Keenetic VDSL modemlerde SNR arttırıcı komut

Merhaba, Keenetic modem alan bazı arkadaşlar eskiden kullandıkları TTnet logolu modemlere göre daha kötü SNR değeri aldıklarından bahsediyorlar, benim de böyle. Elimdeki Zyxel WMG3312 modemi taktığımda Keenetic’ten çok daha iyi hat değerleri alıyorum, bunun sebebi Keenetic’in içindeki DSL komut satırlarında bazı farklılıklar olması, bu farklılıklar yüzünden bazı saha dolaplarında hatalı SNR hesaplaması oluyor ve SNR düşüyor. Örnek vermek gerekirse

TTnet Zyxel WMG3312 modem ile 10 SNR

Keenetic modem ile kod girmeden 5 SNR

Keenetic modem ile kod girersem 8,5 SNR

almaktayım. Bu kod benim saha dolabımda iyi bir sonuç veriyor, zaten kodu Keenetic Türkiye Teknik Destek ekibinden almıştım yıllardır biliniyor ama pek fazla yaygın değil, her abonede kesin hız artışı sunmadığı için, saha dolabı modeline göre bu durum değiştiği için Keenetic ekibi kodu tüm cihazlara eklememiş.

Şimdi gelelim nasıl yapıldığına, komut satırı ile de yapılabilir ama ben daha garanti ve kolay yöntemi göstereceğim.

1. İlk olarak Keenetic Modemimizin arayüzüne girip Yönetim>Sistem Ayarları>Sistem Dosyaları kısmına geliyoruz, burada StartUP Config yazan yere tıklayıp bilgisayara kaydet diyoruz.

2.İndirdiğimiz bu ayar dosyasını masaüstümüzde kopyalayıp yedekliyoruz, bu sayede eğer bir hata olursa veya hat değerlerimiz iyiye gitmezse tekrar eski haline getirmek için saklıyoruz.

2. Not defteri ile indirdiğimiz dosyayı açıp interface dsl0 ile başlayan paragrafı buluyoruz, bu paragrafta security level public yazan bir satır olacak, işte bu satırın üstüne aşağıda yazdığım iki komutu ekleyeceksiniz.
    Ekran görüntüsü 2024-02-20 111555
    Komutlar

dsl dmt init “w vd set tx 0”

dsl dmt init “w vd set rx_b 0”

4.Bu komutları araya ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve sistem ayarlarına geri gelin.

5. Dosyayı değiştire basın ve değiştirdiğiniz bu dosyayı yükleyin, yükledikten sonra cihaz yeniden başlayacaktır ve eğer saha dolabı uyumsuzluğu yüzünden SNR düşüklüğü yaşıyorsanız SNR’niz artacaktır.

Notlar: Bu işlemi komut satırı ile yapmanın da yolu vardır, fakat ben böyle anlatmak istedim. Bu komutlar hat değerlerinizi daha kötüye de götürebilir, bu yüzden yedek aldık, o yedeği geri yüklerseniz her şey eski haline geri dönecektir. Benim attığım ekran görüntüsündeki diğer satırlar sizdeki ile farklı olabilir, buna takılmayın.

2 Beğeni