ADSL Nedir?

ADSL teknolojisi VDSL teknolojisinden önce geliştirilen DSL teknolojisidir, günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. VDSL yerine ADSL teknolojisinin kullanılma sebebi yatırım yapılmamasından kaynaklı telekom uç cihazının (DSLAM) güncellenmemesi ve müşteri uç cihazlarına (MODEM) uzak mesafede kalmasıdır. Örneğin DSLAM’a olan mesafeniz 600 metredeyse VDSL kullanamazsınız ancak ADSL 16 Mbps kullanabilirsiniz.

Ülkemizde kullanılan ADSL profilleri Annex A ve Annex M olarak ikiye ayrılmaktadır. Profiller aynı bant genişliğine sahiptir ancak Gelen-Giden verinin kullanıldığı frekansların paylaşımı farklıdır bu yüzden;
Annex A daha fazla gelen veri desteklerken daha az az giden veri destekler.
Annex M ise daha az gelen veri desteklerken daha fazla giden veri destekler.

DSLAM-MODEM bağlantısı kurulurken Annex A profilinde mi Annex M profilinde mi bağlantı kurulacağı operatör tarafından belirlenmez, iki cihaz birbiri ile otomatik anlaşır. Yerleşik operatörün sunduğu ADSL paketlerinde en fazla 1 Mbps (1024 Kbps) gönderme hızı olduğundan bütün bağlantıların Annex A profilinde (1400 Kbps destekler) olması yeterlidir, böylece hattınızda daha fazla gelen veri hızları mümkün olacaktır.

*Gelen veri: indirme, alma, download
*Giden veri: yükleme, gönderme, upload

2 Beğeni