Türk Telekom'un Yüzde 55 Hissesinin Satışı için Sözleşme İmzalandı

İçeriğin asıl adresi: https://internettekalite.com/turk-telekomun-yuzde-55-hissesinin-satisi-icin-sozlesme-imzalandi/

Anadolu Ajansının aktardığına göre Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile LYY Telekomünikasyon AŞ (LYY) arasında, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin (Türk Telekom) toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak için pay satın alım Sözleşmesi imzalandı.

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Türk Telekom, Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yaptığı açıklamada, şirketin çoğunluk paylarının satışına dair pay satın alım sözleşmesinin imzalandığını aktardı ve detaylara yer verdi.

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Bu açıklamaya göre, Türkiye Varlık Fonunun (TVF) Türkiye’deki stratejik sektörlere yatırım yapma misyonu doğrultusunda TVF, Türk Telekom şirketinin toplam sermayesinin yüzde 55’lik payını almak üzere LYY ile pay satın alım sözleşmesi imzaladı.

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

17 Aralık 2021 tarihinde yapılan açıklamada belirtildiği üzere LYY ile gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde, işleme konu paylar için satın alım bedeli 1 milyar 650 milyon ABD Doları olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, bağımsız denetimden geçmiş 2021 yılı konsolide mali tabloları esas alınarak Türk Telekom’un Genel Kurulu tarafından dağıtımına karar verilecek temettü tutarından LYY’nin yüzde 55 payına denk gelen kısmı LYY’ye ödenecektir.

Bu satın alma, Türk Telekom’un sektördeki güçlü pozisyonunun, marka değerinin, üstün varlık ve insan kalitesinin ve çeşitlendirilmiş iş modelinin yanı sıra sağlam finansal ve operasyonel performansının sürdürülebilirliğine ve Türkiye telekomünikasyon sektörünün uzun vadeli cazip görünümüne olan inancımızı yansıtmaktadır.

İşlemin tamamlanması ilgili düzenleyici otoritelerinin onaylarının alınması dahil sözleşmede yer alan kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak gerçekleşecektir.

Türk Telekom tarafından KAP’a yapılan açıklama

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Ermut: “Değer oluşturmaya odaklanıyoruz”

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Ermut ise konuya dair yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Türkiye Varlık Fonu olarak varlığa dayalı bir kalkınma fonu misyonumuzla değer oluşturmaya odaklanıyoruz. Bizim öncelikli hedeflerimiz arasında bünyemizdeki varlıkların değerini en üst seviyeye çıkarmak ve Türkiye’deki şirketlerden bölgesel ve küresel liderler çıkmasına destek olmak var. Türk Telekom da sahip olduğu potansiyel ve marka değeriyle stratejilerimize ve hedeflerimize oldukça uyumlu bir şirket. Bu kapsamda, sadece Türkiye’de değil, global anlamda da büyük bir marka olan Türk Telekom’un toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak üzere Pay Satın Alım Sözleşmesi imzaladık.

Hem Türkiye’deki hem de dünyadaki telekom sektörünü çok yakından takip ediyoruz. Teknolojik gelişimin ve dönüşümün çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde ilerleyeceği yeni döneme bir adım daha atmış oluyoruz. Türkiye Varlık Fonu olarak ülkemizin teknolojik alt yapısını daha da güçlendirme çalışmalarına odaklanırken, dijitalleşme sürecine katkı vererek telekomünikasyon sektörüne ilave değer katacağımıza da inanıyoruz.

Arda Ermut’un konuya dair yaptığı değerlendirme

0 Görüntülenme
0 Görüntülenme

Bakalım bu gelişme, ülkemizdeki FTTH/B penetrasyonunu ne ölçüde ve nasıl etkileyecek… Bu iddialı açıklamalar önümüzdeki dönemde download ve upload hızları yüksek, düşük pingli, kesintisiz ve tamamen kotasız bir interneti görmemiz için yeterli olabilecek mi? Bu devirde 16 Mbps download, 2 Mbps upload “hızında” son derece yavaş, artık geniş bant denemeyecek bir bağlantıyı bile 120 lira gibi bir fiyattan taahhütlü olarak satan Türk Telekom’un çoğunluk hissesinin satıldığını böylece sizlere aktarmış olduk.

0 Görüntülenme
2 Beğeni