DSLAM Nedir?

Fiber optik kablodan gelen sinyali bakır teknolojisine dönüştüren cihazın adıdır. DSLAM eğer santral içerisindeyse Indoor DSLAM, santral dışındaysa Outdoor DSLAM olarak adlandırılırlar.
DSLAM içerisinde kontrol kartı, POTS, ADSL ve VDSL kartlar bulunur.

Konrol Kartı: DSLAM a gelen fiber optik kablo buraya takılır, ışık sinyali ethernete dönüştürülür ve diğer kartlarla iletişimi sağlar. DSLAM’ın en önemli parçasıdır çünkü operatör de sisteme bu kart sayesinde erişir.

POTS (PSTN) Kartı: DSLAM içerisinde bulunan eski telefon hattı sistemini çalıştıran karttır. Sadece telefon numarası kullanıyorsanız, internetiniz yoksa sadece bu kartın çıkışından size PSTN sinyali verilir. Bir POTS kartı çıkışından 64 adet PSTN hat verilebilir.

ADSL Kartı: ADSL abonelik için gerekli sinyali üretir. Kontrol kartından gelen ethernet ağına modülasyon yaparak bakır hattan evdeki MODEM ile karşılıklı bağlantıyı sağlayıp internet ağını evinize taşır. Bir ADSL kartından marka ve modele bağlı olarak 24, 48 veya 64 adet PORT çıkışı alınabilir. Bir PORT’un karşılığı bir MODEM olacak şekilde araya sarmal bakır kablo çifti bağlanarak iletişim sağlanır.

VDSL Kartı: ADSL ve VDSL abonelik için gerekli sinyali üretir. Kontrol kartından gelen ethernet ağına modülasyon yaparak bakır hattan evdeki MODEM ile karşılıklı bağlantıyı sağlayıp internet ağını evinize taşır. Bir VDSL kartından marka ve modele bağlı olarak 24, 32, 48 veya 64 adet PORT çıkışı alınabilir. Bir PORT’un karşılığı bir MODEM olacak şekilde araya sarmal bakır kablo çifti bağlanarak iletişim sağlanır.

ADSL ve VDSL kartların içerisinde evlerde kullandığımız gibi splitterlar bulunur. Evinize telekomdan gelen ana hat nasıl splitter ile PSTN ve DSL çıkışı olarak ayrılıyorsa o işlemin tam tersi de DSLAM içerisindeki kartlarda bulunan splitter ile yapılır. Internet aboneliğiniz dışında eğer sabit telefon aboneliğiniz varsa POTS çıkışından ADSL/VDSL kartın girişine telefon sinyaliniz verilir, çıkışından size hat verilir.

Örnekteki saha dolabında üst üste iki adet DSLAM bulunmaktadır.

4 Beğeni