktarının belirli bir orana ulaşması sonrasında kullanıcının internet erişim hızının indirme (download) yönünde yeni fatura dönemine girilene kadar ya da paketin geçerli olduğu sürenin sonuna kadar azami olarak belirli bir erişim hızına düşürülmesi şeklindeki Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulamaya…

Adını isterseler “kotalı paket + çok uygun ek paket” yapsınlar, isterseler adil takla paketi yapsınlar, isterseler dönmedolap yapsınlar, ismin bir önemi yok. BTK, AKN ismini kaldırmadı, uygulamasını kaldırdı. Yani hiçbir İSS hiçbir şekilde, yukarıda tanımı yapılan bu uygulamayı yapamaz, yapıyorsa hukuk dışıdır.

4 Beğeni